روزنامه های تهران؛ حذر از آتش جنگ عربی

روزنامه های صبح امروز، چهارشنبه ۱۷ خرداد در مقالات اصلی خود همچنان از تشدید اختلافات سعودی و متحدانش با قطر نوشته و به اظهارنظر درباره واکنش تهران به این اختلافات پرداخته اند. این روزنامه ها ضمن اشاره به فرصت اقتصادی فراهم آمده برای نفوذ به بازار قطر، دولت را از درگیر شدن در این اختلاف برحذر داشته اند.

ادامه مخالفت های جناح شکست خورده در انتخابات با دولت روحانی و گزارش هایی درباره برنامه های دولت برای حفظ محیط زیست از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس دنیای اقتصاد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

نظم جدید خاورمیانه

محمد هدایتی در سرمقاله جهان صنعت ابراز عقیده کرده که نظم خاورمیانه در حال دگرگون شدن است و تحولات یک دهه اخیر، سربرآوردن این شکاف تاریخی را تسریع کرد. متزلزل شدن و عزل بسیاری از حکام دیرپا، بروز جنبش‌های انقلابی در برخی کشورها، رشد مدام گروه‌های جهادی که هرکدام حمایت برخی قدرت‌ها را دارند و اقتصاد سیاسی انرژی، خاورمیانه را در نوعی بن‌بست فرو برد.

به نوشته این مقاله: خاورمیانه به سرزمین جنگ‌های نیابتی بدل شده است، جنگ بین قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای گسترس حیطه نفوذ و البته منافع اقتصادی و ایدئولوژیکی خود. واضح است که نبردهای نیابتی نمی‌تواند در درازمدت ادامه پیدا می‌کند. اختلافات اخیر احتمالا با واسطه‌گری‌هایی موقتا خاموش می‌شود. اما خاورمیانه به واسطه شکل‌گیری تاریخی‌اش، حداقل در صد سال اخیر، آبستن اختلافاتی به مراتب خطرناک‌تر هم خواهد بود. بسیاری از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس، فاقد سنت تاریخی کشورداری هستند.

در ادامه مقاله جهان صنعت آمده: مساله دیگر سیاست‌ قدرت‌های بین‌المللی به ویژه آمریکاست. با روی کار آمدن دونالد ترامپ این تحلیل هم ارائه شد که قدرت جدید در آمریکا، خواهان برون‌سپاری مشکلات از کشور و شاید برپاکردن تخاصمی جدید بود؛ اینکه بلوک و ائتلاف قدرت جدیدی در خاورمیانه شکل بگیرد. خاورمیانه بیش از هر زمان دیگری در آستانه پوست انداختن است. پوست‌انداختنی شاید نه زایا که ویرانگر. نقش ایران در این میان چیست؟

آتش در خیمه ارتجاع

حشمت الله فلاحت پیشه در سرمقاله رسالت با اشاره به بحرانی که در روابط سعودی و متحدانش با قطر رخ داده به فرصتی پرداخته که برای ایران ایجاد شده و نوشته: در گذشته قطری ها هر گاه با چنین شرایطی مواجه شده اند مسیر محافظه کاری را در پیش گرفته و سعی کرده اند به ایران نزدیک نشوند، اما الان عربستان سیاست انتحاری در پیش گرفته و در صدد براندازی رژیم حاکم بر قطر است. قطری ها چنین خطری را از سوی عربستان احساس می کنند. در این شرایط سوال اصلی اینجاست که جمهوری اسلامی ایران باید چه اقدامی صورت دهد؟

به نوشته این مقاله ایران در گذشته همواره هوادار ثبات در منطقه و خلیج فارس بوده اما حالا با تحولات تندی که رخ داده، تهران باید راهبرد مبتنی بر ثبات را در پیش بگیرد و مانع از شکل گیری جنگ در منطقه شود اما اگر عربستان بخواهد مانند یمن جنگ تازه ای شکل دهد در آن صورت، سیاست جمهوری اسلامی ایران باید در قالب اجتماع منطقه ای و فرامنطقه ای علیه جنگ شکل گیرد. زیرا قطر نه بحرین است و نه یمن. در یمن دولت فقیر و بی پولی وجود دارد که به همان میزان نفوذش در دنیا کم است اما قطری ها از نفوذ گسترده برخوردار هستند.

