محمد خاتمی خواستار دستور رهبر ایران برای پایان حصر شد

محمد خاتمی

منبع تصویر، khatami.ir

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در دیدار با گروهی از اسرای جنگ هشت ساله ایران و عراق، از رهبر ایران تقاضا کرده که دستور دهد حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به پایان برسد.

در این دیدار که دیروز شنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) برگزار و خبر آن امروز منتشر شده، آقای خاتمی تقاضای خود از رهبر ایران را به نیابت از "آزادگان" مطرح کرده است.

رئیس جمهور سابق ایران گفته "دستگاه‌های مسئول" یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مسأله حصر را حل کنند و فقط "با عنایت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران است که این مسأله حل خواهد شد."

به گزارش سایت آقای خاتمی، رئیس جمهور دوران اصلاحات گفته است: "هیچگاه تقاضایی نداشتم و امروز می‌خواهم به استناد مطالب و خواسته‌های شما (اسرای دوران جنگ) و به نام و اسم شما تقاضایی را از مقام معظم رهبری مطرح کنم که دستور بفرمایند مساله حصر حل شود."

آقای خاتمی البته به خروج نیروهای امنیتی از خانه مهدی کروبی هم اشاره کرده و گفته: "تشکر می کنم که دستور دادند تا حصر در حصر بشکند و فقط حصر بماند؛ یعنی نیروهایی که حصری مضاعف برای آقای کروبی ایجاد کرده بودند و احیانا برای آقای موسوی ایجاد کرده‌اند، برداشته شود."

دیدار آقای خاتمی با اسرای جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، درست یک روز قبل از اظهارات امروز (۲۹ مرداد، ۲۰ اوت) غلامرضا محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه درباره خروج ماموران امنیتی از خانه‌ای که مهدی کروبی در آن در حصر به سر می‌برد، انجام شده است.

آقای اژه‌ای در این نشست خبری خروج نیروهای امنیتی از منزل آقای کروبی را رد کرده و آن را "دروغ محض" خوانده است.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه خروج نیروهای امنیتی از خانه مهدی کروبی را دروغ محض خوانده است

مهدی کروبی هفته پیش اعلام کرد که با تضمین دولت ایران برای خروج ماموران امنیتی از خانه‌ای که او در آن در حصر است، به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهد.

آقای کروبی که هنوز در بیمارستان بستری است، خروج نیروهای امنیتی از خانه خود و محاکمه در دادگاهی علنی را شروط خود برای پایان اعتصاب غذا اعلام کرده بود.

سخنگوی قوه قضاییه امروز به خبرنگاران گفت: "چه کسی گفته اولی (خروج نیروهای امنیتی) عملی شده است؟ این دروغ محض است که برخی منتشر کردند."

آقای اژه‌ای گفته مصوبه شورای عالی امنیت ملی در حصر مهدی کروبی، به قوت خود باقی است و "بر اساس آن عمل می‌شود."

با وخامت وضعیت جسمانی مهدی کروبی، که همزمان با جلسه رای اعتماد مجلس به وزاری پیشنهادی کابینه دوازدهم بود، بعضی از چهره‌های سیاسی خواستار رفع حصر شد‌ه‌اند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران در پیامی در توئیتر گفته است: "عارضه قلبی جناب آقای کروبی و انتقال ایشان به بیمارستان فرصت خوبی است که با تدبیر به داستان غم انگیز حصر خانگی وی خاتمه داده شود. "

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، بیش از شش سال است در بازداشت خانگی هستند.