روحانی: در مسئولیت‌های رده بالا نوبت ۲۴ میلیون نفری است که به ما رای دادند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور حدود ۱۰ روز پیش گفته بود که حسن روحانی در حال مشورت با ارکان نظام برای تشکیل کابینه دوازدهم است. حق نشر عکس Irna
Image caption اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری حدود ۱۰ روز پیش گفته بود که حسن روحانی در حال مشورت با "ارکان نظام" برای تشکیل کابینه دوازدهم است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هئیت دولت امروز چهارشنبه (۲۸ تیر/ ۱۹ ژوئیه) دولت آینده کشورش را "فراجناحی" خوانده است.

آقای روحانی گفته است: "افرادی که در دولت دوازدهم عهده دار مسئولیت می‌شوند باید خواسته و نظر اکثریت مردم را که در انتخابات رای دادند به طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی اینطور نیست نمی‌تواند مسئولیت سنگین را برعهده بگیرد."

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنان خود به آرای ۲۴ میلیونی خود در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران اشاره کرده است.

او گفته است: "این بدان معنا نیست که به غیر از ۲۴ میلیونی که به دولت تدبیر و امید رای دادند، بقیه حق حیات ندارند؛ آنها هم حقوق دارند و حقوق اساسی‌شان محفوظ و می‌توانند فعالیت کنند...اما امروز در مسئولیت‌های رده بالا نوبت این ۲۴ میلیون است و اگر غیر از این باشد پس برای چه رای دادیم و انتخابات برگزار کردیم؟"

حسن روحانی گفته است: "انتخابات برای آن بود که دو تفکر به رای مردم گذاشته شود. مردم به این دو تفکر رای دادند یکی شد اقلیت و دیگری اکثریت و ما طبق قانون اساسی و طبق رویه دموکراسی باید به رای اکثریت احترام بگذاریم و بر مبنای آن عمل کنیم. اقلیت هم حقوق دارد و باید به حقوق او احترام بگذاریم."

حق نشر عکس khabaronline
Image caption مراسم تحلیف آقای روحانی قرار است روز چهاردهم مرداد ماه برگزار شود

قرار است مراسم ادای سوگند حسن روحانی به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور ایران روز شنبه، چهاردهم مردادماه برگزار شود.

طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری تا دو هفته بعد از مراسم تحلیف وقت دارد تا اعضای کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند. آقای روحانی پس از انتخاب به ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۲ در اقدامی غیرمنتظره کابینه خود را در همان روز تحلیف به مجلس معرفی کرد.

مشخص نیست که آیا او امسال نیز در نظر دارد وزرای پیشنهادی خود را در همان روز تحلیف به مجلس معرفی کند یا اینکه از دو هفته فرصت قانونی خود برای معرف وزرا استفاده خواهد کرد.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت دیروز (سه‌شنبه ۲۷ تیرماه) با اشاره به اینکه جمع‌بندی کابینه تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است گفت: " تا جایی که اطلاع دارم این لیست کامل نشده است و هر زمان کامل شود اطلاع رسانی می‌شود." او همچنین گفت ممکن است عده‌ای از وزرای فعلی به دلایلی آمادگی ادامه خدمت نداشته باشند و افزود: "این موضوع در حال بررسی است. "

همزمان ۱۵۷ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای از حسن روحانی خواسته‌اند در کابینه جدید خود از وزاری زن هم استفاده کند.

تکاپو برای تعیین اعضای کابینه دوازدهم در حالی در جریان است که در روزهای اخیر، بازداشت یک روزه حسین فریدون، برادر رئیس جمهور خبر ساز شده بود.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط