روزنامه های تهران؛ آماده برای ژست قلدری ترامپ، امید به مقاومت اروپا

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۲۲ شهریور در عنوان های اصلی خود با انعکاس گفته های رهبر جمهوری اسلامی علیه آن سوآن سوچی رهبر میانمار، علیه این برنده جایزه صلح نوبل نوشته و این جایزه را قربانی و بی ارزش خوانده اند.

بحران میانمار، گسترش مخالفت ها با همه پرسی در کردستان عراق و شادمانی پیروزی تیم فوتبال پرسپولیس بر تیم سعودی و نزدیک شدن به صعود در مسابقات قهرمانان آسیا از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

منبع تصویر، جوان

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول روزنامه جوان

غفلت کشورهای مسلمان

رضا قزوینی غرابی در سرمقاله روزنامه خراسان نوشته: مسلمانان روهینگیا در میانمار از دهه ۴۰ میلادی تحت سرکوب شدید نظامیان و دولت های متعدد بر سرکار آمده در این کشور بوده اند. با این که گفته می شود تمایلات استقلال طلبانه این اقلیت مسلمان که اصولا میانمار آن ها را بنگلادشی می داند، نقش مهمی در سرکوب آنان داشته است، اما واقعیت این است که این سرکوب حتی پس از اخراج بخش بزرگی از روهینگیایی ها در اواخر دهه ۸۰0 از میانمار ادامه یافت.

به نوشته این روزنامه: با این که در سال ۲۰۱۱ نشانه های دولت مدنی در این کشور ظاهر شد اما باز هم نظامیان افراد صاحب قدرت در این کشور هستند و همه این خشونت ها در حالی رخ می دهد که دولت امروز میانماربه رهبر آنگ سان سو چی اداره می شود. سوچی که خود از قربانیان کودتای ارتش برمه بوده است و به واسطه مبارزه با کودتا جایزه صلح نوبل هم گرفت -نوبلی که اکنون از آن خون می چکد - نه تنها هیچ ابراز تاسفی بابت کشتار و پاک سازی نژادی مردم روهینگیا نکرده است، بلکه با حمایت صریح از این جنایات ، آن را نتیجه اعمال تروریستی دانسته است.

در این بین، جدا از حمایت های بی شائبه بسیاری از مسلمانان از مظلومیت مردم میانمار و تاکید بر پیگیری های سیاسی و اقتصادی برای کمک به این مردم ستم دیده، رسانه ها و مراکز وابسته به سلفیه و وهابیت در کشورهای عربی و غیر عربی به طرزی عجیب به شدت بر حمایت از روهینگیایی ها تمرکز کرده اند، مسئله ای که با رویکرد کلی این مراکز همخوان نیست.

آمریکا از برجام خارج نمی شود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سارا معصومی در ابتدای گزارشی در اعتماد نوشته: خبر آماده شدن طرح استراتژي كلان آمريكا در قبال ايران، و تحویل آن به کاخ سفید در حالي منتشر شد كه نيكي هيلي، نماينده امريكا در سازمان ملل به عنوان يكي از ايران ستيزترين چهره‌هاي حاضر در واشنگتن با بيان اينكه ترامپ مي‌تواند پايبندي ايران به توافق هسته‌اي را تاييد نكند و توپ را در زمين كنگره براي تصميم‌گيري درباره تحريم‌ها بيندازد، همه را نگران بازي خطرناكي كرد كه احتمال دارد دولت امريكا در سايه ترامپ در قبال ايران اتخاذ كند.

باربارا اسلاوين، تحليلگر ارشد مسائل سياست خارجي در گفت‌وگو با اعتماد درباره ميزان خطرناك بودن اين اظهارات و اينكه آيا اين موضع‌گيري‌ها مي‌تواند در عمل برجام را تهديد كند، مي‌گويد: به نظر من نيكي هيلي از جانب شخص خود و نه از جانب كاخ سفيد يا وزارت خارجه امريكا سخن مي‌گويد. درك من از شرايط اين است كه ساختار امنيت ملي امريكا خواهان تداوم اجراي برنامه جامع اقدام مشترك هستند. البته كه تصميم‌گيري نهايي به رييس‌جمهور مربوط است.

