شورای نگهبان: دولت ما را متهم نکند

شورای نگهبان

منبع تصویر، TASNIM

شورای نگهبان قانون اساسی در ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ادعای وزارت کشور را درباره تهدید به ابطال انتخابات ریاست جمهوری رد کرده است.

وزارت کشور ایران روز چهارشنبه اعلام کرد در شب انتخابات ریاست جمهوری تصمیمش بر "اخذ رای از تمامی افراد حاضر در شعب تا بعد از ساعت ۲۴ بوده" اما شورای نگهبان اعلام کرده در این صورت "ناظرین خود را از شعب فرا می‌خواند واقدام به ابطال کل آرا و یا آرایی که پس از ساعت ۲۴ اخذ گردیده است می‌نماید."

حال شورای نگهبان با رد روایت وزارت کشور، آن را "نتیجه فشارهای جریان های سیاسی در آستانه تشکیل کابینه" دانسته و گفته است دولت و وزارت کشور باید "برخوردی همراه با تدبیر داشته باشند و در مواجهه با این فشارها، با رویکرد فرار از مسئولیت، دیگر نهادهای نظام مقدس جمهوری اسلامی از جمله شورای نگهبان را متهم نسازند."

نرسیدن تعرفه رای و صف‌های طولانی رای‌دهندگان به موضوعی جنجالی در انتخابات ریاست جمهوری بدل شد. مقام‌های مختلف گفتند شهروندان زیادی به این دلیل نتوانستند رای بدهند.

شورای نگهبان می‌گوید در انتخابات‌های قبلی نیز اصل بر بی اعتبار بودن رای گیری پس از نیمه شب بوده است.

در اطلاعیه شورای نگهبان آمده است که مقام‌های شورا در گفت و گو با وزیر کشور همین بی اعتبار بودن رای گیری را مطرح کرده‌اند و حرفی از "ابطال انتخابات" نزده‌اند.

اطلاعیه شورای نگهبان "مشکل فنی در سامانه احراز هویت و علل تاخیر در آغاز رای گیری در بسیاری از شعب اخذ رای" را دلیل مشکل مردم در رای دادن دانشته و از وزارت کشور خواسته که این مشکل را بررسی کند.