ناو آمریکایی به سوی قایق سپاه در خلیج فارس تیر اخطار شلیک کرد

خلیج فارس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پیش از این بارها ناوهای آمریکایی با قایق‌های سپاه در خلیج فارس روبرو شده‌اند

مقام‌های نظامی آمریکا به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که یک ناو آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق سپاه تیر اخطار شلیک کرده‌ است.

به گفته این مقام‌ها ناو یو‌اس‌اس تاندربولت بعد از آن تیر هشدار شلیک کرده که قایق تندرو تلاش‌های ناو برای برقراری ارتباط رادیویی را نادیده گرفته است.

بنا بر این گزارش قایق سپاه تا فاصله کمتر از ۱۴۰ متری ناو جلو آمده و به سوت‌های هشدار و منورهای ناو هم توجهی نکرده است.

ساعاتی بعد از انتشار این خبر سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای روایتی متفاوت از این ماجرا ارائه داد.

در اطلاعیه روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه آمده است: "صبح امروز یک رزم‌ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب‌های بین‌المللی در حال گشت‌زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد."

این اطلاعیه همچنین می‌گوید: "شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر حرفه‌ای و تحریک‌آمیز آنها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد."

یک مقام‌ آمریکایی به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری‌ فرانسه گفته است که این حادثه ساعت ۳ بامداد روز سه‌شنبه ۲۵ ژوییه (۳ مرداد) رخ داده است.

این اولین بار نیست که ناوهای آمریکایی در خلیج فارس با قایق‌های سپاه مواجه می‌شوند.

پیش از این بارها در حوادثی مشابه ناوهای آمریکایی برای متوقف کردن قایق‌های سپاه که به گفته آنها بیش از حد نزدیک شده بودند تیر اخطار شلیک کرده‌اند.

در هفته‌های اخیر هم‌زمان با تحریم‌های جدید ایران و بالا گرفتن تهدید تحریم‌ سپاه پاسداران از سوی آمریکا تنش و تهدید لفظی از سوی دو طرف بالا گرفته و فرماندهان نظامی ایران به آمریکا هشدار داده‌اند.

هفته گذشته محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفت اگر آمریکا می‌خواهد موضوع تحریم‌های "دفاعی و سپاه را دنبال کند" باید پایگاه‌های خود را تا محدوده هزار کیلومتری اطراف ایران برچیند.

پیش از آن هم سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران٬ هشدار داده بود که در صورت قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی پایگاه‌ها و نیروهای ایالات متحده در منطقه با خطر بزرگی مواجه می‌شوند.