شورای نگهبان: نتیجه انتخابات را تایید می کنیم ولی به تخلفات رسیدگی قضایی شود

شورای نگهبان
توضیح تصویر،

شورای نگهبان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که "در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌کند" ولی "در برخی موارد وقوع تخلفات یا جرایم محرز است"

ساعاتی پس از اینکه وزارت کشور ایران از تایید صحت انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان خبر داد، این شورا با صدور بیانیه ای خواستار رسیدگی قوه قضاییه به "تخلفات" انتخاباتی شد. شورای نگهبان شامگاه سه شنبه ۹ خرداد با صدور اطلاعیه ای گفت که "در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌کند" ولی "در برخی موارد وقوع تخلفات یا جرایم... محرز می‌باشد".

این نهاد حکومتی در بیانیه خود ابراز امیدواری کرد "رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه" به گونه‌ای باشد که در آینده "چنین رفتارهایی" تکرار نشود.

همزمان، ابراهیم رئیس کاندیدای اصلی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری هم با انتشار متنی در کانال اینستاگرامی خود اعلام کرد: "این‌جانب نظر شورای محترم نگهبان، درباره انتخابات را فصل الخطاب می دانم و امیدوارم قوه قضائیه به تخلفات اعلامی از سوی آن شورا، به طور جدی رسیدگی کند."

دربیانیه شورای نگهبان، سرفصل هایی به عنوان موارد شکایت نامزدهای انتخابات اشاره قرار گرفته که از جمله عبارتند از: "کمبود تعرفه"، "تاخیر در شروع رأی‌گیری"، "اخلال در روند رای‌گیری به دلیل توقف یا کندی دستگاه احراز هویت"، "عدم صدور کارت نماینده نامزدها" و "عدم رعایت بی طرفی در آگهی نمودن اسامی نامزدها".

"تعطیلی زود هنگام شعب"، "تبلیغ به نفع نامزدها"، "استفاده از امکانات دولتی"، "جانبداری و دخالت برخی مقامات در امر انتخابات"، "تطمیع، تهدید، خرید و فروش آرا"، "مخدوش بودن تعرفه‌ها در برخی صندوق ها" و "ممانعت از حضور نماینده نامزدها در شعب" از دیگر سرفصل های مورد اشاره در بیانیه شورای نگهبان هستند.

قبل از انتشار بیانیه شورای نگهبان، وزارت کشور ایران اعلام کرده بود که این شورا صحت دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تأیید کرده است.

شورای نگهبان برای اعلام نظر در مورد صحت انتخابات ریاست جمهوری تا امروز ۹ خرداد وقت داشت که در آخرین ساعات از مهلت قانونی خود، در مورد انتخابات اعلام نظر کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری که روز ۲۹ اردیبهشت برگزار شد، حسن روحانی پیروز شد و اکنون با تایید نهایی شواری نگهبان او چهار سال دیگر ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

ابراهیم رئیسی، نامزد اصولگرایان و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و بعضی هواداران او مدعی وقوع تخلف در روند رای‌گیری شده بودند.

آقای رئیسی، در اولین سخنرانی عمومی خود بعد از انتخابات از "مهندسی آرا"، تخلف مجریان انتخابات در جریان رأی‌گیری و استفاده رقیبش از امکانات دولتی برای تبلیغ انتخاباتی انتقاد کرد و خواهان دخالت دستگاه قضایی و شورای نگهبان شد.

در روزهای گذشته حسن روحانی و شورای نگهبان یکدیگر را به کوتاهی در روند برگزاری رای‌گیری در انتخابات اخیر متهم کرده بودند.

آقای روحانی از تاخیر شورای نگهبان در پذیرفتن پیشنهادی که به گفته او باعث تسریع رای‌گیری می‌شد گلایه کرد و شورای نگهبان در واکنش، دولت را مسئول تاخیر شروع به کار "بسیاری از حوزه‌ها" خواند.

پیشتر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم گفته بود: "تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون‌شکنی کنند."