تحلیف روحانی؛ موگرینی با مقام‌های ایرانی دیدار کرد

موگرینی و ظریف

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

این اولین بار است که نماینده عالیرتبه‌ای از اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران شرکت می‌کند

در آستانه مراسم سوگند حسن روحانی برای آغاز دومین دوره ریاست جمهوری‌‌، شماری از رهبران و دیپلمات‌های کشورهای مختلف جهان به تهران سفر کرده و دیدارهایی با مقام‌های ایرانی داشته‌اند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در مراسم تحلیف به تهران رفته، با حسن روحانی، محمدجواد ظریف و کمال خرازی دیدار کرد.

محمد اشرف غنی، فواد معصوم، سرژ سرکیسیان و رابرت موگابه، رئیس جمهورهای افغانستان، عراق، ارمنستان و زیمباوه از جمله رهبرانی هستند که در مراسم تحلیف آقای روحانی شرکت می‌کنند.

منبع تصویر، MEHR

توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی در تهران

حسن روحانی ۲۹ اردیبهشت با نزدیک به ۲۴ میلیون رای، معادل ۵۷ درصد آرا، در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران پیروز شد. پنجشنبه ۱۲ مرداد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در حکمی او را رسما به مقام ریاست جمهوری منصوب کرد.

حسن روحانی امروز در دیدار با فدریکا موگرینی گفته است ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده، اما برخی طرف‌های دیگر توافق را رعایت نکرده‌اند.

آقای روحانی مشخصا آمریکا را به "نقض مکرر" تعهداتش متهم کرده و از این که ایران نتوانسته پس از توافق هسته‌ای به منافع مورد نظرش برسد انتقاد کرده است.

رئیس جمهور ایران گفته است: "مناسبات ایران و اتحادیه اروپا طی ۴ سال اخیر، پیشرفت خوبی داشته اما هنوز به نقطه مورد انتظاری که در برجام بر آن تاکید شده، نرسیده است و لذا باید تحرک بیشتری در روابط ایجاد شود."

مهمانان خارجی

ترکیه و قطر وزیران اقتصادشان را به مراسم می‌فرستند. برخی کشورهای منطقه، از جمله چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس، نماینده‌ای در مراسم ندارند.

چندین رئیس مجلس، معاون روسای جمهور یا نخست وزیر، و وزیر خارجه هم در مراسم حضور خواهند داشت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کیم یونگ نام رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی و فرد شماره دوی این کشور هم به تهران رفته است

چند نفر از مقام‌های گروه‌های مورد حمایت ایران، از جمله حزب الله لبنان و گروه جهاد اسلامی فلسطین هم برای مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران رفته‌اند. ایسنا می‌گوید حماس نیز نمایندگانی به این مراسم می‌فرستد.

خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند بیش از ۵۰۰ مهمان خارجی در مراسم تحلیف حضور دارند.

امروز بانک‌ها و اداره‌‌های دولتی تهران برای برگزاری مراسم تحلیف آقای روحانی تعطیل شده‌اند.

پیش از این گفته شده بود که ممکن است آقای روحانی پس از ادای سوگند فهرست وزیران پیشنهادی را به مجلس بدهد، اما امروز حسینعلی امیری، معاون پارلمانی آقای روحانی به خبرگزاری فارس گفته است که فهرست اعضای پیشنهادی کابینه امروز به مجلس تحویل داده نخواهد شد.

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

محمود واعظی در دیدارهای امروز حسن روحانی را همراهی می‌کند

در عکس‌هایی که از دیدارهای حسن روحانی با مقام‌های خارجی منتشر شده، محمود واعظی، وزیر ارتباطات کابینه اول آقای روحانی، در کنار او نشسته است. رسانه‌های ایرانی می‌گویند احتمالا محمود واعظی به جای محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور خواهد شد.

ترکیب احتمالی کابینه دوم حسن روحانی در روزهای اخیر انتقاد شماری از هواداران او را برانگیخته است.