عربستان با استقرار موقت هیئت کنسولی ایران در ایام حج 'موافقت کرد'

حج حق نشر عکس Getty Images

بنابر اعلام وزارت امور خارجه ایران، دولت عربستان موافقت کرده هیئت کنسولی ایران در ایام برگزاری حج در این کشور مستقر شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که این اقدام بر اساس تفاهم میان سازمان حج و زیارت ایران و وزارت حج عربستان صورت گرفته است.

بر این اساس، تعدادی از کارشناسان بخش کنسولی وزارت خارجه ایران در زمان برگزاری مراسم حج به صورت موقت در شهرهای جده، مکه و مدینه برای ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی مستقر خواهند شد.

علی قاضی عسکر، سرپرست حجاج ایرانی هم این موضوع را تائید کرده و گفته است: "در حال حاضر عربستان مجوز داده و ۱۰ نفر کنسولگر از وزارت خارجه حضور دارند و نقش کنسولگری را ایفا می‌کنند. آن‌ها نیز پذیرفته‌اند که در شهر مکه، جده و مدینه مستقر شوند."

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت ایران اولین گروه حجاج این کشور ۹ مرداد ماه به عربستان اعزام خواهند شد.

ایران از مدتی پیش از عربستان خواسته بود یک هیئت کنسولی در ایام حج در این کشور مستقر شود تا پیگیر مسائل کنسولی مربوط به حجاج ایرانی شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روابط ایران و عربستان دو سال پیش پس از حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شد

در اواخر اسفند ماه پارسال (۱۳۹۵) سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرد که موانع حضور زائران ایرانی در مراسم حج سال ۹۶ برطرف شده و آنان در مراسم حج شرکت خواهند کرد.

این سازمان تعداد زائران ایرانی امسال را بیش از ۸۵ هزار نفر اعلام کرد.

مقام‌های حج و زیارت ایران و عربستان چندین بار برای حل مشکلات مربوط به حج امسال با هم مذاکره کرده بودند.

در مهر ماه ۱۳۹۴، ازدحام جمعیت در جریان برگزاری مراسم رمی جمرات در روز عید قربان به کشته شدن بیش از ۴۶۰ زائر ایرانی منجر شد.

مدتی بعد و به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان و متعاقب آن، حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، روابط دو کشور قطع و با تنش‌های زیادی همراه شد.

در سال ۱۳۹۵ دولت ایران زائران را به حج اعزام نکرد.

مقام‌های این کشور دلیل چنین کاری را عدم همکاری دولت عربستان سعودی در فراهم کردن تسهیلات لازم برای صدور روادید برای زائران و عدم ارائه تضمین‌های لازم امنیتی عنوان کردند.

در حال حاضر ایران و عربستان روابط دیپلماتیک با هم ندارند و "کاهش رابطه با ایران" هم یکی از شروطی است که کشورهای عربی تحریم کننده قطر برای از سرگیری روابط با این کشور، مطرح کرده‌اند.

مطالب مرتبط