در ادامه سرمقاله رسالت آمده: آتش در خیمه ارتجاع افتاده است. شرایط کنونی بسیار متفاوت از سال ۲۰۰۴ میلادی است که در آن بهانه های مختلف برای ایران هراسی وجود داشت. این بهانه ها هم اکنون با قدم های مختلفی از جمله برجام، شکست داعش، بیداری جوان عرب، افشای نیت سوء و کثیف آمریکا برای کشورهای منطقه و تلاش برای تاراج پول و نفت دنیای اسلام و باز شکل دادن جنگ های منطقه ای و حتی شکل گیری گسل های تازه در جهان عرب نشان می دهد که پل های مختلف خراب شده و دنیای عرب دیگر نمی تواند بحث ایران هراسی را مطرح کند.

اختلاف اعراب را جدی نگیریم

همدلی در سرمقاله خود نوشته: هنوز اتفاقات حمله آمریکا به صدام در خاطره ایرانیان زنده است که دو دشمن سرسخت ایران، به مصاف هم رفتند و معرکه ای از خون وآتش در خاورمیانه برپا کردند و در این میان برخی از سیاستمراران داخلی تلاش می‌کردند که کشور را به نفع صدام - که خالدبن ولیدش می‌خواندند - وارد این جنگ خانمان‌برانداز کنند، اما قوه عاقله نظام که آن روز بر محوریت هاشمی رفسنجانی می‌چرخید، خودداری و تامل را پیشه کرد وکشور را از خطری حتمی نجات داد.

به نوشته این مقاله: این روزها اگرچه هنوز جنگی در کار نیست، اما به نظر می‌رسد که دو طرف یک ائتلاف که گه گاه بر علیه جمهوری اسلامی نیز دست همکاری داده‌اند، برسر منافع خود به جدال برخاسته‌اند و برخی از محافل داخلی با اشاره به دشمنی‌های چندسال اخیر سعودی با ایران، خواهان آن شده‌اند که ایران در کنار دولت قطر قرار گرفته و از این طریق به سعودی ضربه‌ای وارد کند. امری که به نظر می‌رسد نفعی به جز تشفی خاطر برای ایرانیان نداشته باشد.

همدلی معتقد است: اعراب نشان داده‌اند که به دلیل تحریک کشورهای غربی ضد ایران، همواره دربرابر ما با همدیگر متحد بوده‌اند و با توصیه کشورهای قیم خود، هیچ‌گاه دشمنی با ایران را از فهرست سیاست‌های خود حذف نکرده‌اند در رسانه‌های خود، معمولا ایران را عامل ائتلاف و نزدیکی خود می‌خوانند.اکنون به نظر می‌رسد که یک بار دیگر قوه عاقله نظام که البته دیپلمات‌های کارکشته‌ای را نیز در اختیار دارد، بهتر از هر محفلی می‌داند که ورود کشور به نزاعی که موسمی بودن آن مشخص است، تنها سبب ایجاد ائتلاف میان دشمنان ایران خواهد شد و تبعات سیاسی و اقتصادی فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مسعود ماهینی، قانون

سعودی شکست میخورد

سعدالله زراعی در یادداشت روز کیهان با تشریح وضعیتی که در دو روز گذشته بین سعودی و قطر رخ داده از ضعف ریاض نوشته و این که به علت درگیر شدن در یمن امکان حمله به قطر ندارد. سعودی در تبلیغات گسترده خود تلاش کرده است تا قطر را متهم به اقداماتی علیه عربستان کرده و نیز وجهه‌ای تروریستی را از آن به نمایش بگذارد، اگرچه دامن قطر از آنچه به او نسبت داده می‌شود، پاک نیست اما در همه آنچه ریاض به دوحه نسبت می‌دهد دربار آل‌سعود دستی آلوده‌تر دارد و از این رو کسی از ملک‌سلمان نمی‌پذیرد که برای دفع تروریزم با قطر گلاویز شده است.

