انتقاد امامان جمعه از حسن روحانی به خاطر تحریم‌های تازه آمریکا

صدیقی

منبع تصویر، MEHR

با مصوبه کنگره آمریکا برای وضع تحریم‌های تازه علیه ایران، امام‌های جمعه در شهرهای مختلف ضمن محکومیت این اقدام، از سیاست‌های دولت حسن روحانی انتقاد کرده‌اند.

کاظم صدیقی در نماز جمعه تهران گفت آیت‌الله خامنه‌ای "در همان اولین روزهای مذاکرات" به دیپلمات‌های ایرانی توصیه کرد به آمریکا اعتماد نکنند و "اگر امروز آن شرایط رعایت می‌شد این مشکلات را نداشتیم."

در نماز جمعه مشهد هم احمد علم‌الهدی از کسانی انتقاد کرده که "در داخل نظام" راه را برای تحریم‌های آمریکا هموار می‌کنند.

مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا با اکثریتی قاطع به وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی رای داده‌اند. حالا دونالد ترامپ باید مصوبه کنگره را تایید یا وتو کند.

کاظم صدیقی در نماز جمعه تهران گفت: "عده‌ای می‌گفتند اگر یک فرد انقلابی در انتخابات رأی بیاورد تحریم‌ها تشدید می‌شود و سایه جنگ بر سر کشور می‌آید ولی دیدید که چنین نشد."

هواداران حسن روحانی در کارزار انتخاباتی، نامزدهای اصولگرا را به "تندروی" متهم می‌کردند و هشدار می‌دادند که پیروزی آنها خطر تنش و جنگ را برای ایران بیشتر می‌کند. خود آقای روحانی هم نتیجه انتخابات را پیروزی "صلح و آشتی بر تنش و خشونت" خواند.

'چند دلار از خارج آمده؟'

احمد علم‌الهدی هم از توافق هسته‌ای انتقاد کرده و پرسیده است: "از ابتدای امضای برجام یک مسئول اقتصادی بگوید چند دلار پول از خارج آمده است؟"

او گفته "یا کالای خارجی وارد می‌شود و یا پروژه‌هایی اجرا می‌شود که فناوران داخلی ما برای اجرای این پروژه‌ها به مراتب ارجح هستند."

او از کسانی که "در داخل نظام و کشور برای آمریکا و استکبار جهانی در حوزه تحریم‌ها ریل‌گذاری" می‌کنند انتقاد کرده و گفته است "ما از دشمنی دشمن وحشت نداریم بلکه از این ریل گذاری که برای دشمنی دشمن انجام می‌شود وحشت داریم."

محمد سعیدی، امام جمعه قم هم خواسته است که مقام‌های ایرانی در مواجهه با تحریم‌های تازه "صرفا به محکوم کردن بسنده نکنند" و با "دو کشور روسیه و کره شمالی متحد شده و پاسخ کوبنده‌ای به آمریکا بدهند".