روزنامه‌های صبح تهران: اتهام‌های ناروا به دولت

روزنامه‌های ایران در روز شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۶، به مناسبت سالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و آنچه گسترده‌تر شدن اتهام‌ها علیه دولت خوانده‌اند، مطالبی را منتشر کرده‌اند، هر چند در این میان به خروج آمریکا از توافق پاریس هم واکنش نشان داده‌اند.

اقدام غیربشردوستانه ترامپ

حق نشر عکس آرمان

داوود هرمیداس باوند در روزنامه آرمان نوشته که اقدام جدید رئیس جمهور آمریکا در زمینه خروج آن کشور از پیمان پاریس، اقدام علیه جامعه بشری است، چرا که برخی از آثار حفظ محیط‌زیست، منطقه‌ای است و برخی از آثار دیگر آن مرتبط با کل جامعه بشری است.

به نظر نویسنده مقاله، این گفته آقای ترامپ که باید در موافقتنامه تغییرات اقلیمی پاریس بازبینی شود، باعث اعتراضاتی همه‌جانبه، هم از جانب دانشگاهیان و هم از جانب سیاستمداران شده است با این همه ترامپ تصمیم خود را گرفته است و این حتی یکی از شعارهای انتخاباتی او بوده است.

آقای باوند معتقد است که این موضع در صلاحیت کنگره آمریکا است و باید آنان به این مساله واکنش نشان دهند. همچنین می‌شود با برگزاری تظاهرات مردمی، آقای ترامپ را وادار به عقب‌نشینی کرد، زیرا این مساله به نفع جامعه بشری خواهد بود. اکنون بیشترین میزان آثار زیانبار گازهای گلخانه‌ای را دو کشور چین و آمریکا تولید می‌کنند و به همین دلیل حضور آمریکا در صفوف مقابله با جریان گرم شدن زمین بسیاری ضروری است.

شگفتی جهانیان از تصمیم زیست محیطی ترامپ

حق نشر عکس ایران

روزنامه ایران در گزارشی نوشته که این نخستین بار نیست که رئیس جمهوری آمریکا فرمانی صادر می‌کند و ایالت‌های آن کشور از اجرای آن سر باز می‌زنند. در جریان فرمان‌های مهاجرتی جنجالی ترامپ نیز برخی ایالت‌های آمریکا حاضر به اجرای دستورات کاخ سفید نشدند و این ایالت‌ها به نام ایالت‌های امن برای مهاجران معروف شدند و مورد غضب دولت واشنگن قرار گرفتند. حالا ترامپ در تصمیم جنجالی تازه خود این بار یک پیمان و توافقنامه جهانی را که امضای سران ۱۹۰ کشور جهان زیر آن است به چالش کشیده است.

گزارش روزنامه ایران در ادامه با اشاره به واکنش‌های جهانی به تصمیم آقای ترامپ حاکیست که این جنجال بین‌المللی و رسانه‌ای علیه او در حالی است که کابینه آقای ترامپ همچنان با چالش‌های جدی مواجه است، مثل اتهام‌ها مربوط به مداخله روسیه در انتخابات نوامبر سال گذشته میلادی آمریکا، فرمان‌های مهاجرتی به سرانجام نرسیده، وعده‌های انتخاباتی عملی نشده مانند کشیدن دیوار بین مکزیک و آمریکا و عدم جابه‌جایی سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس.

سکوت دستگاه قضایی در برابر دروغ‌پراکنی

نادر کریمی جونی در روزنامه جهان صنعت نوشته که حالا فهرست کسانی که اتهام‌هایی عجیب و ناروا به اصلاح‌طلبان و دولت می‌زنند و بر درستی این اتهام‌ها پافشاری می‌کنند، بلندتر شده است. جز اتهام محمود نبویان در باره تحویل سردار سلیمانی به مقامات آمریکایی و توافق‌های پشت پرده بر سر همکاری‌های مالی، محافظه‌کاران طی هفته‌های گذشته و پس از ابراز نارضایتی مقام رهبری از امضا و اجرای سند ۲۰۳۰، اتهام‌های عجیب و دروغینی به دولت و همکاران آن وارد کرده‌اند؛ اتهام‌هایی که کوچک‌ترین آن ترویج همجنس‌گرایی در میان کودکان و نوجوانان است.

به نظر نویسنده این مقاله، مساله دور از انتظار این است که قوه قضائیه و دادستان کل کشور در مقام مدعی‌العموم در برابر این دروغ‌پراکنی‌ها و وارد کردن اتهام‌های ناروا سکوت کرده‌اند و واکنشی نشان نمی‌دهند.

