نائب رئیس مجلس ایران خواهان اقدام نظامی کشورهای مسلمان در میانمار شد

علی مطهری حق نشر عکس IRNA
Image caption آقای مطهری می‌گوید عملکرد ترکیه در بحران میانمار بهتر از ایران بوده است

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران، خواهان تشکیل یک نیروی نظامی مشترک بین کشورهای مسلمان شده، تا این نیروی نظامی در مواردی مانند خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار، مداخله کند.

آقای مطهری در یادداشتی در خبرگزاری ایسنا، گفته است واکنش‌ها به وضعیت اقلیت روهینگیا متناسب با وضعیت آنها نبوده و "حداکثر چند تظاهرات انجام شده است."

او با بیان این که "جنایت‌های دولت میانمار جز با نیروی نظامی متوقف نمی‌شود"، گفته است: "معلوم نیست چرا ما مسلمانان به فکر تشکیل یک نیروی مشترک نظامی شبیه ناتو نیستیم که در اینگونه موارد وارد عمل شود."

در خشونت روزهای اخیر صدها نفر از اهالی ایالت راخین میانمار، عمدتا از اقلیت مسلمان روهینگیا، کشته شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید ظرف دو هفته اخیر بیش از ٢٧٠ هزار نفر برای فرار از خشونت‌ها به بنگلادش گریخته‌اند.

نائب رئیس مجلس ایران می‌گوید مسلمانان "کمترین" عکس‌العمل را درباره وقایع میانمار داشته‌اند و هر بار که مسلمانان روهینگیا قربانی چنین خشونت‌هایی می‌شوند، "کشورهای اسلامی چند روز آه و ناله می‌کنند و دیگر تمام."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اقلیت روهینگیا برای فرار از خشونت‌ها به بنگلادش می‌گریزند

آقای مطهری از سیاست خارجی جمهوری اسلامی نیز انتقاد کرده و گفته است ترکیه درباره بحران میانمار عملکرد بهتری داشته است.

او گفته است: "متاسفانه ما بیشتر به فکر شیعه هستیم تا اسلام که شامل شیعه و سنی است. اقدام ترکیه بهتر از ما بود که به بنگلادش اعلام کرد مسلمانان اخراج شده از میانمار را بپذیرد و ترکیه هزینه اقامت آنها در بنگلادش را خواهد پرداخت."

دولت ترکیه می‌گوید تاکنون ۵۵ تن لوازم ضروری و ۲.۵ میلیون دلار کمک مالی در اختیار دولت بنگلادش گذاشته تا به پناهجویان روهینگیا برسد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار را "نسل‌کشی" خوانده است.

قابل کلیک اثر خشونت‌ها بر روستای ماونگداو

پیش از خشونت‌ها

عکس ماهواره‌ای از ماونگداو پس از آغاز خشونت‌ها

پس از خشونت‌ها

عکس ماهواره‌ای از ماونگداو قبل از آغاز خشونت‌ها