نویسنده مقاله در ضمن افزوده: در حین درگیری تبلیغاتی سعودی با قطر گاه و بیگاه نام ایران هم مطرح شده است مقامات و رسانه‌های سعودی دولت قطر را متهم می‌کنند که با یک مقام نظامی ایران در عراق برای بر هم زدن اوضاع امنیتی عربستان دیدار کرده و به توافقات محرمانه‌ای دست یافته است. اما واقعیت این است که عربستان در حالی که نتوانسته است از قدرت انصارالله یمن بکاهد، بحران امنیتی سوریه با محوریت ایران در حال حل و فصل شدن است و همه خبرها از قطعی بودن موفقیت ایران در به سامان رساندن سوریه حکایت می‌کند. این موضوع در واقع نه تنها اقتدار رژیم سعودی که در طول این دوران مهمترین زاغه مهماتی تروریست‌ها بوده است را برهم می‌زند بلکه موقعیت تازه‌ای را در اختیار ایران برای حل هر پرونده امنیتی و سیاسی در منطقه قرار می‌دهد.

کیهان اظهار نظر کرده که: بر این اساس درگیر شدن با قطر در واقع مجازات متحدان فردای ایران است متحدان فردایی که از جبهه آمریکایی- سعودی کاسته خواهند شد. در واقع آنچه این روزها در منطقه و در گرماگرم مسایل تند سیاسی مشاهده می‌کنیم، نسخه‌ای از وضعیت فردای آل‌سعود در منطقه است. هم‌اینک داعش و النصره و ده‌ها گروه تروریستی دیگری که با پول عربستان، قطر و... پدید آمده‌اند در حال محو شدن هستند و در سایه مبارزه برای محو این گروه‌های مزدور انواعی از سپاه پاسداران در سرزمین‌های مورد تعرض این گروه‌ها سر برآورده‌اند که دست‌هایی پاک و نیاتی الهی دارند.

طبخ خورش آلو اسکناس

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: با شرایطی که امروز خاورمیانه دارد بزودی جام ملت‌های آسیا به«جام ملت‌های هیچ‌جا و هرچی که هست!» تغییر نام خواهد داد.پس از تحریم قطر توسط کشورهای دیگر عربی ایمان آورده‌ام که دونالد ترامپ معنی«صلح»‌را درست متوجه نشده و آن را با «قهر» اشتباه گرفته است.مردم قطر هم پس از تحریم شدن این کشور و بسته شدن مرزها به مغازه‌ها هجوم آورده و هرچه داخل آنها بوده را خریده‌اند.

طنزنویس افزوده: این نشان می‌دهد که دولت ایران واقعاً بی‌خود و بی‌جهت روی خودکفایی گندم مانور تبلیغاتی داده است تا وقتی پول هست، خودکفایی چرا؟ در نتیجه ما بزودی شاهد طبخ غذاهایی مانند«گاز پلو»، «خورش آلو اسکناس»، «پیتزا فرآورده‌های نفتی» در قطر خواهیم بود و این نشان می‌دهد که پول خوشبختی نمی‌آورد اما به هرحال از بی‌پولی هم بهتر است

در پایان ستون طنز روزنامه ایران آمده: میان این هاگیر واگیر اردوغان هم گفته که می‌خواهد بین مرز ایران و ترکیه دیوار بکشد، ظاهراً این بزرگوار فراموش کرده که این‌طرف خدا را شکر امن است و هرچه ناامنی است، آن طرف است، به هرحال ما تشکر می‌کنیم که ایشان زحمت کشیدن دیوار را متقبل شده و «تروریست‌ها را توی شهرها و قیمه‌ها را توی ماست‌ها نریزد».

جمهوری اسلامی اسمی نمی خواهیم

عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان در مورد اصلاح طلبان و اعتدال خواهان که دولت روحانی را تشکیل می دهند آن ها را در نهایت یکی دیده و نوشته: در چهار سال گذشته جوهره دینی نظام نه در گفتمان جریان مستقر و خصوصاً شخص رئیس‌جمهور بود، نه در تقویت انگیزه‌های دینی مشهود بود و نه در برنامه‌ جاری کشور قابل تعقیب است. بنابراین می‌توان گفت که مشروطه‌خواهان غربگرا با توسعه‌گرایان غرب باور به یک تقاطع مشترک رسیده‌اند و آن هم جمهوری اسلامی اسمی است. در نقطه مقابل معتقدین حقیقی به انقلاب اسلامی باید بدانند که مبارزه از طریق مردم‌سالاری با نظام کلید خورده است.

