آیت الله خامنه ای حملات تهران را 'ترقه بازی' توصیف کرد

حق نشر عکس Khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای با اشاره به نامه نگاری دولت بر سر ربنای محمدرضا شجریان به عنوان مصداق "تشخیص ندادن مساله اصلی از فرعی"، به حاضران در سخنرانی خود گفت: "وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا شما آتش به اختیارید"

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران حملات مسلحانه امروز تهران را "ترقه بازی" توصیف کرد و گفت که چنین اقداماتی "کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند".

رهبر ایران امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد در دیدار با جمعی از دانشجویان افزود: "این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم."

اشاره آقای خامنه ای به "نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست"، ظاهرا به حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق است.

حمله امروز مهاجمان به مجلس ایران و آرامگاه آیت الله خمینی تاکنون به کشته شدن ۱۲ شهروند و زخمی شدن بیش از ۴۰ نفر منجر شده است.

آیت الله خامنه ای در بخش هایی دیگر از سخنرانی امروز خود، به انتقاد از دولت حسن روحانی پرداخت.

وی با اشاره به موضع دولت در زمینه سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو گفت: "بعضی می‌آیند می‌گویند ما تحفظ دادیم یا گفتیم فلان چیزش را قبول نداریم؛ نه، بحث سر این‌ها نیست؛ فرض کنیم در این سند هیچ‌چیز واضح بیّنی هم که مخالف اسلام باشد وجود نداشته باشد؛ که حالا وجود دارد؛ من حرفم این است که نظام آموزشی کشور نباید بیرون کشور نوشته شود."

رهبر ایران، که چند روز مانده به انتخابات نیز از این سند انتقاد کرده بود، در ادامه تاکید کرد: "آنها که خیال می‌کنند ما گزارش درست نگرفتیم؛ نه، گزارش‌های ما گزارش‌های درستی است."

حق نشر عکس Khamenei.ir
Image caption سخنان امروز رهبر ایران در انتقاد از دولت حسن روحانی، در دیدار با جمعی از فعالان دانشجویی بیان شد

حسن روحانی پیشتر در اظهارنظرهایی جداگانه گفته بود که انتقادات گسترده اصولگرایان از سند ۲۰۳۰ یونسکو، که در آستانه انتخابات شدت گرفت، ناشی از اطلاعات و گزارش های نادرست است و با اهداف انتخاباتی صورت گرفته. ایران این سند را، که شامل توصیه هایی برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش کشورهای جهان تا سال ۲۰۳۰ است، با قید "تحفظ" پذیرفته که به معنی قبول اجرای بخش هایی از آن است که با قوانین داخلی مغایرت نداشته باشد.

آیت الله خامنه ای اظهار داشت: "شما می‌گویید این سند مثلاً خلاف اسلام ندارد، داشته باشد یا نداشته باشد، اینجا ایران است، اینجا جمهوری اسلامی است. نظام آموزشی ما را چهار نفر بنشینند در یونسکو بنویسند؟"

رهبر ایران در انتقاد غیرمستقیم دیگری به دولت گفت: "گاهی اوقات احساس می‌شود دستگاه‌های مرکزی فکری و فرهنگی و سیاسی دچار اختلالند و تعطیلند؛ اینکه در وضعیتی که ما این‌همه مسائل مهم فرهنگی در کشور داریم، حالا فرض کنیم فلان آهنگ قبل افطار پخش بشود یا نشود، این می‌شود مساله‌ اصلی، نامه‌نگاری می‌کنند؛ این پیداست این دستگاه اختلال پیدا کرده."

اشاره آقای خامنه ای، ظاهرا به نامه اخیر وزیر ارشاد به صدا و سیما در مورد پخش نشدن مناجات ربنای محمدرضا شجریان است. حسن روحانی نیز در جریان مبارزات انتخاباتی، در چند نوبت از پخش نشدن این مناجات از صدا و سیما از سال ۱۳۸۸ تاکنون انتقاد کرده بود.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با توصیف اقداماتی همچون نامه نگاری بر سر ربنا به عنوان مصداق "تشخیص ندادن مساله اصلی از فرعی"، به دانشجویان حاضر گفت: "وقتی این‌جوری دستگاه‌های مرکزی اختلال دارند، آن‌وقت اینجا شما آتش به اختیارید."

وی در بخشی دیگر از سخنرانی خود تاکید کرد: "همه‌ هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی هرکدام کار کنند، مستقل، آتش به اختیار باشند. البته قرارگاه مرکزی دستور می‌دهد اما چنانکه قرارگاه مرکزی اختلال دارد، شما افسران جنگ نرم، آنجا آتش به اختیارید."

"افسران جنگ نرم"، اصطلاحی است که در گذشته نیز بارها از سوی رهبر ایران تکرار شده و به فعالان فرهنگی درگیر مقابله تبلیغاتی با دشمنان جمهوری اسلامی اشاره دارد.

در ایران، پروژه ها و گروه های مختلفی تحت عنوان "افسران جنگ نرم" فعالیت می کنند که عمدتا اصولگرا هستند و به سازمان بسیج وابسته اند.