ترامپ: ایران باید دست از 'گروگان‌گیری' بردارد

ترامپ

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گفته شده که دونالد ترامپ در صدد عفو افراد مرتبط با ماجرای ارتباط مبارزات انتخاباتی او با روسیه است

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواسته تمامی شهروندان آمریکایی که "به طور ناعادلانه" در این کشور زندانی شده‎اند را فورا آزاد کند. در این بیانیه آمده آقای ترامپ در حال آماده کردن مجازات‌هایی علیه تهران است.

در این بیانیه که عصر جمعه (۲۱ ژوئیه - ۳۰ تیر) صادر شده آمده: "دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و دولت تحت امر او، تلاش‌های خود برای آزادکردن شهروندان ایالات متحده که به طور ناعادلانه‌ای در ایران زندانی‌اند را دو برابر کرده است. آمریکا هرگونه گروگان‌گیری و اقدام دولت‌ها برای گروگان‌گرفتن و زندانی کردن آمریکایی‌ها بدون دلیل محکمه‌پسند و طی روند مناسب قضایی را محکوم می‌کند."

در بخش دیگری از این بیانیه آمده: "نزدیک چهل سال است که ایران از گروگان‌گیری به عنوان یک راهکار سیاسی سود می‌برد، نمونه اخیر آن هم حکم ۱۰ ساله زندان برای ژیائو وانگ است. ایران مسئول حفظ سلامتی این شهروند ایالات متحده و سایر آمریکایی‌هایی زندانی دراین کشور است."

ایران ژیائو وانگ را متهم کرده که به قصد پژوهش وارد ایران شده اما نیت او "نفوذ" و جمع‌آوری اسناد و مدارک محرمانه از کتابخانه‌های ایران بوده است.

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، همچنین او را به ارتباط با نهادهای "برانداز" متهم کرده است.

بیشتر بخوانید

کاخ سفید در این بیانیه تاکید کرده: "آقای ترامپ به ایران هشدار داده که رابرت لوینسون را به آمریکا بازگرداند و همچنین سیامک و باقر نمازی و سایر آمریکایی‌های زندانی را آزاد کند."

رابرت لویسنون، کارمند سابق اف‌بی‌آی، حدود ۱۰ سال پیش و در حالی که برای یک ماموریت تجسی وارد جزیره کیش شده بود ناپدید شد. ایران بارها تاکید کرده که از سرنوشت آقای لوینسون بی خبر است اما آماده همکاری با واشنگتن برای یافتن اوست.

سیامک و باقر نمازی هم که هر دو تابعیت ایرانی-آمریکایی دارند از دو سال پیش به اتهام "کمک به دولت متخاصم آمریکا" بازداشت شده اند و سپس در دادگاه هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

منبع تصویر، Princeton

توضیح تصویر،

در سایت دانشگاه پرینستون آمریکا زیو وانگ مدرس دانشگاه معرفی شده است

ایران تابعیت دوم شهروندان خود را قبول ندارد و شهروندانی که با پاسپورت ایرانی خود وارد این کشور می‌شوند را فقط ایرانی می‌داند.

در پایان این بیانیه هم کاخ‌سفید هشدار داده که رئیس جمهوری آمریکا در تدارک مجازات‌های جدی علیه تهران است.

ایران هنوز به این بیانیه کاخ‌سفید واکنش نشان نداده است.

علاوه بر ژیائو وانگ، اخیرا بازداشت یک شهروند غیرایرانی دیگر هم که با ویزا به تهران سفر کرده بود، خبرساز شد.

نزار زکا، شهروند لبنانی آمریکایی، تابستان ۱۳۹۴ بازداشت شد در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود.

دادگاه انقلاب آقای زکا را به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

بنابر گزارش‌ها سال گذشته دست‌کم هفت فرد دوتابعیتی ایرانی‌الاصل به دلایل مختلف از جمله جاسوسی به زندان افتادند.