به نظر نویسنده روزنامه سپاه پاسداران نیروهای انقلاب اسلامی باید بتوانند «قوه اجتماعی» خود را تقویت و قوه سیاسی و قهری خودرا کم‌رنگ کنند. راه چاره دوری موقت از قدرت سیاسی و ورود به میدان جهت تولید قدرت اجتماعی است. از قضا هجو رقیب نیز مشروط به حضور وی در قدرت است. هیچ چیز به اندازه حضور در قدرت، روشنفکران دوزیست را از حیز انتفاع ساقط نمی‌کند. دوری ۱۲ ساله اصلاح‌طلبان از شورای شهر و یا بی‌خاصیتی شخصیت‌های تراز اول اصلاحات در سامان‌دهی مجلس هشتم و نهم و ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مؤید این مطلب است.

به نظر سرمقاله روزنامه جوان: جریان انقلابی کشور باید دست به «انقلاب اجتماعی» بزند و در صدد شناسایی آسیب‌های خود در پروسه مردم‌سالاری برآید و فهم مردم سالارانه را با ارزش‌گرایی همسو و دلسوزان عصبی مزاج که فهمی از مردم‌سالاری دینی و شرایط پیروزی در آن ندارند، عقب برانند. همانگونه که حرکت به سمت جمهوری‌اسلامی در پروسه مردم سالاری تعبیه شده است، دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی نیز در پروسه مردم‌سالاری ممکن است. فقط از طریق مردم‌سالاری می‌توان از جمهوری‌اسلامی اسمی پیش‌گیری کرد.

حق نشر عکس ابتکار
Image caption کارتون محمد طحانی، ابتکار

قبل از آن که دیر شود

فتح الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات از تحصن ها و اجتماعات اعتراضی این روزها در مقابل بانک مرکزی نوشته که به نوعی رویّه و عادت بدل شده که جمع یا جمعیتی به عنوان مالباخته در مقابل این بانک اجتماع کرده و با حمل پلاکارد و سر دادن شعار از این بانک می‌خواهند تکلیف آنها را روشن کند. پیش از این سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری و پولی و مالی غیردولتی و غیرقانونی زیادی دچار مشکل شده بودند و بانک مرکزی به درستی اعلام می‌کرد که چون اینها دارای مجوز نبودند ما در جریان اقدامات آنها نبودیم اما اینک سخن از موسساتی که مجوز هم دارند.

نویسنده اظهار نظر کرده که شکاف بین دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها به بیشترین اندازه خود رسیده است. نکته هم خلق پول توسط این نظام بدون خلق ثروت و یا ارزش افزوده است. درحالی‌که اکثر فعالیت‌های اقتصادی در رکودی عجیب به سر می‌برند، درآمدهای ارزی و نفتی کشور هم کاهش داشته، تورم هم در اکثر ماه‌ها تک‌رقمی بوده، نظام بانکی مشغول خلق پول بوده است.

در بخش دیگری مقاله روزنامه اطلاعات آمده: درحال حاضر نظام بانکی از ترس فرار سرمایه از بانک به بازارهای غیرمولد اقتصادی و ایجاد سونامی تورمی در بازارهای واسطه‌گرانه‌ای چون سفته‌بازی در بازار طلا یا ارز یا بدتر از هر دو زمین و مسکن، با وجود علم به آسیب‌زایی بالا نگه داشتن نرخ سود سپرده و زیان‌ده کردن بانک‌های کشور، همچنان به این روند و مسیر ادامه می‌دهد و شهامت ساماندهی به این بازار را ندارد.

