بیش از ۲۵۰ نماینده پارلمان اروپا خواهان تحریم سپاه شدند

ژرار دوپره سیاستمدار بلژیکی از نمایندگان نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و مریم رجوی رهبر این سازمان است حق نشر عکس maryam-rajavi.com
Image caption ژرار دوپره سیاستمدار بلژیکی از نمایندگان نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و مریم رجوی رهبر این سازمان است

بیش از یک سوم از نمایندگان پارلمان اروپا بیانیه‌ای را در محکومیت "نقض حقوق بشر در ایران" امضا کرده‌اند و خواهان تحریم سپاه پاسداران شده‌اند.

این بیانیه که به امضای ۲۶۵ نماینده رسیده توسط ژرار دوپره، رئیس گروه "دوستان ایران آزاد" در پارلمان تهیه شده که یک گروه نزدیک به سازمان مجاهدین خلق است.

آقای دوپره سیاستمدار بلژیکی از نمایندگان نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و مریم رجوی رهبر این سازمان است.

بیانیه ضمن انتقاد از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و اعدام های صورت گرفته در ایران طی چهار سال ریاست جمهوری او، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کابینه آقای روحانی را عضو کمیته صادرکننده حکم اعدام صدها زندانی ایرانی در تابستان ۱۳۶۷ خوانده و از نهادهای بین المللی حقوق بشری خواسته که کمیته ای برای تحقیق درباره این اعدام ها تشکیل دهند.

تعداد زیادی از این زندانیان اعدام شده از طرفداران یا اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند.

نمایندگان امضا کننده بیانیه، به دولت های اروپایی پیشنهاد کرده اند که با هدف متوقف کردن اعدام ها در ایران و بهبود وضعیت حقوق بشر، روابط خود را با این کشور "مشروط" کنند.

Image caption پارلمان اروپا بیش از هفتصد و پنجاه کرسی دارد

بیانیه نمایندگان پارلمان اروپا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک نهاد "واقعا تروریستی" خوانده و ضمن درخواست تحریم آن از سوی اتحادیه اروپا، سازمان ملل و ایالات متحده، به کشورهایی که با ایران معاملات تجاری دارند درباره احتمال شراکت با سپاه به دلیل گستره فعالیت های اقتصادی این نهاد نظامی در ایران هشدار داده است.

پارلمان اروپا یک نهاد وابسته به اتحادیه اروپا با ۷۵۱ کرسی است که مقر آن در استراسبورگ فرانسه است و اعضای آن هر پنج سال یکبار با رای مستقیم شهروندان ۲۸ کشورعضو اتحادیه انتخاب می شوند.

تصمیمات پارلمان اروپا در حال حاضر به تنهایی جنبه قانونگذاری ندارد و برای لازم الاجرا شدن به توافق و تصویب شورای وزیران اروپا احتیاج دارد.