باربارا اسلاوين در پاسخ به اين سوال اعتماد كه سناريوي عدم تاييد پايبندي ايران به توافق هسته‌اي از سوي دولت ترامپ و انداختن توپ به زمين كنگره تا چه اندازه در ميدان واقعيت اجرايي می شود و حيات توافق هسته‌اي را تهديد می كند، گفته: اين فکری است كه هيلي مطرح كرده هرچند كه اين سناريو هم به شكل فني ناقض برجام نيست اما مي‌تواند توافق را زير سوال ببرد و شك و ترديدهاي جديدي را نسبت به پايبندي امريكا به برجام ايجاد كند. اما حس من اين است كه ترامپ در مسير اجراي اين سناريو گام برنخواهد داشت.

ایران آماده بدترین سناریوها

قانون خبر داده که به دنبال اخباری درباره احتمال بهانه گیری آمریکا از ایران و سنگ اندازی در راه اجرای برجام رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با تاکید بر اینکه ایران خود را حتی برای بدترین سناریو درباره آینده برجام آماده کرده است، ابراز امیدواری کرد دیگر کشورها در برابر فشارهای آمریکا در قبال این توافق ایستادگی کنند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در در دیدار دیروز خود با ایوانز وزیر خارجه پیشین استرالیا که که پرسید آیا آزمایش تسلیحات اتمی کره شمالی و تحولات بین المللی متعاقب آن، عامل ترغیب ایران به دستیابی به این تسلیحات نخواهد بود تصریح کرد: تفاوت اصلی میان ایران و کره شمالی، فتوای رهبر معظم انقلاب است که سلاح اتمی را ممنوع اعلام کرده اند. ما فقط خواهان دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای هستیم.

تکرار خطای برجامی

صبح نو روزنامه مخالف دولت در سرمقاله خود نوشته: بهانه جویی‌های طرف آمریکایی در اجرای برجام در هفته‌های اخیر فرصتی فراهم کرده تا کارشناسان داخلی به دور از هیاهوهای سیاسی، به نقد نقاط ضعف و خلأهای حقوقی و فنی توافقنامه برجام بپردازند. اشکالاتی که در زمان تصویب برجام از سوی صاحب نظران مورد تاکید بود اما عجله دولتمردان در تصویب این برنامه و رسیدن به توافق با غربی‌ها از یک سو و محرمانه نگه داشتن محتوای توافقنامه از سوی دیگر، موجب شد تا منتقدان با انگ سیاسی و دلواپسی نتوانند کاری از پیش ببرند.

این روزنامه همراه با دیگر رسانه های تندرو همچنان به ادامه مخالفت خود با سیاست خارجی دولت روحانی ادامه داده و نوشته: در چنان فضایی، روزنامه‌های اصلاح طلب و همسو با دولت هم برخلاف این روزها که در برابر اشکالات و بهانه جویی‌های آمریکا سکوت و هر روز با تیترها و وعده‌های فروپاشی تحریم‌ها و آفتاب برجام و ... افکار عمومی را احاطه کرده بودند؛ حالا این روزها آن اشتباه را به گونه‌ای دیگر و با سکوت در برابر عهد شکنی آمریکا، در حال تکرار است و مردم نسبت به بهانه‌های طرف مقابل نامحرم فرض می‌شوند.

صبح نو اظهار عقیده کرده: این زمان بهترین فرصت است که می‌توان به‌دور از هیجانات، هم از اشکالات برجام گفت تا درس و تجربه‌ای باشد برای خود و آیندگان و هم چنانچه ضرورت ایجاب کرد، در برابر نقض عهد آمریکا، از برجام خارج شود، افکار عمومی دلایل و زمینه این خروج از توافق را بدانند و آمادگی پذیرش آن را در خود فراهم آورند. ضمن اینکه این اقدام، این پیام غیر مستقیم را به طرف مقابل منعکس خواهد کرد که ما نیز در صورت نقض عهد آنها، در خروج از برجام مصمم هستیم و آمادگی لازم را ایجاد کرده‌ایم.

منبع تصویر، صبح نو

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صبح نو

صعود تاریخی سرخ ها

خراسان در گزارش اصلی صفحه اول خود از صعود تاریخی تیم فوتبال پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و پیروزیش در مصاف الاهلی عربستان نوشته که رفت که با نتیجه سه -یک به سود شاگردان برانکو به اتمام رسید تا پرسپولیس برای اولین‌بار حضور در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کند.