مشکلات زنان ورزشکار

آساره کیانی در مقاله در همدلی وضعیت زنان ورزشکار را چنین توصیف کرده: باید مراقب باشد و تمامی جوانب احتیاط را رعایت کند؛ کاری که قرار است انجام دهد از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است؛ کوچک‌ترین لغزشی او را لو می‌دهد و مجبورش می‌کند که روانه بازداشتگاه شود. دلش شور می‌زند؛ تپش قلب گرفته؛ موهایش را خوب جمع‌کرده زیر کلاه؛ لبه کلاه را تا روی چشم‌ها پایین‌کشیده. این مجرم بالقوه، یک‌دست گرمکن گشاد پوشیده تا مشخص نشود که «زن» است. رفتن به ورزشگاه و تماشای مسابقات ورزشی برای زنان جُرم است!

بسیاری از اصول ورزشی در رشته‌های مختلف با زن‌بودن سازگاری ندارند؛ آن‌ها با یک ‌دست‌شان کمبودها و محدودیت‌های مکانی را کنار می‌زنند؛ با دست دیگر از شوهران و پدران‌شان خواهش می‌کنند که اجازه سفرشان به خارج از کشور را صادر کنند و در حالی‌که با چنگ و دندان همه شئونات عرف‌ و دیانت را حفظ کرده‌اند، خودشان را به مسابقات جهانی ورزشی می‌رسانند. زنان ورزشکار، تماشاچی ندارند و تماشاچیان زن، حق تماشا.

در پایان مقاله همدلی به طعنه افزوده شده: نباید بی‌انصافی کرد زنانی هم بوده‌اند که پایشان به ورزشگاه باز شده؛ حتی آن‌جا که همه فحش می‌دادند؛ زنانی بوده‌اند که برای تشییع پیکر همسر فوتبالیست‌شان توانسته‌اند دور زمین چمن ورزشگاه دنبال جنازه بدوند. و البته زنان بسیاری نیز توانسته‌اند با نوارهای رنگی و گل و بادکنک توی ورزشگاه بیایند و تمام محدودیت‌هایشان را فریاد بزنند؛ تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری فرصت مناسبی برای این کار است؛ تا می‌توانید داد بزنید؛ دیگر چنین فرصت‌هایی دست نمی‌دهد.

درباره هلو و سیب‌زمینی!

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون طراوت نیکی، قانون

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در صفحه طنز شهروند نوشته: از آنجایی که هوا کمی پس است و راجع به هر صنفی بنویسیم یکی شاکی می‌شود و کسی هم شاکی نشود همین روزنامه خودمان آنقدر سفت و سخت می‌گیرد که ترجیح دادیم از فواید و مضرات میوه‌ها و صیفی‌جات برای شما بگوییم که هم برای سلامتی شما بهتر است هم برای سلامتی ما!

طنز نویس در خواص سیب‌زمینی نوشته: از تیره بی‌رگ‌ها که حالا شانس آوردید ما آن هفته‌نامه‌ای نیستیم که از آن کلمات رکیک استفاده کنیم و گرنه به جای کلمه بی‌رگ یک چیز دیگر می‌گفتیم. سیب‌زمینی پس از اکتشاف آتش، مهمترین کشف بشر بوده است! نوع سرخ کرده آن محبوب‌ترین خوراکی بعد از پیتزاست که البته در این مورد بین شکم‌چران‌ها اختلاف است. سیب‌زمینی چنانکه دانید و باقی طنزنویسان ته قضیه را درآورده‌اند، از بازیگران اصلی در هر انتخاباتی است و تاثیر آن بر نتیجه انتخابات از تاثیر وزیر کشور بیشتر است.

سرانجام طنز شهروند در وصف هلو نوشته: از تیره دافیان، خوش‌رنگ و خوش‌هیکل و خوش‌طعم! هلو مانند سایر داف‌ها، ظاهری جذاب، اما درونی سخت دارد! نوع آبدار آن را باید با احتیاط خورد و مانند خوردن پرتقال و نارنگی و انار نیاز به دستمال کاغذی است! برخی از انواع پُرکرک آن به مقام وزارت و کاندیداتوری هم می‌رسند! هلوی ایرانی هم از اقلام صادراتی به شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج همیشه فارس است که اگر شماها می‌رفتید توی آن لینک و اعتراض می‌کردید هم خلیج همیشه فارس را داشتیم و هم میوه‌هایمان که مثل ناموسمان است الان به شیخ‌نشین‌ها صادر نمی‌شد!

موضوعات مرتبط