'ترامپ تغییرات آب و هوایی را قبول دارد'

اعتراض در شیکاگو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

معترضان در شیکاگو - تصمیم رئیس جمهور آمریکا با واکنش های جهانی روبرو شد

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا "باور دارد که آب و هوای زمین درحال تغییر است و قبول دارد که آلاینده ها بخشی از این معادله هستند."

نیکی هیلی گفت که رئیس جمهور آمریکا می داند که این کشور "باید در برابر این موضوع احساس مسئولیت کند و این کاری است ما خواهیم کرد."

تصمیم آقای ترامپ برای خروج از موافقتنامه اقلیمی پاریس در روز پنجشنبه با محکومیت بین المللی روبرو شد.

به این ترتیب آمریکا یکی از فقط سه کشوری است که در خارج از چارچوب پیمان پاریس قرار می گیرند.

آقای ترامپ گفت به این دلیل از پیمان خارج می شود که آمریکا را در موقعیتی بدتر از بعضی کشورها قرار می دهد و به اقتصاد این کشور ضربه می زند. اما او اشاره ای به علم تغییرات آب وهوایی نکرد.

او در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته تغییرات اقلیمی را "قلابی" خوانده بود و از زمان اعلامیه روز پنجشنبه از پاسخ دادن به سوالات درباره برداشتش از گرمایش زمین طفره رفته است.

خانم هیلی به سی ان ان گفت "حالا چون از یک جمع خارج شده ایم به این معنی نیست که به محیط زیست اهمیتی نمی دهیم" و افزود که شرایط پیمان پاریس "بیش از حد سخت بود".

اسکات پروئیت، مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، گفت: "وقتی به پیمان پاریس ملحق شدیم جهان کف زد. می دانید چرا؟ فکر می کنم به این دلیل که می دانستند این کشور را در موقعیت ضعیف تری قرار می دهد."

منبع تصویر، EPA

منتقدان می گویند که آقای پروئیت بیش از حد به صنایع انرژی فسیلی نزدیک است. او خود زمانی به عنوان دادستان کل اوکلاهما چند بار احکام سازمان حفاظت از محیط زیست را به چالش گرفته بود.

آقای ترامپ گفت که توافق پاریس می تواند سه تریلیون دلار از تولید ناخالص ملی آمریکا کم کند و به قیمت شش و نیم میلیون شغل تمام شود.

خانم هیلی گفت که رئیس جمهور "کاملا قصد دارد از پاکیزگی هوا و آب و اینکه هرچه در توان داریم برای حفظ قطب نمای اخلاقی آمریکا در جهان در زمینه محیط زیست اطمینان حاصل کند."

سوریه و نیکاراگوئه دیگر کشورهایی هستند که وارد پیمان پاریس نشده اند. سوریه دچار جنگ داخلی است و نیکاراگوئه هم می گوید این پیمان به اندازه کافی برای حل مشکل گرمایش تلاش نمی کند.

براساس موافقتنامه پاریس کشورها متعهد می شوند افزایش میانگین دمای زمین تا پایان قرن را "به طور قابل توجهی زیر دو درجه سانتیگراد" نگه دارند.

نکات کلیدی پیمان اقلیمی پاریس

  • آب و هوای کره زمین نباید در قیاس با دوران پیش از انقلاب صنعتی بیشتر از دو درجه گرم شود، حتی بهتر است این افزایش دما بیشتر از ۱.۵ درجه سانتی‌گراد نباشد.
  • تولید گازهای گلخانه ای حاصل از فعالیت های بشر در حدی بمانند که آب و خاک و درخت می توانند جذب کنند، اقدام برای رسیدن به این حد نصاب باید بین سالهای ۲۰۵۰ تا ۲۱۰۰ آغاز شود.
  • مشارکت تمام کشورها برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای را هر پنج سال یک بار باید بررسی کرد.
  • کشورهای ثروتمند برای کشورهای فقیر "بودجه اقلیمی" در نظر بگیرند تا این کشورها بتوانند به انرژی‌های تجدید پذیر روی بیاورند.