پاکستان از موضع رهبر ایران در قبال کشمیر استقبال کرد

کشمیر حق نشر عکس EPA
Image caption در هفته‌های گذشته خشونت‌ها در کشمیر تحت کنترل هند شدت گرفته است

وزارت خارجه پاکستان نسبت به موضع رهبر ایران در قبال کشمیر واکنش نشان داده است.

نفیس زکریا، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز پنجشنبه (۶ ژوئیه/ ۱۵ تیر) در کنفرانس هفتگی خود با خبرنگاران از اظهارت اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران درباره مسایل مسلمانان از جمله موضوع کشمیر، استقبال کرده است.

همزمان براساس گزارش‌ها، سیدعلی گیلانی، رهبر "کنفرانس حریت" در هند هم از اظهارات رهبر ایران استقبال کرده و آن را "به موقع و عملگرایانه" خوانده است.

آقای خامنه‌ای سه روز پیش (۳ ژوئیه - ۱۲ تیر) در ملاقاتی با رئیس و مدیران دستگاه قضایی ایران، با مهم دانستن اعلام موضع دستگاه قضایی در موضوعات بین‌المللی گفت: "قوه قضائیه باید در موضوعاتی همچون تحریم‌ها، مصادره‌های آمریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت‌های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند."

آقای خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید فطر "خواهان حمایت دنیای اسلام" از مردم بحرین و یمن و کشمیر شده بود.

به نقل از سیدعلی گیلانی گزارش شده است که "ایران کشوری با عقاید اسلامی است و ما امیدواریم که این کشور همانگونه که از فلسطینیان حمایت می‌کند، از تلاشهای ما نیز حمایت کند."

"کنفرانس حریت" تشکلی است از بیش از ۲۰ گروه مختلف فعال در کشمیر تحت کنترل هند که در حمایت از آنچه که "خواست مردم کشمیر" می خواند فعالیت می‌کند. اما این تشکل در عمل دو دسته است یکی به رهبری آقای گیلانی که دارای عقاید محافظه‌کارتر است و دیگری به رهبری میرواعظ عمر فاروق که سیاستی میانه‌روتر دارد.

پیشتر نیز و در مواردی رهبر ایران در قبال مسایل کشمیر موضع‌گیری کرده که با انتقاد مقامات هندی روبرو شده است.

هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر هستند که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند اما این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

اختلافات مرزی بین دو کشور بیش از شش دهه است که ادامه دارد و از سه جنگی که بین این دو کشور رقیب دارای توانایی هسته‌ای بروز کرده، دو مورد بر سر کشمیر بوده است.

در هفته‌های گذشته خشونتها در کشمیر تحت کنترل هند شدت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در سخنان خود نیروهای هندی را به نقض حقوق بشر در کشمیر تحت کنترل پاکستان متهم کرده است.