به نوشته این روزنامه سراسری چاپ مشهد: پرسپولیس در نیمه اول خیلی زود توسط علی علیپور به گل رسید اما در دقیقه ۱۲ اخراج کمال کامیابی‌نیا کار را برای سرخ‌پوشان سخت کرد. در نیمه دوم الاهلی در دقیقه ۵۲ توسط الجعمان به گل رسید تا بازی مساوی شود.تا دقیقه ۸۱ همه چیز کابوس‌وار برای پرسپولیس دنبال می‌شد تا اینکه یک پنالتی و اخراج مدافع الاهلی همه چیز را عوض کرد و در نهایت گل منشا از روی نقطه پنالتی پرسپولیس را به رویای شیرینش برگرداند.

خراسان نوشته: در دقیقه ۹۲ شب رویایی سرخ‌های پایتخت تکمیل شد. پنالتی روی بشار‌رسن، یکی دیگر از تعویضی‌های برانکو و گلزنی طارمی از روی نقطه پنالتی، گل سوم پرسپولیس را به دنبال داشت تا نماینده کشورمان با قاطعیت به نیمه‌نهایی صعود کند. حریف پرسپولیس در نیمه‌نهایی الهلال عربستان خواهد بود.

حکم احمدی نٰژاد به اجرا گذاشته شود

یک روز بعد از اظهارات دادستان دیوان محاسبات درباره میزان تخلف های دولت محمود احمدی نٰژاد و فراوانی تعداد پرونده ها و میزان تخلفات، علی شکوهی در مقاله ای در اعتماد خواستار آن شده که حکم دیوان در مورد احمدی نٰژاد به اجرا گذاشته شود.

به نوشته این مقاله: دولت احمدي‌نژاد برخلاف ادعاهاي مكرر، قانون‌گريزترين دولت كشور است و اگر بررسي منصفانه‌اي در اين زمينه صورت بگيرد ثابت خواهد شد كه به دليل فردمحور بودن اداره دولت در زمان احمدي‌نژاد، خطاهاي بسيار زيادي رخ داده و تخلفات قانوني فراواني صورت گرفت. اگر نظارت درست مجلسيان اعمال مي‌شد، كار به اينجا نمي‌كشيد اما اكنون هم دير نشده است و بايد به تخلفات دولت قبل رسيدگي شود.

نویسنده به عنوان یک نمونه از بی تدبیری های دولت احمدی نژاد از طرح هدفمند كردن يارانه‌ها یاد کرده که مدعي بود به هر نفر رقمي در حدود ۸۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد اما اين رقم كمتر از ۲۵ هزار تومان بود. در قانون دولت موظف شد كه ۵۰ درصد از درآمد حاصل از حذف يارانه‌ها را به مردم بدهد و دولت رقم ۴۵ هزار تومان را معین کرد. اين عدد بر اساس درآمد ۵۰ درصدي حاصل از حذف يارانه‌ها فراهم نيامده بلكه دولت با زير پا گذاشتن قانون از سهم ۳۰ درصدي بخش توليد و صنعت برداشت غيرقانوني كرده است تا پيامدهاي اقتصادي ناگوار بي‌برنامگي‌هاي خود را بپوشاند.

مقاله اعتماد تاکید کرده که: اين تنها يك نمونه است. صدها از اين موارد را در همان سال‌هاي فعاليت همان دولت گزارش كردند و اگر بناي بر اجراي قانون بود، اكنون بايد آن همه قانون‌گريزي بدون پاسخ باقي نمي‌ماند. ما انتظار اجراي قانون را داريم و برخورد يكسان با همه كساني كه تخلف مي‌كنند. اصلا هم قابل قبول نيست كه برخي از اطرافيان تاوان كارها و تصميمات احمدي‌نژاد را بپردازند و خودش مصون بماند.

نامه وکیل احمدی نژاد به مجلس

شرق در گزارش اصلی خود از نامه جوابیه وکیل احمدی نٰژاد به نمایندگان مجلس علیه دادستان دیوان محاسبات خبر داده و از زبان وی نوشته دادستان ديوان محاسبات در مصاحبه روز ۸/۵/۱۳۹۶ اقدام به خلاف واقع‌گويي، نشر اکاذيب و ايراد اتهامات فراوان عليه رئيس‌جمهوري سابق کرد و از هفت حکم قطعي محکوميت در حال اجرا عليه ايشان سخن گفت. ايشان به گونه‌اي درباره هزينه يارانه‌هاي مردم سخن گفت که گويا حيف‌وميل ۷هزارميلياردتوماني اتفاق افتاده و آقاي احمدي‌نژاد محکوم به پرداخت آن است.

