وزیر آموزش و پرورش: در کابینه بعدی روحانی نیستم

فخرالدین دانش‌آشتیانی در مناظره‌های انتخاباتی مرکز حملات منتقدان حسن روحانی بود

منبع تصویر، iSna

توضیح تصویر،

فخرالدین دانش‌آشتیانی در مناظره‌های انتخاباتی نوک پیکان حملات منتقدان علیه حسن روحانی بود

وزیر فعلی آموزش و پرورش ایران که جنجالی‌ترین عضو کابینه در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری بود، گفته است در کابینه بعدی حسن روحانی نخواهد ماند.

فخرالدین دانش‌آشتیانی می‌گوید دلایل نبودنش در کابینه دوازدهم ایران را به رئیس‌جمهور اعلام کرده است.

فهرست کامل کابینه پیشنهادی حسن روحانی هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده اما رسانه‌های ایران به نقل از مسئولان مختلف درباره آن اخبار متفاوتی منتشر کرده‌اند.

آقای دانش‌‎آشتیانی، اولین وزیر کابینه فعلی حسن روحانی است که اعلام می‌کند در کابینه بعدی او حضور نخواهد داشت.

در جریان مناظره‌های دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران در اردیبهشت ماه، رقبای آقای روحانی وزیر آموزش و پرورش را به "قاچاق" متهم کردند و گفتند اجناس غیرقانونی در خانه او پیدا شده است. اتهامی که وزارت دادگستری ایران در اطلاعیه‌ای تکذیب کرد.

فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی، دانش‌آموخته راه و ساختمان با تخصص زلزله، از اعضای مرکزی حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت اسلامی بوده است. در دور اول معرفی او به مجلس در سال ۱۳۹۳، نمایندگان به دلیل آنچه حمایتش از "فتنه" و سران مخالفان انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ می‌خواندند، با وزارتش مخالفت کردند. اما در نهایت او رای اعتماد گرفت.

منبع تصویر، khamenei.ir

غیبت '۵۰ درصد' کابینه قبلی

برای انتخاب اعضای کابینه دولت، فشار احزاب و گروه‌های موافق و مخالف بر حسن روحانی افزایش یافته است.

گفته شده که آقای روحانی فهرست وزرای پیشنهادی خود را برای تایید به رهبر ایران داده است؛ اقدامی که علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس، به شدت از آن انتقاد کرده است.

مهرداد لاهوتی، سخنگوی کمیسیون نمایندگان مستقل ولایی مجلس ایران، از دیدار اعضای این کمیسیون با آقای روحانی خبر داده و به نقل از او گفته است که رئیس‌جمهور نیمی از کابینه را تغییر خواهد داد و حضور زنان را در دولت دوازدهم "قوی و پررنگ‌تر" خواهد کرد.

مراسم تحلیف حسن روحانی قرار است روز شنبه ۱۴ مرداد برگزار شود. بر اساس آیین نامه مجلس، بعد از تحلیف، رئیس‌جمهور دو هفته فرصت دارد وزیران پیشنهادی دولتش را به مجلس معرفی کند.

چهار سال پیش، آقای روحانی در روز مراسم تحلیف فهرست وزرا را به مجلس ایران داد.