ابقای سه ساله محمدعلی جعفری در سمت فرماندهی سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری حق نشر عکس TASNIM
Image caption هنوز حکم تمدید مسئولیت محمدعلی جعفری از سوی رهبر ایران منتشر نشده، هرچند خبرگزاری های تسنیم و فارس، هر دو نزدیک به سپاه، این خبر را به نقل از خود آقای جعفری گزارش کرده اند

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ، از تمدید حکم فرماندهی خود بر سپاه پاسداران به مدت سه سال دیگر خبر داد.

آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران در سال ۱۳۸۶، طی حکمی سرلشکر جعفری را به سمت فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده بود.

با توجه به اینکه انتصاب فرمانده کل سپاه از اختیارات فرمانده کل قوای مسلح جمهوری اسلامی است، تمدید حکم فرماندهی آقای جعفری هم باید سوی آیت الله خامنه ای صورت بگیرد.

هنوز حکم تمدید مسئولیت محمدعلی جعفری از سوی رهبر ایران منتشر نشده است، هرچند خبرگزاری های تسنیم و فارس، هر دو نزدیک به سپاه، امروز سه‌شنبه ۱۳ تیر این خبر را به نقل از خود آقای جعفری منتشر کرده اند.

برای مدت مسئولیت فرمانده سپاه پاسداران، قانون مشخصی وجود ندارد. اما بر مبنای یک سنت رایج، بسیاری از منصوبان آیت الله خامنه ای، در صورتی که به برکناری آنها نیاز نباشد به مدت ۱۰ سال در سمت خود باقی می‌مانند و سپس در مورد آن سمت، تصمیم گیری مجدد انجام می شود.

در زمانی که آقای خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی ایران رسید، ۸ سال از فرماندهی محسن رضایی بر سپاه پاسداران می گذشت و آقای رضایی، به مدت ۹ سال دیگر نیز در این سمت باقی ماند. وی در سال ۱۳۷۶ به گفته خود، به درخواست شخصی از سمت فرماندهی سپاه کناره گیری کرد تا در عرصه سیاسی فعال تر شود.

فرمانده بعدی سپاه، یحیی رحیم صفوی، از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶ به مدت یک دهه مسئولیت داشت و سپس، جای خود را به محمدعلی جعفری داد که بعد از سپری کردن یک دوره ۱۰ ساله، برای سه سال دیگر در سمت خود باقی خواهد ماند.

انتصاب دیگر در سپاه

در خبری جداگانه، امروز سرتیپ دوم محمدرضا یزدی به عنوان فرمانده جدید سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ منصوب شد.

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز آقای یزدی را به عنوان جایگزین سرتیپ محسن کاظمینی معرفی کرد. آقای کاظمینی از دی ماه سال ۱۳۹۰ فرماندهی سپاه شهر تهران را برعهده داشت.

سپاه محمد رسول‌الله مسئولیت فعالیت و هماهنگی نیروهای بسیج و سپاه را در تهران و حومه های آن (تهران بزرگ) بر عهده دارد.

این سپاه، در پی تغییر ساختار سپاه و تشکیل سپاه های استانی در سال ۱۳۸۷ از ادغام لشکر محمد رسول الله و نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ تشکیل شد.

آقای کاظمینی که امروز جایگزین وی در سپاه محمد رسول‌الله تهران معرفی شد، سه روز پیش هم با حکم سرلشگر جعفری، از جانشینی فرماندهی قرارگاه ثارالله کنار گذاشته شده بود.

روز شنبه ۱۰ تیرماه اسماعیل کوثری، نماینده سابق مجلس، به عنوان جانشین فرمانده قرارگاه امنیتی ثارالله معرفی شد که مسئولیت تأمین امنیت استان تهران را در شرایط بحرانی بر عهده دارد.

فرمانده قرارگاه ثارالله ،فرمانده کل سپاه است.