مهدی کروبی بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد

مهدی کروبی

منبع تصویر، karroubi.ir

توضیح تصویر،

به گفته خانواده آقای کروبی، وضعیت جسمانی وی مناسب نیست و از زمان شروع حصر خانگی خود، تاکنون شش بار از ناحیه قلب، چشم، کمر، زانو، ساق پا و مجاری ادرار تحت عمل جراحی قرار گرفته است

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی از رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸، در توییتر خود نوشت: "به دنبال تشخیص پزشک وزارت اطلاعات مبنی بر عارضه قلبی پدرم امروز در بیمارستان بستری شد."

به گفته خانواده آقای کروبی، وضعیت جسمانی وی مناسب نیست و از زمان شروع حصر خانگی خود، تاکنون شش بار از ناحیه قلب، چشم، کمر، زانو، ساق پا و مجاری ادرار تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

در اسفند ماه گذشته، فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی، در نامه ای سرگشاده، راجع به وضعیت وی در حصر خانگی ابراز نگرانی کرد و هشدار داد: "مسئولیت سلامت و جان همسرم بر عهده نظام است."

بیشتر بخوانید:

خانم کروبی در این نامه، که خطاب به محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نوشته شد، تاکید کرد که ماموران امنیتی حاضر در محل نگهداری آقای کروبی "مجاز به تماس با اورژانس تهران در شرایط اورژانسی که لحظه ها تعیین کننده در روند درمان است، نیستند" و تنها می توانند "با بیمارستان مرتبط با آن وزارتخانه تماس حاصل نمایند".

وی با ذکر اینکه "در چنین شرایطی اگر خدای ناکرده حادثه ای حیاتی برای آقای کروبی رخ دهد به جای تماس با اورژانس تهران باید منتظر آمبولانس و اعزام تیم درمانی از آن بیمارستان باشیم"، افزود: "اصرار در این شیوه معنایی جز بی مسئولیتی عامدانه در قبال جان ایشان ندارد."

فاطمه کروبی در آذر ۱۳۹۴ هم با نوشتن نامه ای به حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مورد وضعیت جسمانی همسر خود ابراز نگرانی کرده و مسئولیت سلامت و جان آقای کروبی را برعهده "رقم زنندگان و مجریان این حصر غیر قانونی" دانسته بود.

حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از ۶ سال و نیم پیش و با صلاحدید نهادهای ارشد حکومتی در جریان بوده اما مسئولیت نگهداری از این سه نفر، به عهده ماموران وزارت اطلاعات است.

تاکنون هیچ نهادی در ایران به طور رسمی مسئولیت تصمیم گیری در مورد حصر خانگی را به عهده نگرفته ولی رئیس قوه قضاییه ایران، شروع این حصر در بهمن ۱۳۸۹ را بنا بر تصمیم شورای عالی امنیت ملی وقت دانسته است.

بیشتر بخوانید:

در دی ماه ۱۳۹۱، اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت پلیس ایران اعلام کرد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران شخصا اسامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را از میان "لیستی ۴۰ نفره" از معترضان به حکومت که قرار بوده زندانی شوند جدا کرده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.

علی مطهری نماینده مجلس ایران نیز، در تیر ماه ۱۳۹۳ گفت که آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به درخواست این نماینده در مورد رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی یا محاکمه قضایی آنان، با هر دو درخواست مخالفت کرده است.

در پی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، برخی منابع از سپرده شدن پرونده زندان خانگی این افراد به شورای عالی امنیت ملی خبر دادند که منجر به گمانه زنی‌هایی در مورد امکان رفع حصر از آنها شد.

با وجود این، بعدها تعدادی از مسئولان نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای، پایان زندان خانگی را منوط به تجدید نظر محصوران در دیدگاه های خود یا خودداری از فعالیت سیاسی پس از حصر دانستند.