صادق لاریجانی در واکنش به بیانیه کاخ سفید خواستار آزادی زندانیان ایرانی شد

زیو وانگ
توضیح تصویر،

آقای لاریجانی به پرونده آقای وانگ اشاره ای نکرد

صادق لاریجانی رئیس قوه قضایی ایران روز دوشنبه در واکنشی به بیانیه اخیر دولت آمریکا که ایران را متهم به "گروگان گیری" کرده بود این کشور را به نگهداری ایرانی ها در "زندان های مخوف" متهم کرده است.

به گزارش منابع خبری در ایران آقای لاریجانی در این سخنان به هشدار اخیر دولت ترامپ در مورد آمریکایی های زندانی در ایران از جمله ژیائو وانگ پاسخ می داد اما اشاره ای به پرونده این شهروند چینی تبار نکرد.

آقای لاریجانی بر لزوم آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا و رفع انسداد دارایی های ایران تاکید کرد. او ظاهرا به ایرانی هایی اشاره داشت که در ارتباط با نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شده اند.

او گفت: "ما با یادآوری ۴۰ سال تجاوز آمریکایی ها به حقوق مردم ایران متقابلاً به آنها اعلام می کنیم شهروندان ایرانی که برخلاف همه قوانین، عرف ها و حقوق بین الملل در زندان های مخوف آمریکا گرفتار هستند باید هرچه سریعتر آزاد شوند."

"علاوه بر این اموال ایران که به بهانه های واهی نظیر وقوع اقدامات تروریستی در کشوری دیگر که هیچ ارتباطی به ایران نداشته، به شکل یک راهزنی و دزدی آشکار توقیف شده است، باید فورا آزاد شود و کشور ما به این اموال دسترسی یابد."

رئیس قوه قضایی ایران در واکنش به بیانیه اخیر کاخ سفید که از ایران می خواست تمامی شهروندان آمریکایی که "به طور ناعادلانه" در این کشور زندانی شده‎اند را فورا آزاد کند گفت:

"مواردی در این بیانیه پیرامون محاکمه افراد دوتابعیتی بیان شده است که در این زمینه باید بدانند ما براساس قوانین خود از زمان تدوین قانون مدنی، مقوله «دوتابعیتی» را به رسمیت نمی شناسیم و معتقدیم افراد دو تابعیتی، شهروندان ایرانی به شمار می آیند و دقیقاً همانند سایر ایرانیان با آنان رفتار می شود. براین اساس نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری حق دخالت در این زمینه را ندارند."

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او قوانین ایران را "از جمله پیشرفته ترین قوانین در جهان" توصیف کرد.

در بیانیه کاخ سفید که روز ۲۱ ژوئیه منتشر شده آمده بود: "نزدیک چهل سال است که ایران از گروگان‌گیری به عنوان یک راهکار سیاسی سود می‌برد، نمونه اخیر آن هم حکم ۱۰ ساله زندان برای ژیائو وانگ است. ایران مسئول حفظ سلامتی این شهروند ایالات متحده و سایر آمریکایی‌هایی زندانی دراین کشور است."

ایران اخیرا این شهروندان آمریکایی چینی تبار را متهم کرده که به قصد پژوهش وارد ایران شده اما نیت او "نفوذ" و جمع‌آوری اسناد و مدارک محرمانه از کتابخانه‌های ایران بوده است.

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران، همچنین او را به ارتباط با نهادهای "برانداز" متهم کرده است.

هرچند آقای لاریجانی مستقیما درباره این پرونده چیزی نگفت اما سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه گفت: "صحبت از یک فرد آمریکایی می شود که در ایران به جرایم مشخص متهم است و تحت پیگرد بود و دستگیر می شود. این که آمریکا تهدید کند، تهدید زبان درستی نیست و قطعا این کشور نمی تواند و نباید چنین سخنی را بگوید، دوره تهدید گذشته است و برخی اظهارنظرهایی از این مقوله مصداق دخالت در مسایل داخلی ایران است."

آقای لاریجانی همچنین بار دیگر حضور رابرت لوینسون در ایران را تکذیب کرد. رابرت لویسنون، کارمند سابق اف‌بی‌آی، حدود ۱۰ سال پیش و در حالی که برای یک ماموریت تجسسی وارد جزیره کیش شده بود ناپدید شد. ایران بارها تاکید کرده که از سرنوشت آقای لوینسون بی خبر است اما آماده همکاری با واشنگتن برای یافتن اوست.

علاوه بر آقای وانگ، سیامک و باقر نمازی که شهروندی آمریکا را دارند هم در ایران زندانی هستند.

بیشتر بخوانید: