محمد باقری عالی‌ترین مقام نظامی ایران به ترکیه رفت

محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران (نفر وسط) به دعوت همتای خود در ترکیه و برای یک دیدار سه روزه عازم این کشور شده حق نشر عکس isna
Image caption محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران (نفر وسط) به دعوت همتای خود در ترکیه و برای یک دیدار سه روزه عازم این کشور شده

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، برای دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، به آنکارا سفر کرده است.

آقای باقری به همراه شماری از نظامیان بلندپایه ایران از جمله محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، به دعوت رسمی حلوصی آکار، همتای خود در ترکیه و برای یک دیدار سه روزه عازم این کشور شده است.

او هنگام ورود به آنکارا گفته "مدت‌های زیادی بود که چنین رفت و آمدهایی میان دو کشور صورت نگرفته بود، اما با توجه به تحولات منطقه و مسائل مربوط به امنیت دو کشور، امنیت مرزها، مقابله با تروریسم لازم بود این سفر انجام بشود که در این مقطع این اتفاق افتاد".

بیشتر بخوانید:

از زمان انتصاب محمد باقری از سوی آیت الله علی خامنه‌ای به بالاترین مقام نظامی ایران، این نخستین سفر خارجی او است. آقای باقری سال گذشته به سمت ریاست ستاد کل نیروهای مسلح ایران منصوب شد.

رسانه‌های ایران می‌گویند "روابط دو جانبه دفاعی، تحولات منطقه و مبارزه با تروریسم و همکاری‌های مرزی" مهمترین محور گفت‌وگوهای آقای باقری در ترکیه است اما برخی رسانه‌های ترکیه این سفر را به با طرح همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مرتبط دانسته‌اند.

مقام‌های منطقه خودمختار کردستان اعلام کرده‌اند که حدود چهل روز دیگر همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کنند اما شماری از کشورها از جمله ترکیه و آمریکا از این طرح انتقاد کرده و خواهان توقف آن شده‌اند.

مقام‌های ایران از جمله رهبر جمهوری اسلامی ایران هم بارها مخالفت خود را با این همه‌پرسی اعلام کرده‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران که اکنون به ترکیه سفر کرده، یک ماه پیش با انتقاد از این طرح گفته بود همسایگان عراق "به هیچ وجه" همه پرسی استقلال را نخواهند پذیرفت.

او طرح موضوع همه پرسی جدایی کردستان از عراق "بعد از شکست داعش در این کشور" را "مشکوک" خوانده و گفته بود این "امری عادی نیست."

آقای باقری درجه سرلشکری از سپاه پاسداران دارد و روز گذشته از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان حقوقی‌اش به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم درآمده است.