آمریکا: تایید نکردن پایبندی ایران به معنی خروج ما از برجام نیست

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل
توضیح تصویر،

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل در موسسه امریکن اینترپرایز در واشنگتن علیه برجام سخنرانی کرد

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل می‌گوید اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، به معنای خروج آمریکا از برجام نیست.

خانم هیلی در یک سخنرانی در واشنگتن درباره توافق هسته‌ای ایران، این توافق را "بسیار ناقص و بسیار محدود" خواند و رهبران ایران را متهم کرد که می خواهند با برجام "دنیا را گروگان رفتار نامناسب خود کنند".

خانم هیلی گفت اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد که در ماه اکتبر (ماه آینده میلادی) پایبندی ایران به برجام را تایید نکند این به معنای خروج از توافق هسته‌ای نیست بلکه موضوع به کنگره آمریکا ارجاع می‌شود.

او گفت در آن صورت کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا درباره اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

او گفت: "متوجه هستم که کنگره چنین مسئولیتی نمی خواهد. این برای کنگره وضعیت آسانی نیست. اما ما نباید تصمیم های آسان بگیریم. ما باید تصمیم های درست بگیریم."

باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا هرگز برجام را تسلیم کنگره نکرد تا به عنوان یک معاهده الزام آور تصویب شود.

در مقابل کنگره با گذراندن قانونی کاخ سفید را ملزم کرد هر ۹۰ روز یک بار پایبندی ایران به برجام را تایید کند و دولت ترامپ تاکنون دو بار چنین کرده است.

خانم هیلی در سخنرانی امروز خود تاکید کرد که او نمی‌خواهد از الان درباره تصمیم رئیس جمهور آمریکا در قبال پایبندی ایران به برجام پیش‌داوری کند.

اما خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید به نظر مى‌رسد سخنرانى نیکى هیلى نوعی زمینه‌‎سازى براى تایید نکردن پایبندى ایران به برجام از سوی دونالد ترامپ در ماه اکتبر است.

خانم هیلی گفت: "من زمینه را برای عدم تایید برجام آماده نمی کنم. حرف من این است که اگر رئیس جمهور تصمیم به عدم تایید آن بگیرد استدلالی قوی برای این کار دارد"

دونالد ترامپ همواره از برجام انتقاد کرده و خانم هیلی هم گفت که آمریکا باید فقط نگران منافع خود باشد "نه این که فقط برای پایبندی به یک موافقتنامه امنیت خود را فدا کند."

برنامه موشکی و روح برجام

خانم هیلی و سایر مقام های دولت ترامپ ادعا می کنند که ایران با توسعه برنامه موشکی مکررا روح برجام را نقض کرده است.

او گفت: "هرچه می خواهید اسمش را بگذارید: فناوری موشکی جدا از دنبال کردن یک سلاح اتمی نیست."

او اخطار داد که وقتی شرایط برجام با گذشت ده سال منقضی شد راه ایران برای تحقیقات در مورد سلاح های اتمی باز می شود.

او گفت: "آن روز است که ارتش ایران کاملا ممکن است به فناوری موشکی برای پرتاب یک کلاهک اتمی به سوی آمریکا دست یافته باشد."

کشورهای اروپایی طرف پیمان با عدم تایید برجام مخالفند و می گویند این بهترین مکانیزم برای مهار آرزوهای هسته ای ایران است و قدرت ها باید به آن پایبند بمانند.

خانم هیلی هم اذعان کرد که متحدان اروپایی بر آمریکا فشار می آورند آن را رها نکند و افزود: "موضوع امنیت آمریکاست. موضوع امنیت اروپا نیست."

دولت آقای ترامپ از زمان به قدرت رسیدن تا کنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و اواسط ماه اکتبر باید بار دیگر درباره این مسئله تصمیم بگیرد.

آخرین بار وزارت خارجه آمریکا در ماه ژوئیه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد، هر چند که این کار در لحظه آخر مهلت تعیین شده انجام شد و آمریکا هم‌زمان گفت که برای اجرای سفت و سخت‌تر این توافق فشار می‌آورد و در آن زمان وعده داد تحریم‌های تازه‌ای را در ارتباط با "حمایت از تروریسم" علیه ایران اعمال ‌کند.

منتقدان آقای ترامپ می‌گویند او با وجود تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به دنبال بهانه‌ای است که نشان دهد ایران این توافق را نقض کرده است.

از گفته‌های خانم هیلی و دیگر مقام‌های آمریکا به نظر می‌آید برنامه موشکی ایران در مرکز توجه دولت آمریکا برای رسیدن به این هدف است.

توافق جامع هسته‌ای ایران درباره برنامه موشکی ایران سکوت کرده، اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته از ساخت و آزمایش موشک‌هایی که "برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده" خودداری کند. ایران این بند از قطعنامه را الزام‌آور نمی‌داند.