علی مطهری از معرفی کابینه پیشنهادی به آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد کرد

خامنه‌ای و روحانی

منبع تصویر، Khamenei.ir

توضیح تصویر،

از قول آقای روحانی نقل شده که همه اعضای کابینه جدیدش را با هماهنگی رهبر انتخاب می‌کند

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، از اینکه حسن روحانی وزرای پیشنهادی برای دولت دوازدهم را پیش از معرفی به مجلس، به آیت‌الله علی خامنه‌ای معرفی کند انتقاد کرده است.

آقای مطهری در مصاحبه با وبسایت فراکسیون امید مجلس درباره تشکیل کابینه آینده حسن روحانی گفته است: "روش ایشان که قبل از ارائه اسامی کابینه پیشنهادی به مجلس، اعلام می‌کنند که این اسامی خدمت مقام رهبری ارائه شده، کار درستی نیست و باعث می‌شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه ها محدود شود."

غلامرضا حیدری، عضو دیگر فراکسیون امید در مجلس هم با بیان انتقاد مشابهی گفته است: "اگر نمایندگان مردم در مجلس بنا به وظیفه قانونی به برخی وزرا رای مخالف دهند، توجیه و بازتاب این عمل دربرابر تایید رهبری چه خواهد بود؟"

حسن روحانی دومین دوره ریاست جمهوری خود را رسما از نیمه مرداد ماه آغاز می‌کند و باید تا دو هفته پس از آن اسامی وزیران پیشنهادی را به مجلس تحویل دهد.

در روزهای اخیر گفته شده که آقای روحانی در تشکیل کابینه جدید با رهبر ایران رایزنی می‌کند.

شماری از نمایندگان مجلس از حسن روحانی خواسته‌اند که در دولت جدیدش از وزیران زن هم استفاده کند.

غلامرضا حیدری، نماینده مجلس، از "تصمیم‌" برای انتخاب حداقل یک معاون زن در هر وزارتخانه‌ خبر داده است. آقای حیدری نگفته است که این تصمیم در چه مرجعی گرفته شده است.‌

روز گذشته ١١ سازمان حقوق بشری، از جمله دیده‌بان حقوق بشر، از آقای روحانی خواستند که دیگر از مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری فعلی، در دولتش استفاده نکند.

آقای پورمحمدی پیشتر وزیر کشور محمود احمدی‌نژاد، معاون وزیر اطلاعات و همچنین یکی از مقام‌های تصمیم‌گیر در اعدام‌ دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ بوده است.

برخی از هواداران آقای روحانی گفته‌اند دولت جدید او باید بیشتر از اصلاح‌طلبان و طیف مشهور به "اعتدالی" استفاده کند.

علی مطهری گفته است: "اتفاقات ناخوشایندی که در تشکیل دولت یازدهم به وقوع پیوست، این بار نباید تکرار شود."

آقای مطهری در این باره توضیح داده است که "در دوره قبل به نوعی معامله صورت گرفت و به رئیس جمهور گفته شد که فلان فرد را به عنوان وزیر معرفی کن تا ما کمک کنیم که آن سه وزیر مورد نظر شما هم رای بیاورند و در همین راستا وزیر کشوری معرفی شد که ما واقعا از عملکردش راضی نیستیم."