ظریف: برای رعایت مقررات ایران فارسی توییت نمی‌کنم

ظریف حق نشر عکس Mehr

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌‎گوید تنها به زبان‌های عربی و انگلیسی در توییتر می‌نویسد و برای رعایت مقررات ایران به زبان فارسی توییت نمی‌کند.

آقای ظریف به وبسایت رسمی دولت ایران گفته توییتر در فضای دیپلماسی رسانه‌ای موثر است و "از توییتر فعلا با توجه به مقررات داخلی به‌عنوان ابزار پیام‌رسانی، صرفا در سطح بین‌المللی استفاده کرده و به همین دلیل هم هیچ‌گاه توییت فارسی نداشته‌ام."

وزیر خارجه ایران گفته "برای پیام داخلی" از اینستاگرام استفاده می‌کند.

ایران دسترسی به شبکه اجتماعی توییتر را، در کنار هزاران وبسایت و سرویس اینترنتی دیگر، مسدود کرده و کاربران باید با استفاده از فیلترشکن از این شبکه استفاده کنند.

با وجود فیلتر بودن توییتر و فیسبوک مقام‌های عالی جمهوری اسلامی، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی در این شبکه‌ها حساب رسمی دارند.

دفتر آیت‌الله خامنه‌ای علاوه بر حساب‌های توییتری به زبان‌های انگلیسی، عربی، اسپانیایی و فرانسوی، حساب توییتری هم به زبان فارسی دارد.

اغلب توییت‌های محمدجواد ظریف به زبان انگلیسی هستند. البته او توییت‌هایی به زبان عربی هم دارد و با وجود آن که می‌گوید برای رعایت مقررات "هیچ‌گاه" توییت فارسی ندارد، پیش از این چند توییت فارسیهم داشته است.

آقای ظریف گفته از اول سال ۹۶ در شبکه اینستاگرام فعال شده تا بتواند "با استفاده از یک روشی که در ایران مورد قبول است" پیام‌هایش را به مردم ایران برساند.

مقام‌های قضایی و مسئولان سانسور اینترنت در ایران اظهارنظرهای ضد و نقیضی درباره مجرمانه بودن استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر دارند.

به تازگی عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اینترنت گفته است: "عضویت در این شبکه‌های فیلتر شده تخلف است."

این در حالی است که مهدی اخوان بهابادی، عضو شورای عالی فضای مجازی، پیش از این گفته است عضویت در شبکه‌هایی مانند فیسبوک جرم نیست، اما دور زدن فیلتر جرم است.

قانون جرایم رایانه‌ای ایران دسترسی "غیرمجاز" به اطلاعاتی را که "به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است" جرم تلقی می‌کند. برخی این مساله را به مجرمانه بودن استفاده از شبکه‌های فیلترشده تفسیر می‌کنند، اما این ماده قانونیذیل عنوان "محرمانگی داده‌ها" آمده است.