روزنامه‌های تهران: همدردی با کابل

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶، در مسایل داخلی به موضوع انتخابات هیات رئیسه مجلس و در تصاویر صفحه اول بیشتر به واقعه مرگبار انفجار کابل پرداخته‌اند.

مرثیه‌ای برای کابل

حق نشر عکس اعتماد

سارا معصومی در گزارش اول روزنامه اعتماد نوشته که بوی گوشت سوخته و خون فضای امن‌ترین خیابان کابل را پر کرده است. سنگفرشی از شیشه زمین را پوشانده است. نیروهای امنیتی سفارتخانه‌های اطراف گیج و مبهوت سعی در تامین سلامت دیپلمات‌های خارجی دارند.

قلب افغانستان روز چهارشنبه یکی از خونین‌ترین روزهای خود را تجربه کرد. در محل حادثه براثر شدت انفجار، حفره‌ای به عمق هفت متر ایجاد شد. سفارتخانه ایران در کابل هم که در ۱۵۰ متری محل حادثه است دچار آسیب‌های جدی شد.

گزارش اعتماد در ادامه حاکیست، در حالی که فرماندهان آمریکایی می‌گویند به نیروهای بیشتری در افغانستان نیاز دارند اما یک سوال اساسی که وجود دارد این است که آیا افزایش تعداد نیروهای آمریکایی می‌تواند گره‌گشا باشد؟ چرا این تعداد نیروی آمریکایی در یک دهه گذشته نتوانسته‌اند به برقراری ثبات در افغانستان کمکی بکنند؟

زنبق در خون

حق نشر عکس ایران

روزنامه ایران در گزارشی نوشته که انفجار، خون، آتش؛ این‌ها کلماتی است که دیگر گوش مردم کابل با آنها آشنا است و زندگی آنان با لمس چنین کلماتی عجین شده است. نخستین ساعات صبح دیروز میدان زنبق در قلب دیپلماتیک پایتخت افغانستان به خون نشست که ۹۰ کشته و بیش از ۳۵۰ زخمی برجای گذاشت.

گزارش ایران در ادامه حاکیست که نخستین مساله‌ای که در وقوع این انفجار که برخی می‌گویند با یک تانکر آب انجام شد، مطرح می‌شود، این است که عامل انتحاری چگونه موفق شده از تیررس ماموران امنیتی فرار کند. منطقه ۱۰ کابل که به دلیل شمار زیاد ساختمان‌های دولتی و خارجی، منطقه‌ای امنیتی تلقی می‌شود، از امن‌ترین مناطق کابل است که با دیواری به ارتفاع سه متر محصور شده است و شمار زیادی از نیروهای امنیتی بر امنیت آن نظارت دارند. بنابراین عبور یک خودروی انتحاری در این منطقه و انجام حمله، بر این مساله که خلاء امنیتی جدی در این منطقه وجود دارد، دامن می‌زند.

انتقام مادر بمب‌های آمریکا از افغان‌ها

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان در گزارشی از جمله نوشته که مکان انفجار در بین سفارتخانه‌های خارجی بوده و تروریست‌ها می‌خواهند راه‌حل‌های بین‌المللی برای رسیدن به صلح در افغانستان را تضعیف کنند. همچنین این انفجار پیامی برای آمریکاست که ماه گذشته مادر بمب‌ها را علیه داعش در افغانستان آزمایش کرد. علاوه بر این، انفجار اخیر می‌تواند زمینه‌ای برای اعزام نیروهای جدید آمریکایی به افغانستان به وجود آورد که به گفته مقامات واشنگتن قرار است برای مقابله با داعش به افغانستان اعزام شوند.

گزارش روزنامه جوان در ادامه حاکیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که نزدیک به پنج هزار سرباز آمریکایی را به افغانستان اعزام می‌کند. این اقدام ترامپ که در ظاهر به بهانه مقابله با تروریست‌هاست در اصل برای جلوگیری از افزایش نقش و نفوذ روسیه در تحولات سیاسی افغانستان انجام می‌گیرد که در ماه‌های اخیر ابتکار عمل مذاکرات سیاسی در آن کشور را برعهده گرفته است.

