فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا: از دولت روحانی گلایه شدید دارم

عبادالله عبداللهی حق نشر عکس IRIB
Image caption آقای عبداللهی با تلویزیون ایران صحبت می‌کرد

عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، با دفاع از فعالیت اقتصادی سپاه و طرح انتقادهایی از دولت ایران، گفته است: "از دولت روحانی گلایه شدید دارم".

آقای عباداللهی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران از قرارداد ایران با کنسرسیومی به محوریت توتال هم انتقاد کرده است.

او گفته در حالی که سپاه ۲۴ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است اما اکنون صحبت از "دولت بی‌تفنگ و با تفنگ" می‌شود، "به‌جای تشویق سپاه سزاوار نیست جوسازی علیه این نهاد انجام شود."

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء همچنین گفته کسانی که سپاه را در رقابت با بخش خصوصی می‌دانند یا "ناآگاهند یا مغرض."

در روزهای گذشته حسن روحانی رییس جمهور با انتقاد از سیاست‌های خصوصی‌سازی گفت: "ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ برای واگذاری اقتصاد به مردم بود، اما بخشی از اقتصاد که دست دولت بی‌تفنگ بود را به یک دولت با تفنگ تحویل دادند."

اما فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء می‌گوید بعد از جنگ "هر طرحی که سپاه به آن وارد شد بنا به درخواست و نیاز دولت‌ها بود و سپاه هیچ اصراری برای ورود به این طرح‌ها نداشته است."

در حالی که منتقدان فعالیت‌های اقتصادی سپاه معتقدند قراردادهای این نهاد در فضای غیررقابتی و با ترک تشریفات منعقد شده، عبادالله عبداللهی گفته است "اگر به سپاه طرح‌هایی با ترک تشریفات مناقصه واگذار شد، این طرح ها زیان‌ده بوده است".

حق نشر عکس BASIJPRESS
Image caption عبادالله عبداللهی گفته قرارگاه خاتم الانبیا ۲۵۰۰ طرح استانی و ملی را به بهره‌برداری رسانده است

فرمانده قرارگاه خاتم گفته است بخش خصوصی توان انجام کارهایی را که سپاه انجام می‌دهد ندارد و "در حالی که بانک‌ها بیش از ۲۰ درصد سود می‌دهند، سپاه است که با دولتی کار می کند که "سود طرح‌های آن ۷ تا ۱۰ درصد است."

آقای عبداللهی همچنین گفت سپاه پاسداران با اجرای ۱۸۳ طرح در سال ۹۵ "بالاترین رکورد کاری را برای دولت" داشته است. او از جمله به ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه ایران اشاره کرد که به گفته او این کشور را از واردات ۱۲ میلیون لیتر بنزین بی‌نیاز کرده است.

حق نشر عکس Getty Images

اردیبهشت امسال و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، حسن روحانی فاز اول این پروژه را افتتاح کرد. در آن زمان مخالفان دولت مدعی شدند فاز اول پالایشگاه هنوز ناقص است و افتتاح آن بهره‌برداری تبلیغاتی بوده است.

فاز یازده پارس جنوبی

آقای عبداللهی همچنین به قرارداد وزارت نفت و کنسرسیومی به محوریت توتال برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد که روز دوشنبه (۱۲ تیر، چهارم ژوئن) امضا شد. او گفت این واگذاری "بدون تشریفات مناقصه" بوده و قرارگاه خاتم الانبیاء در عین ارتباطی که با وزارت نفت دارد از این قرارداد خبری نداشت.

این قرارداد، که اولین قرارداد نفتی با یک شرکت غربی بعد از رفع تحریم‌های هسته‌ای ایران و اولین قرارداد نفتی در قالب جدید نفتی بوده است، با انتقاد مخالفان دولت روبرو بوده است.

حق نشر عکس Getty Images

آقای عبداللهی گفته است: "می‌گویند شرکت توتال در قرارداد باید از شرکت‌های داخلی استفاده کند اما ما هیچ وقت نباید عزت خود را زیر سوال ببریم و در حالی که توانایی داریم پیمانکار دست دو شویم."

پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، واگذاری پروژه های بزرگ سبب تنش بین دولت و سپاه پاسداران شده است.

تقریبا هفت ماه پیش آقای عبداللهی قرارداد ۷۰۰ میلیون دلاری ساخت ده فروند کشتی با کره جنوبی، را "خیانت‌آمیز" خواند و روزنامه کیهان آن را "مصداق وطن‌فروشی" دانست. آنها از حسن روحانی خواسته بودند این قرارداد را لغو کند.