نماینده ولی فقیه در امور حج: شرایط حج تمتع امسال متفاوت است

قاضی عسکر

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

قاضی عسکر طرفداران خودداری از حج را "افراد فراری" و مخالف اسلام معرفی کرده است

نماینده ولی فقیه در حج در مورد نحوه برگزاری حج تمتع در سال جاری توضیحاتی داده است. همزمان، یک نماینده مجلس از عملکرد عربستان سعودی در مورد اعزام حجاج ایرانی در سال جاری ابراز ناخرسندی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - علی قاضی عسکر در نشست مسئولان کاروان‌های زائران سنی و شیعه عازم حج در استان گلستان گفته است که "با توجه به قطع روابط سیاسی دو کشور [ایران و عربستان سعودی] کار برای همه ما سخت است اما نباید بگذاریم تا سختی کار برای حجاج نگرانی ایجاد کند."

وی از مردم دعوت کرد که صبر و حوصله و آرامش از خود نشان دهند و در برابر "افراطی‌گری‌ها" بایستند و اظهار داشت که "تندروی نتیجه‌ای جز مسلمان‌کشی، خروج از اسلام و مسائلی از این قبیل ندارد که نمونه آن را در کشورهای سوریه، عراق و یمن مشاهده می‌کنیم."

آقای قاضی عسکر گفت که حج امسال "به دلیل هجمه‌های داخلی و خارجی و مسایل سال ۹۴ مسجد الحرام و منا حساس است و یک نوع نگرانی در مردم ایجاد شده واگر امسال برای اعزام زائران، رایزنی و اقدام نمی‌کردیم، معلوم نبود در آینده چه اتفاقاتی رخ دهد." وی در این مورد توضیح دیگری نداد.

در جریان برگزاری حج دو سال پیش، سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام چند نفر را کشت و ازدحام جمعیت هنگام برگزاری مناسک حج در منا تلفات سنگینی برجای گذاشت. به گفته مقامات جمهوری اسلامی، بیش از چهارصد تن از کشته‌شدگان حادثه منا از زائران ایرانی بودند.

منبع تصویر، Tasnimenews

توضیح تصویر،

در گذشته مقامات جمهوری اسلامی همواره بر ترتیب دادن تجمع‌های سیاسی در طول مراسم حج تاکید داشتند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در حالیکه عربستان سعودی بی‌توجهی برخی زائران به ترتیبات ایمنی اعلام شده را عامل حادثه منا می‌دانست، مقامات جمهوری اسلامی با متهم کردن دولت عربستان سعودی به کوتاهی در حفظ امنیت حجاج، خواستار پوزش دولت سعودی و دریافت غرامت برای قربانیان شدند. در دیماه همان سال، افرادی که به منظور اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان در تهران و مشهد تجمع کرده بودند به اماکن دیپلماتیک سعودی در این دو شهر حمله کردند و این محل‌ها را به آتش کشیدند.

در واکنش به این حوادث، دولت سعودی با اعلام عدم امنیت دیپلماتیک در جمهوری اسلامی، روابط خود را با ایران قطع کرد. حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان همچنین به قطع یا کاهش روابط چند کشور دیگر با جمهوری اسلامی و محکومیت ایران در نشست سران کشورهای عضو سازمان اسلامی منجر شد. در حالیکه پیشتر جمهوری اسلامی اعزام زائر به حج عمره را متوقف کرده بود، در سال گذشته اختلاف بر سر محل صدور ویزا برای زائران ایرانی، نحوه برگزاری مراسمی‌ که نمایندگی‌ جمهوری اسلامی در حج از جمله تحت عنوان جنبه سیاسی حج ترتیب می‌دهند و ترتیبات ایمنی حاجیان باعث شد زائران ایرانی به حج تمتع هم اعزام نشوند.

منبع تصویر، icana

توضیح تصویر،

پارسایی اعزام زائران در سال جاری را تصمیم نظام دانسته است

همزمان، در اعتراض به نحوه برخورد عربستان سعودی با اتباع ایرانی، تبلیغاتی تحت عنوان اعتراض به بی‌احترامی به ایرانیان به جریان افتاد با این هدف که زائران ایرانی را قانع کند از سفر حج به خودداری ورزند. آقای قاضی عسکر گفته است که "متاسفانه جریان و جریاناتی در کشور کمپین به حج نمی‌رویم به راه انداخته‌اند که در پشت آن مسائلی از قبیل ضربه زدن به اعتقادات و دین از سوی افرادی است که از کشور فراری بوده و اعتقادی به مسائل دینی ندارند."

در مورد کشته شدن زائران در مراسم منا، نماینده ولی فقیه گفت که "متاسفانه القاء قتلگاه بودن عربستان در اذهان عمومی یکی دیگر از دسیسه‌ها و برنامه‌های دشمن است." وی افزود: "حج سال ۹۴ یک حج استثنائی بود اما آرامش حجاج به خصوص در زمان رفتن به فرودگاه، بدرقه و استقبال باید برقرار باشد."

در مورد توافق با برنامه مقامات سعودی در این مورد که حاجیان باید دستبندهای ردگیر همراه داشته باشد، آقای قاضی عسکر گفت که از چندین سال پیش موضوع امنیت و ایمی زائران در نظر بوده و "امسال موفق به این کار شدیم." زائران ایرانی نیز از این دستبندها استفاده خواهند کرد.

در خبری دیگر در همین زمینه، بهرام پارسایی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی گفته است که "دولت عربستان تا کنون برای گروه ده نفره دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ویزا صادر نکرده تا پیش از اعزام حجاج، در عربستان مستقر شوند و شرایط این کشور را برای حضور ۸۰هزار حاجی ایرانی بررسی کنند."

به گزارش خانه ملت - خبرگزاری مجلس - آقای پارسایی با اشاره به جلسه‌ای با حضور مسئولان سازمان حج در کمیسیون اصل نود، گفت: "در این جلسه مطرح شد که عربستان نسبت به امنیت حجاج تعهد داده که البته ما هیچ تعهدنامه‌ای رویت نکردیم با این حال معتقدیم بحث تأمین امنیت حجاج نیاز به یک پیگیری جدی دارد."

وی همچنین گفت که اعزام حجاج به عربستان "یک مسأله حاکمیتی است و نظام راجع به آن تصمیم می‌گیرد" و در عین حال افزود که"طبق قانون و توصیه مقام معظم رهبری بر تقویت بعد نظارتی مجلس، مجلس نیز نظرات خود را درخصوص اعزام حجاج و شرایط آن ارائه می‌دهد." در جمهوری اسلامی معمولا اصطلاح "تصمیم‌گیری نظام" به معنی دستور مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای است.