وزیر ارشاد: حجاج باید بیش از گذشته ضوابط را رعایت کنند

امیری

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

صالحی امیری از زائران خواسته است وارد مناقشه با دیگران نشوند

رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد اسلامی ایران از زائران ایرانی خواسته است در جریان مراسم حج ضوابط را "بیش از گذشته" رعایت کنند.

آقای صالحی امیری گفته است که طی سال گذشته "نظام، دولت و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" تلاش کردند تا موانع و مشکلات سفر زائران ایرانی به مراسم حج برطرف شود و آنان بتوانند برای حج تمتع به عربستان سعودی بروند. در اصطلاحات جمهوری اسلامی، منظور از "نظام" معمولا رهبر جمهوری اسلامی یا نهادهای وابسته به اوست.

وی افزوده است که سازمان حج و دفتر نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در مکه و مدینه "همه پیش‌بینی‌ها و تمهیدات لازم را برای رفاه، امنیت، عزت و کرامت حجاج" اندیشیده‌اند.

وزیر ارشاد گفت: "حرمین شریفین متعلق به همه جهان اسلام است و آنچه که از حجاج تقاضا داریم این است که مبادا خدای ناخواسته از جانب شما بهانه‌ای دست سعودی‌ها داده شود." وی افزود: "امسال حجاج باید بیش از سال‌های‌ گذشته ضوابط را رعایت کنند."

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

حجاج ایرانی پس از یک سال وقفه بار دیگر به حج تمتع اعزام می‌شوند

آقای صالحی امیری در اشاره به اختلافات سیاسی بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی گفت: "تلاش بر این بوده که روابط سیاسی دوجانبه از روابط زیارتی تفکیک شود و در این میان چهارده مساله اصلی وجود داشت که همه آنها از جمله حمل و نقل، استقرار حجاج، بهداشت و درمان، انجام فرائض دینی، دعای کمیل و مراسم برائت از مشرکین مورد توافق قرار گرفت." او به حجاج توصیه کرد که "مبادا به خاطر مسایل فرعی با دیگران مناقشه کنیم" و افزود: "هرجا دیگران بخواهند با شما مناقشه کنند باید صحنه را ترک کنید و در امور حج تابع روحانی و مدیر کاروان خود باشید."

چند روز پش هم نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در امور حج گفت که "شرایط حج تمتع امسال متفاوت است."

در سال گذشته، به دلیل اختلافات بین حکومت‌های ایران و عربستان، زائران ایرانی به حج تمتع اعزام نشدند در حالیکه پیش از آن، اعزام زائر به حج عمره نیز متوقف شده بود که همچنان متوقف است.

منبع تصویر، ISNa

توضیح تصویر،

علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه، "کمپین به حج نرویم" را به افراد بی‌دین نسبت داده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در جریان برگزاری حج دو سال پیش، سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام چند نفر را کشت و ازدحام جمعیت هنگام برگزاری مناسک حج در منا تلفات سنگینی برجای گذاشت. به گفته مقامات جمهوری اسلامی، بیش از چهارصد تن از کشته‌شدگان حادثه منا از زائران ایرانی بودند. در حالیکه عربستان سعودی بی‌توجهی برخی زائران به ترتیبات ایمنی اعلام شده را عامل حادثه منا می‌دانست، مقامات جمهوری اسلامی با متهم کردن دولت عربستان سعودی به کوتاهی در حفظ امنیت حجاج، خواستار پوزش دولت سعودی و دریافت غرامت برای قربانیان شدند.

در دیماه همان سال، افرادی که به منظور اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان در تهران و مشهد تجمع کرده بودند به اماکن دیپلماتیک سعودی در این دو شهر حمله کردند و این محل‌ها را به آتش کشیدند.

در واکنش به این حوادث، دولت سعودی با اعلام عدم امنیت دیپلماتیک در جمهوری اسلامی، روابط خود را با ایران قطع کرد. حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان همچنین به قطع یا کاهش روابط چند کشور دیگر با جمهوری اسلامی و محکومیت ایران در نشست سران کشورهای عضو سازمان اسلامی منجر شد.

در سال گذشته اختلاف بر سر محل صدور ویزا برای زائران ایرانی، نحوه برگزاری مراسمی‌ که نمایندگی‌ جمهوری اسلامی در حج از جمله تحت عنوان جنبه سیاسی حج ترتیب می‌دهند و ترتیبات ایمنی حاجیان باعث شد زائران ایرانی به حج تمتع اعزام نشوند.

در این میان، برخی از کاربران رسانه های اجتماعی "کمیپین به حج نمی‌رویم" را برای تشویق ایرانیان به خودداری از سفر به عربستان و اجرای حج را به راه انداختند و از آنان خواستند به خاطر موضعگیری عربستان سعودی علیه کشورشان، از اجرای این مراسم چشم‌پوشی کنند. نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در امور حج این کمیپن را به شدت محکوم کرده و گفته است که "در پشت آن مسایلی از قبیل ضربه زدن به اعتقادات و دین از سوی افرادی است که از کشور فراری بوده و اعتقادی به مسائل دینی ندارند."

از زمان انقلاب اسلامی، روابط حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان وهابی سعودی در عربستان عموما سرد و در مواردی تیره بوده است. رقابت این دو حکومت، که هرکدام در صدد تبدیل به قدرت عمده منطقه است، در چند سال اخیر به دلیل مواضع متفاوت آنها در مورد جنگ سوریه، مسایل سیاسی داخلی بحرین، رقابت‌های فرقه‌ای در عراق، جنگ یمن و اتهامات متقابل حمایت و تشویق "تروریسم" متشنج بوده و باعث نگرانی در مورد آغاز نزاع فرقه‌ای در منطقه شده است.