دور پنجم شوراها؛ چه زنانی به ریاست رسیدند؟

با آغاز به کار تدریجی پنجمین شوراهای شهر و روستا در ایران، تغییرات مدیریتی هم آغاز شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی به این موضوع حساس هستند که از میان زنان منتخب شوراها چه تعداد به مناصب بالاتر راه پیدا می‌کنند.

تاکنون نام بیش از هشت زن به عنوان شهردار و روسای شوراهای شهر اعلام شده که فعلا از نظر آماری تغییر چشمگیری نسبت به دوره چهارم به شمار نمی‌رود. در آخرین سال دوره چهارم شوراها، دست‌کم هشت زن ریاست شوراهای شهر را به عهده داشتند.

هنوز در کلان‌شهرها و شهرهای با بیش از یک میلیون نفر جمعیت، مانند اصفهان، تبریز، تهران، شیراز، مشهد، کرج، همدان و ... هیچ زنی به مقام شهرداری یا ریاست شورا نرسیده است. در کابینه جدید حسن روحانی زنی به عنوان وزیر انتخاب نشده و با وجود عضویت سه زن در کابینه، تعداد معاونان او نسبت به دوره قبل از سه به دو زن کاهش یافته است.

حق نشر عکس Irna

سوسن سلیمان‌آبادی، رئیس شورای شهر کنگاور شده است. خانم سلیمان‌آبادی چند سال عضو تیم ملی ووشو ایران بوده و ورزشکار حرفه‌ای است. سوسن سلیمانی از نظر تعداد آرا، در انتخابات اردیبهشت ماه دومین عضو شورای این شهر بوده است. کنگاور با بیش از ۸۰ هزار نفرجمعیت در شرقی‌ترین قسمت استان کرمانشاه است که در غرب ایران قرار دارد.

حق نشر عکس robatkarim.ostan-th.ir

پریسا ایلانلو، اولین زنی است که به عنوان رئیس شورای شهر رباط کریم انتخاب شده است. او در پنجمین انتخابات شوراهای شهر و روستا در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ بالاترین آرای رباط کریم را به دست آورد. رباط کریم در مرکز شهرستان رباط‌کریم بیش از ۷۰ هزار نفرجمعیت دارد و در جنوب غربی تهران واقع شده است.

حق نشر عکس Mehr

فائزه عبداللهی رئیس شورای شهر گرگان شده است. گرگان با بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت، مرکز استان گلستان در شمال ایران است. خانم عبداللهی پیش از عضویت در شورای شهر گرگان، مسئول امور زنان ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان گلستان بوده است.

حق نشر عکس darsahn.org

شیفته بدرآذر، مدتی شهردار یکی از مناطق تبریز در مرکز استان آذربایجان شرقی بود و حالا به عنوان شهردار شهر جدید سهند انتخاب شده است. خانم بدرآذر اولین زنی است که در یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی شهردار می‌شود. شیفته بدرآذر در رشته برنامه‌ریزی شهری تحصیل کرده و در انتخابات امسال رای اول سهند را به دست آورده است. سهند از شهرهای جدید در شهرستان اسکو است که برای اسکان جمعیت شهری تبریز تاسیس شده است.

سمانه شاددل که مدت‌ها از مدیران شهرداری و معاون حمل و نقل شهرداری زنجان بوده، هفته قبل به عنوان شهردار منطقه دو این شهر انتخاب شد. او در رشته مدیریت ساخت در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت تحصیل کرده است. خانم شاددل در آخرین روزهای مدیریت شهردار قبلی زنجان به عنوان شهردار منطقه انتخاب شد و به همین دلیل با انتخاب شهردار جدید، اعلام شد که او برکنار شده است. اما حمیدرضا عزیزپور، مدیرکل امور شهری و شوراهای اسلامی استان زنجان به خبرگزاری فارس گفته که خانم شاددل هنوز شهردار منطقه است.

مهنا محمدی موحد، ٢٩ ساله فارغ‌التحصيل منابع طبيعي به‌عنوان شهردار شهر اسپکه در نیک‌شهر سیستان و بلوچستان شده است. خانم محمدی در انتخابات شوراهای شهر ستاد مستقل داشت و نتوانست وارد شورا شود اما بعد اعضای جدید پنجمین شورا او را به عنوان شهردار انتخاب کردند. سیستان و بلوچستان از استان‌هایی بود که بیشترین مشارکت زنان را در انتخابات شوراها داشت. ۴۱۵ زن در دوره فعلی وارد شوراها شدند.

حق نشر عکس Irna

ستاره فتاح‌پور، رئیس پنجمین شورای شهر سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر است. او معلم و مدیر مدرسه و مشاور فرماندار در امور زنان بوده است. خانم فتاح‌پور در شورای قبلی شهر هم عضویت داشت. او به روزنامه شهروند گفته که در دوره قبلی با "جلب اعتماد مردم" توانسته ۶۰۰ میلیون تومان برای احداث پارک از استانداری بگیرد و همچنین اولین آژانس زنان را در این شهر تاسیس کند. خانم فتاح‌پور اولویتش را رسیدگی به وضعیت محرومان تعریف کرده است.

زهرا حاتمی منفرد، در شهر مهاجران به ریاست شورای شهر رسیده است. مهاجران شهری جدید در استان مرکزی است که برای اسکان کارکنان پالایشگاه‌های اطراف تاسیس شده است و حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.