به نظر روزنامه جوان، با افزایش حملات تروریستی داعش و طالبان در افغانستان، رئیس جمهوری آمریکا بیش از پیش در اعزام نیروهای جدید به افغانستان مصمم خواهد شد.

مجلس از خط قرمز عبور نکرد

حق نشر عکس آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارش اول خود نوشته که در رای‌گیری و انتخابات اعضای هیات رئیسه مجلس دهم خبری از یک ائتلاف برای جلوگیری از بالانشینی تندروها در میان نبود. حتی برعکس تا چند روز قبل از تعیین اعضای هیئت رئیسه مجلس خبرهای خوشی از نقشه‌هایی که دو فراکسیون دیگر علیه فراکسیون امید می‌کشیدند به گوش نمی‌رسید.

الهه کولایی، نماینده مجلس ششم هم در سرمقاله این روزنامه نوشته، این رویداد که هیئت رئیسه مجلس در سطح ریاست و نواب آن بدون تغییر باقی ماند، یعنی انتخاب هر ۳ نفر از لیست امید، نشان از توجه نمایندگان مجلس به رخدادی دارد که در کشور ما در پایان ماه گذشته شکل گرفته است، اما اینکه در بدنه هیئت رئیسه مجلس به جز نواب آن، اعضاء لیست امید نتوانستند جایگاه خود را بیابند، نشان‌دهنده ضرورت بازسازی فراکسیون امید با توجه به تجربه یک ساله اخیر پس از شروع فعالیت مجلس است.

خانم کولایی نوشته که این واقعیت که زنان همچنان در هیئت رئیسه مجلس غایب هستند نشان دهنده مقاومت سرسختانه‌ای است که پس از حدود ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان در این نهاد پراهمیت وجود دارد.

شایسته سالاری و عدالت جنسیتی، نخستین آزمون دولت دوازدهم

حق نشر عکس شرق

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی، نماینده مجلس در روزنامه شرق نوشته که بحث به کارگیری زنان در مدیریت‌های کلان کشور سال‌هاست به عنوان یکی از محورهای اصلی امور مربوط به زنان در محافل سیاسی مطرح بوده است. اما متاسفانه با گذشت چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی و درصد بالای فارغ‌التحصیلان زن و با وجود کارایی بالای زنان شاغل و مصدرهای متفاوت هنوز بی‌عدالتی‌ زیادی در استفاده از زنان در سطوح مدیریت ارشد و میانی مشاهده می‌شود.

خانم شاه‌عنایتی در ادامه نوشته که در سال‌هایی که گذشت، دولت یازدهم برای استفاده از زنان توانمند گام‌های عملی برداشته است، اما انتظار است که این روند در دولت دوازدهم با شتاب بیشتری انجام شود و نه تنها رئیس جمهوری در میان وزیران خود کاندیداهایی را به مجلس معرفی کند؛ بلکه در سطوح معاونان وزیر، مدیران کل، استانداری‌ها و امثالهم شاهد حضور بیشتر زنان باشیم.

رئیسی:می‌پذیرم

حق نشر عکس وطن امروز

روزنامه وطن امروز نوشته که ابراهیم رئیسی در واکنش به تایید صحت انتخابات تصریح کرد که نظر شورای نگهبان را در باره انتخابات فصل‌الخطاب می‌داند اما همچنان امیدوار است که قوه قضائیه به تخلفات اعلامی از سوی آن شورا به طور جدی رسیدگی کند.

در همین حال حسین قدیانی در یادداشتی نوشته که قریب ۳۰ سال بعد از ارتحال امام، خوب است ببینیم صرف‌نظر از مرسومات، عنوان خط امام به کدام جریان تعلق می‌گیرد. آیا چون در جماران، همسایه دیوار به دیوار امام بودیم و یا چون پدرم، پسر پسر امام بود.

روزنامه وطن امروز با یادآوری ناآرامی‌های سال ۸۸ و اعتراض به نتایج انتخابات نوشته که از نظر قطعی شورای نگهبان در باره انتخابات فقط یک ساعت گذشته بود که جناب رئیسی بیانیه داد و از قانون تمکین کرد و این موضوع به نظر آقای قدیانی یک خط است، یک فرهنگ است و یک کلاس است.

موضوعات مرتبط