طرحی نو دراندازیم

حق نشر عکس جمهوری اسلامی

در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی آمده که امروز با گذشت ۲۳ سال از رحلت امام خمینی، ما نمی‌توانیم ادعا کنیم به وصیت او عمل کرده‌ایم. حواشی همین انتخابات ۲۹ اردیبهشت روشن‌ترین دلیل است بر اینکه ما در مسیری که امام برای ما مشخص کرده است حرکت‌ نمی‌کنیم و به جای وحدت، تلاش‌های زیادی برای تفرقه در جامعه در جریان است. متاسفانه بعد از آنکه در کارزار تبلیغات انتخاباتی یک فرد یا یک جناح پیروز می‌شود، بازهم قواعد سیاسی رعایت نمی‌شود و تهمت‌ها، تخریب‌ها، کارشکنی‌ها، تفرقه‌افکنی‌ها و از همه بدتر نفرت‌آفرینی‌ها ادامه می‌یابد.

به نوشته این مقاله در ایران حزب و جناح و جبهه سیاسی به معنای واقعی وجود ندارد. مجموعه‌هایی که تحت این عناوین مشغول فعالیت هستند، نه مرام سیاسی دارند و نه ضوابط اخلاقی و اسلامی را رعایت می‌کنند.

آنچه در انتخابات اخیر به اثبات رسید این است که عده‌ای به نام اصولگرایی مرتکب کارهای خلاف اصول شدند و خودشان لطمه دیدند. همین وضعیت را جناح اصلاح‌طلب نیز قبلا داشت و اکنون نیز اصلاح‌طلب‌ها نباید خود را پیروز بدانند و درصدد سهم‌خواهی برآیند. نه اصولگراها ۱۶ میلیون عضو دارند و نه اصلاح‌طلب‌ها ۲۴ میلیون. این آراء اگر درست تحلیل شوند، نتیجه این خواهد شد که این هر دو جناح باید در مواضع و روش‌های خود تجدیدنظر کنند و به سیره امام برگردند و فقط در اعمال سلیقه‌ها با همدیگر رقابت کنند و به اصول و ضوابط پای‌بندی نشان دهند.

داغ اختلاس خاوری تازه شد

حق نشر عکس آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته که انگار همین دیروز بود که محمود رضا خاوری با کت و شلوار خاکستری رسمی، پیراهن یقه دیپلمات و همینطور محاسنی جوگندمی در حالی که عینک طبی مستطیلی شکلی بر روی بینی‌اش قرار داشت در محافل عمومی حاضر می‌شد. حال اما روز گذشته تصویری منتسب به او در شبکه‌های اجتماعی منتشر و دست به دست می‌شد که از حال خود خاوری گواهی می‌داد و پیام‌آور آن بود که از آن سه هزار میلیاردی هم که از صندوق بیت‌المال برداشته و با خود به کانادا برده بود نیز به خیال خود به خوبی استفاده می‌کند، چرا که عکس منتشر شده، محمود رضا خاوری‌ای را به تصویر کشیده که نه آن لباس رسمی را به تن داشت و نه در صورت سه تیغه‌اش اثری از محاسن جوگندمی دیده می‌شد.

گزارش روزنامه آفتاب یزد در ادامه حاکیست که این تصویر داغ اختلاس سه هزار میلیاردی یکی از مدیران دولت احمدی‌نژاد را که اکنون در آسایش و با فراغ بال در آن سوی مرزها روزگار می‌گذراند را در دل‌ها تازه کرد.

یک تجربه برای ادغام بانکی

حق نشر عکس دنیای اقتصاد

فرهاد تقی‌زاده حصاری در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که رئیس کل بانک مرکزی در اظهارنظری از احتمال ادغام بانک‌ها خبر داده است. به نظر نویسنده این مقاله، ادغام بانک‌های ایران براساس تجربه جهانی گریزناپذیر است، اما اگر دو بانک یا موسسه اعتباری که از نظر اعتباری وضعیت ناسالمی دارند با هم ادغام شوند، مشکل دوچندان می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر نظام بانکی باید مدنظر داشته باشد این است که ابتدا باید بانک‌ها و موسسات اعتباری از نظر سلامت اعتباری رتبه‌بندی شوند و در گام بعد آنهایی برای ادغام کاندیدا شوند که رتبه اعتباری بالاتری را کسب کرده‌اند. برای موسساتی که در رتبه‌های پایین‌تر قرار گرفته‌اند یا در معرض خطر هستند، باید با نظارت‌های بیشتر اصلاحات ساختاری صورت گیرد.

آقای حصاری که تجربه ژاپن را در این مقاله مطرح کرده نوشته که ادغام موسسات مالی در معرض خطر، پاک کردن صورت مساله است. بانک مرکزی باید به وظیفه نظارتی و اصلاح ساختار خود به خوبی عمل کند. سیاست پولی و نظارت بانکی از وظایف اصلی بانک مرکزی است.

موضوعات مرتبط