وزارت بهداشت ایران: موضوعی به نام طب اسلامی نداریم

بخور حضرت مریم
Image caption فروش اینترنتی بخور حضرت مریم و موارد مصرف

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت ایران می‌گوید که بعد از سه سال تحقیق درباره طب ایرانی و مراجعه به مراجع تقلید، حدیث شناسان و پژوهشکده علوم قرآنی به این نتیجه رسیده است که "موضوعی به نام طب اسلامی وجود ندارد."

دکتر محمود خدادوست به خبرگزاری ایسنا گفت بر اساس روایت‌هایی که در زمینه بهداشت و درمان در اسلام وجود دارد، ادعاهایی با عنوان "طب اسلامی" مطرح شده اما به گفته "علمای اهل فن و قرآن‌شناس"، پس از اثبات سندیت یک روایت، "برای تعمیم آن به زمان، مکان و مردم حاضر به کار تحقیقاتی و پژوهشی نیاز است."

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت همچنین گفت از "ظرفیت‌های" دین اسلام برای ارتقا سلامت می‌توان کمک گرفت، اما این به آن معنا نیست که "به نام و سوءاستفاده از دین به مردم داروی امام کاظم، بخور حضرت مریم و داروی امام رضا تجویز کنیم."

حق نشر عکس Getty Images

دکتر خدادوست گفت کسانی "به نام طب اسلامی و سنتی" برای بیماران صعب‌العلاج "دام" پهن کرده‌اند و "با منع بیماران از مراجعه به پزشکان طب رایج، آن‌ها را به استفاده از شیوه‌های درمانی نادرست و بدون مستندات علمی ترغیب می‌کنند."

به نوشته ایسنا، انجمن علمی طب سنتی اخیرا درباره سوء استفاده از نام اسلام و ائمه هشدار داده و گفته بود:

"این مدعیان بدون اینکه مدارج علمی طب سنتی یا طب رایج و احتمالا علوم دینی را طی کرده باشند و بدون بهره از هرگونه دانش شناخت بدن و قواعد حاکم بر آن و خواص گیاهان دارویی و مداخلات دارویی آن‌ها با داروهای شیمیایی، صرفا با استنباط شخصی از روایات طبی که در مورد اکثر آن‌ها بررسی‌های لازم از نظر اعتبار و دلالت و ... توسط علمای حدیث انجام نشده است، به ساخت دارو می‌پردازند و در این مسیر به نام دین، انواع بیماران قلبی، سرطانی و غیره را از کلیه درمان‌های ثابت شده محروم می‌سازند و ادعا می‌کنند که بیماری‌های مذکور و انواع سرطان‌ها و بیماری‌های ژنتیکی را با داروهای اهل بیت سریعا درمان قطعی می‌کنند و البته در صورت عدم توفیق در درمان، ریشه را در ضعف ایمان و عدم اعتقاد بیمار به درمانی که از جانب معصومین آمده است، عنوان می‌کنند."

دکتر محمود خدادوست همچنین تاکید کرد که طبق قانون اساسی ایران "طبابت افراد غیرپزشک خلاف قانون است" و "بر اساس مبانی فقهی، خلاف شرع هم خواهد بود."

طب سنتی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت سابق ایران در حال اعلام ساخت داروی گیاهی برای درمان ایدز

طب سنتی و طب مکمل تا سالها بعد از انقلاب ایران در نظام بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جایی نداشت، اما نخست در سال ۱۳۶۵ موسسه تحقیقات حجامت کار خود را آغاز کرد و بتدریج با برگزاری دوره‌های آموزشی و تربیت حجام کار خود را گسترش داد. پس از آنکه در سال ۱۳۸۳ ممنوعیت حجامت لغو شد، مراکز حجامت در کشور تأسیس شدند یا برخی پزشکان در مطب خود کار حجامت انجام دادند.

طب سنتی (طب اخلاطی) هم از اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد مورد توجه قرار گرفت و در سال ۱۳۸۷ رسما به عنوان یک رشته دانشگاهی ثبت و وارد بدنه نظام آموزش پزشکی ایران شد و اکنون چند دانشگاه علوم پزشکی در ایران دانشکده یا مرکز تحقیقات یا دوره های طبی سنتی دارند. برای ورود به این دوره ها و کار درمانی بر اساس آن افراد باید حداقل مدرک دکترای عمومی پزشکی داشته باشند. این نهادها رسما عنوان طب سنتی و مکمل دارند اما خود را معمولا با عنوان طب سنتی ایرانی و اسلامی توصیف می‌کنند.

حق نشر عکس Getty Images

بتدریج کار مراکزی که طب سنتی یا گیاهی یا امثال آن را ارائه می‌کنند رونق پیدا کرد، هر چند که برخی از مراکزی که این روش‌ها "سنتی" یا "اسلامی" را عرضه می‌کنند همانطور که در بیانیه انجمن علمی طب سنتی آمده، فاقد دانش و تخصص لازم برای کار در امور درمانی هستند و حتی در سایت‌های پزشکانی که خدمات طب سنتی یا مکمل یا امثال آن را ارائه می‌کنند هم ادعاها و مطالبی دیده میشود که مبنای علمی کافی ندارند.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توجه به طب سنتی و گیاهی و طب مکمل افزایش پیدا کرد، معاونت طب سنتی و در وزارت بهداشت شکل گرفت و آقای احمدی نژاد در آخرین روزهای دوره ریاست جمهوری خود سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رساند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایران هشت هزار گونه گیاهی دارد که بیش از ۲۳۰۰ گونه آن دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای و آرایشی-بهداشتی هستند. ۱۷۲۸ گونه بومی هستند و منجصرا در ایران رشد می‌‎کنند.

کمبود دارو به دلیل تحریم‌ها، گرانی دارو و اوضاع نامطلوب اقتصادی هم باعث روی آوردن مردم به درمان‌های خانگی و سنتی شد.

به گفته وزارت بهداشت ایران حدود ۱۵ هزار عطاری در ایران مشغول کار هستند که یک سوم آنها مجوز ندارند.

پس از روی کار آمدن حسن روحانی و تغییر رویکرد در وزارت بهداشت ایران، معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت منحل شد و به اداره کل تبدیل شد، شورای‌عالی طب سنتی منحل شد و سال گذشته نیز به‌ دستور دادسرای عمومی و انقلاب تهران، موسسه تحقیقات حجامت به علت نداشتن مجوزهای لازم و کارمندان فاقد مدرک تعطیل و پلمب شد.

با این حال رهبر ایران در سال ۱۳۹۳ با ابلاغ سیاستهای کلی سلامت که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران تاکید کرد.

بر اساس گزارش‌ها اولین بخش بستری طب ایرانی با معماری ایرانی- اسلامی به زودی در استان یزد به بهره‌برداری می‌رسد.