جف سشنز: از وزارت دادگستری استعفا نمی‌دهم

سشنز

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر،

جف سشنز: برای من خدمت در مقام وزارت دادگستری افتخار است

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا در واکنش به انتقاد تند دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از او گفته است که به شغلش عشق می‌ورزد و قصد دارد به خدمت در این پست ادامه دهد.

هنگامی که در کنفرانس خبری از آقای سشنز سوال شد که آیا قصد استعفا ندارد او جواب داد که "برای من خدمت در مقام وزارت دادگستری افتخار است."

او افزود : "من قصد دارم تا زمانی که صلاح باشد به خدمت در این شغلم ادامه دهم."

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گفته بود که اگر می‌دانست جف سشنز، وزیر دادگستری، خود را از تحقیقات درباره روسیه کنار می‌کشد، او را برای این سمت انتخاب نمی‌کرد.

آقای ترامپ به نیویورک تایمز گفت رفتار آقای سشنز "نسبت به رئیس‌جمهور بسیار غیرمنصفانه" بود.

آقای سشنز بعد از تایید آنکه با سفیر روسیه ملاقاتی داشته، خود را از تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا کنار کشید.

جف سشنز دومین مقام بلندپایه کابینه دونالد ترامپ بود که به واسطه تماس با مقام‌های روس درگیر یک رسوایی سیاسی شد. پیشتر مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی، به دلیل تماسش با سفیر روسیه مجبور به استعفا شد. هم‌اکنون هم پسر آقای ترامپ برای ملاقات با یک وکیل روس تحت فشار است.

دونالد ترامپ همچنین گفته است که جف سشنز در نشست بررسی صلاحیتش در سنا "جواب‌های بدی" داد.

آقای سشنز درباره گفته‌های آقای ترامپ هیچ اظهار نظری نکرده است.

او یکی از اولین حامیان آقای ترامپ در کارزار انتخاباتی و مشاور ارشد او درامور سیاسی و امنیت ملی بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای سشنز قاعدتا می‌بایست در کنار تحقیقات کنگره، تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا درباره ادعای دخالت روسیه درانتخابات را هدایت می‌کرد. اما کناره‌گیری او نهایتا به انتصاب رابرت مولر به عنوان بازپرس ویژه منجر شد.

دستگاه‌های امنیتی آمریکا روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم می‌کنند و دموکرات‌ها هم ستاد انتخابات دونالد ترامپ را متهم می‌کنند که تماس‌هایی با روسیه داشته است.

مصاحبه نیویورک تایمز با آقای ترامپ حاکی از خشم او از این مساله است.

او گفته است: "نباید یک مامور ویژه در این خصوص منصوب می‌شد... سشنز نباید کنار می‌کشید، و اگر می‌خواست استعفا دهد، قبل از اینکه مقام وزارت دادگستری را بگیرد باید به من می‌گفت تا من فرد دیگری را برمی‌گزیدم."

آقای ترامپ گفت آقای سشنز به او اطلاع نداده بود که می‌خواهد از تحقیقات روسیه کنار بکشد.

او گفت: "چه طور می‌شود شما پستی را بگیرید بعد کنار بکشید؟ اگر از قبل از گرفتن این شغل کنار می‌کشید، به او می‎گفتم 'ممنونم، جف، اما می‌دانی نمی‌توانم، تو را منصوب نخواهم کرد. ' رفتار او با رئیس‌جمهور به شدت غیرمنصفانه است."

''هیچ اشتباهی نکردم ''

آقای ترامپ همچنین به حضور آقای سشنز در جلسه بررسی صلاحیتش در سنا پرداخت، که در آن آقای سشنز هر گونه ملاقات با هر شخص روسی را انکار کرده بود، اما او بعدتر فاش کرد که سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه را ملاقات کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

ترامپ: هیچ اشتباهی نکردم

آقای ترامپ گفت: "جف سشنز پاسخ‌های بدی داد.... او با سوال‌های ساده‌ای روبرو بود و جواب‌های ساده‌ای هم داشت، اما این طور نبود."

او گفت که تحقیقات دادگستری در مورد ادعای دخالت روسیه در انتخابات پر از تضاد وظایف با منافع شخصی بود، خصوصا که آقای مولر خواسته بود جایگزین جیمز کومی شود، فردی که ترامپ از ریاست اف‌بی‌ای اخراج کرده بود.

آقای ترامپ گفت: "تضادهای زیادی وجود داشتند که من نگفته‌ام اما در زمان دیگری خواهم گفت."

آقای کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی بود که در جریان تحقیقات روسیه از سمت خود برکنار شد. او به کنگره آمریکا گفته بود آقای ترامپ از او خواسته بود که به تحقیقاتش درباره تماس‌های مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق، با روسیه خاتمه بدهد.

همچنین آقای کومی در جلسه شهادت خود در مقابل کنگره آمریکا گفته بود "من اخراج شدم تا نحوه تحقیقات درباره پرونده روسیه تغییر کند".

آقای ترامپ به آقای مولر در مورد انحراف از وظایفش هشدار داد اما دوباره گفت فکر نمی‌کند که شخصا مورد تحقیق قرار بگیرد.

پیشتر آقای ترامپ گفته بود از دوستی جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی با رابرت مولر، مسئول تحقیقات درباره رابطه احتمالی روسیه و ستاد انتخاباتی آقای ترامپ، نگران است.

آقای ترامپ همچنین گفت: "فکر نمی‌کنم مورد تحقیق قرار بگیریم. من تحت تحقیق نیستم. برای چه؟ کار اشتباهی نکردم."

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که آقای مولر درباره آقای ترامپ به خاطر کارشکنی در مسیر اجرای عدالت در حال تحقیق است، هم به خاطر اخراج آقای کومی و هم این مساله که آیا آقای ترامپ تلاش کرد به تحقیقات درمورد مایکل فیلن، مشاور امنیت ملی که برکنار شده بود، پایان دهد.

آسوشیتدپرس به نقل از مشاور دونالد ترامپ نوشت که اظهار نظرهای رئیس‌جمهور به این معنی نبود که می‌خواهد وزیر دادگستری را برکنار کند، اما او در عین حال گفت باید دید که این توبیخ آشکا آقای سشنز، به استعفای او از مقامش منجر می‌شود یا نه.