دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌های آمریکا برای تحریم ایران و روسیه 'توافق کردند'

کنگره آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

استنی هویر، از رهبران حزب دموکرات در کنگره آمریکا، اعلام کرده است که دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای تصویب تحریم‌هایی علیه ایران و روسیه به توافق رسیده‌اند.

آقای هویر گفته است که این تحریم‌ها تصویب می‌شوند تا ایران و روسیه پاسخگوی "اقدامات بی‌ثبات‌ساز" خود باشند.

به گفته این مقام حزب دموکرات، توافق دو حزب اصلی آمریکا تضمین می‌کند که دو حزب بتوانند بر اجرای تحریم‌ها نظارت کنند.

حدود یک ماه پیش سنای آمریکا به وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران رای داد، اما پیش از طرح مصوبه در سنا، گفته شد بخش‌هایی از آن با وظایف قانونی مجلس نمایندگان و سنا متعارض بوده است.

حال با رفع این ایرادهای وارد شده، مسئول هماهنگی حزب دموکرات در مجلس نمایندگان اظهار امیدواری کرده است که این مصوبه در روزهای آتی در مجلس نمایندگان مطرح شود.

اگر چنان که گفته شده اکثریت نمایندگان دو حزب اصلی مصوبه سنا را تایید کنند، تحریم‌های جدید با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور، اجرایی خواهد شد.

روز جمعه هم کاخ سفید از ایران خواست که زندانیان آمریکایی را آزاد کند و گفت دولت آمریکا در حال تدارک دیدن مجازات‌هایی علیه ایران است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این بیانیه گفته است که در ایران اصل تفکیک قوا حاکم است و شهروندان آمریکایی زندانی در ایران با "دادرسی عادلانه" به زندان محکوم شده‌اند.

آقای قاسمی متقابلا گفته است که آمریکا باید فورا ایرانیانی را که به گفته او "به دلایل واهی و بی‌اساس و برخلاف هر گونه موازین اخلاقی و انسانی" زندانی شده‌اند، آزاد کند.