بر اساس این گزارش وکیل محمود احمدی نژاد در بخش ديگري از اين نامه ادعا شده «طي بيش از يک ماه مراجعه حضوري به بخش‌هاي مختلف ديوان محاسبات و اصرار بر دريافت احکام مورد ادعا، چند دادنامه به اينجانب تحويل داده‌اند که نه‌تنها حاکي از ادعاي دادستان ديوان نيست، بلکه برعکس عموما حاکي از تأييد اقدامات دولت قبل در حوزه‌هاي مورد ادعاست».

شرق نوشته اظهارات وکیل احمدی نژاد در حالی است که دادستان دیوان محاسبات پیشاپیش جواب داده و از جمله آن که از رقم دقیق تخلفات هفت هزار ميليارد و چهار هزار ميلياردي او خبر داده و گفته اما اموال احمدی نژاد به دو ميليارد هم نمي‌رسد و به همين دليل اگرچه احکام جبراني درباره احمدي‌نژاد در حال اجراست اما چندان اميدي به بازگشت اين ارقام به خزانه نيست. او روايت جالبي هم از دفاعيات احمدي‌نژاد در دو دوره قبل و بعد از رياست‌جمهوري‌اش دارد. مي‌گويد او در دوره رياست‌جمهوري‌اش با اين لحن از خودش دفاع مي‌کرد که موضوع چندان به شما ربطي ندارد. اما بعد از دوره رياست‌جمهوري‌اش همه موارد را با دقت و جزئيات توضيح داد.

حل مشکلات جهانی در تلگرام

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران با اشاره به دلمشغویی دولتمردان جهان به تلگرام و تویتر پیش بینی کرده که حالا که جهان با بحران‌های زیادی مواجه شده، احتمالاً به این صورت رفع و رجوع می‌شوند.

ترامپ: عشقا چطورین؟

پادشاه عربستان: به کوری چشم بعضیا خوبیم.

امیر قطر: ترامپ بهش بگو خودتی.

نماینده سازمان ملل: بچه‌ها باهم دوست باشید!

ترامپ: اگه دوست نباشن، چی میشه؟

نماینده سازمان ملل: من ابراز نگرانی می‌کنم و با همه‌تون قهر میشم.

کیم جونگ اون:‌ بروبکس، چند وقته هیچکدوم از مقام‌های سیاسی کشور توطئه نکردن، سگ‌هام گرسنه‌ان!

ترامپ:‌اوخ اوخ! اینو کی توی گروه اضافه کرده؟

رئیس جمهوری مکزیک: من! حالا برو دیوار بکش توی مرز دو کشور...

مدیر کارخانه دیوارسازی چین:‌ اتمام طرح شما با کمترین هزینه، دیوار مقوایی، قابلیت انتقال صدا، عطسه و دیگر چیزها، در کمترین زمان.

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

کارتون علیرضا صدیقی، قانون

کاهش تصادفات هیچگاه در اولویت نبوده

فریبا خان احمدی در گزارش اصلی روزنامه ایران نوشته: هنوز یک هفته از فاجعه تصادف مرگبار اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی در محور داراب استان فارس نگذشته بود که دیروز خبر رسید ساعت 2 بامداد سقوط اتوبوس مسافربری به دره در جاجرود ۱۱کشته و ۲۹ مجروح بر جای گذاشت. در همان دقایق ابتدایی که تصادف خونین جاجرود مخابره و صحنه‌های دلخراش آن در فضای مجازی دست به دست شد بازهم انگشت اتهام به سمت راننده نشانه رفت.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی به نوشته این روزنامه گفته: قبل از صدور اسناد حمل، اسم راننده، مبدأ، مقصد و حتی پلاک ماشین و همه این اطلاعات به سرور سازمان وارد می‌شود و این سیستم تمام اطلاعات سفر را کنترل می‌کند. اینکه آیا راننده کارت هوشمند دارد یا نه، کارت سلامت و حتی دوره‌های آموزش را گذرانده و معاینه فنی دارد یا خیر؟ تنها در صورت تأیید همه موارد نیز کد رهگیری به شرکت ارسال می‌شود و به استناد آن شرکت می‌تواند اسناد حمل صادر کند!

بنابراین در سیستم حمل و نقل عمومی برون شهری امکان ندارد که خودرویی، برگه معاینه فنی معتبر نداشته باشد و به صورت قانونی برای آن اسناد حمل صادر شده باشد؛ مگر اینکه تخلف کرده باشد یا بدون اسناد حمل تردد کند. درباره تصادف صبح دیروز نیز باید بگویم که از نظر صدور فرآیندهای اسناد حمل و نقلی از بابت صلاحیت خودرو و راننده تا این لحظه اشکالی محرز نشده است، درباره تصادف جاده داراب هم همینطور؟!

ضرورت مسئولیت‌پذیری در حوادث جاده‌ای

حسن نصیری در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: گزارش‌ها و آمارهای مربوط به حوادث جاده‌ای در سال‌های اخیر بویژه در شهریور ماه‌ها که اوج سفر‌های تابستانی است نشان می‌دهد به دلایل مختلف میزان تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن در کشورمان رو به افزایش بوده و حتی از استاندارد‌های جهانی فرا‌تر می رود و هر سال هزینه‌ها و خسارت‌های مالی و جانی سنگینی به جامعه تحمیل می‌کند.

به اعتقاد کارشناسان از اقداماتی که می‌بایست از سال‌های قبل صورت می‌گرفت آموزش است چرا که به گفته کارشناسان در تصادفات رانندگی جاده، وسیله نقلیه، انسان و محیط چهار عامل اساسی است. بنابراین اگر بخواهیم این چهار عامل را درجه‌بندی کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که ۳۰ درصد از عوامل حوادث جاده‌ای مربوط به محیط، خودرو و جاده است و ۷۰ درصد دیگر عامل انسانی است.

مقاله روزنامه ایران تاکید کرده: اصلی‌ترین دلیل تصادفات این روزها در جاده‌های کشور عامل انسانی است. از سال ۱۳۰۵ که خودرو وارد ایران شده تا به امروز متأسفانه نتوانستیم فرهنگ‌سازی کنیم. دوران کودکی تا دانشگاه نتوانستیم درست راندن را به جوانان و نوجوانان آموزش دهیم. آنها مهارت لازم را درباره فرهنگ رانندگی ندارند. حالا چرا باید پلیس را مؤاخذه کنیم. پلیس ناظر این رفتار است آموزش دهنده که نیست.

سواد لذت بردن از زندگی

منبع تصویر، ایران

توضیح تصویر،

کارتون رحیم بقال اصغری. ایران

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند با اشاره به جمله وزیر کار علی ربیعی که گفته سواد لذت‌بردن از زندگی نداریم یک فیلمنامه نوشته:

داخلی- خانه پرهام- غروب

پرهام: ببین بابام هم دیگه بهم پول قرض نداد، گفت: مگه من سر گنج نشستم هی میای منو بدوشی؟ با تیپا انداختم بیرون. حالا نمی‌دونم برقمون را قطع می‌کنن یا نه.

خانم پرهام: عسیسم ولش کن. برق می‌خوایم چیکار. سواد لذت‌بردن از زندگی خودش چلچراغه که من و تو داریم! اصلا بی‌برق رمانتیک‌ترم هست ‌هانی!

داخلی- زندان- غرووب

زندانی اول: بالاخره اومدی؟ حکمت چی شد؟

زندانی دوم: تف تو این زندگی. برام حبس ابد برید. دیگه روی بیرون رو نمی‌بینم. چه غروب گندی

زندانی اول: برو بابا بی‌سواد. اگه سواد لذت‌بردن از زندگی داشتی، می‌فهمیدی حبس ابد خیلی هم شیرینه. لذت ببر ازش. وزیر گفته. بیخود که نمیگه.

خارجی- بزرگراه‌ هاشمی سنگین!- صبح زود

صمد: ببین قربونت بشم. ماشین که داره میاد نگاه می‌کنی. اگه سرعت داشت بی‌خیال میشی. چون می‌کشتت. پراید و پژو را بی‌خیال میشی، چون چیزی گیرت نمیاد. بنز و پورشه که اومد، می‌پری وسط که بزنه بهت. حالیته؟ دیه خوب میدن.

رفیق صمد: شما انگار سواد زندگی نداری. پسرم اگر کلیه‌هاش را از دست داده و خانمم سرطان داره و پسرم کارش را از دست داده و برادرم از داربست افتاده و فلج شده و بیمه هم نبوده، عوضش خانواده ما با تلاش مسئولان و همت مقامات مسئول سواد لذت‌بردن از زندگی داره و تو این موضوع دکترا گرفتیم. پس دنیا به هیچی‌مون نیست. همه‌چی هم آرومه. من هم خیلی خوشحالم. برو خدا روزیتو جای دیگه بده.