روزنامه‌های صبح تهران؛ واکنش به دیدار ظریف و پوتین

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، دیدار محمدجواد ظریف با مقام‌های بلندپایه روس را به ویژه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مهم ارزیابی کرده‌اند. همچنین از آنجا که وزارت کشور درصدد تعیین استانداران است، بار دیگر مطالبات زنان برای تصدی پست‌های کلیدی انعکاس بیشتری دارد.

دستاورد سفر یک روزه ظریف به سوچی

منبع تصویر، شرق

زینب اسماعیلی در گزارش اصلی روزنامه شرق با عنوان «برجام قابل مذاکره نیست»، نوشته که جواد ظریف صبح دیروز در فرودگاه شهر ساحلی سوچی، از روابط راهبردی ایران و روسیه سخن گفت که در ملاقات‌ها و تماس‌های اخیر روسای جمهور دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی روبه گسترش است. این سفر در حالی انجام گرفت که امروز در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه کلید می‌خورد؛ مذاکراتی که ایران و روسیه دو بازیگر اصلی آن هستند.

گزارش شرق در ادامه حاکیست که اما تنها سوریه موضوع اصلی روی میز تهران-مسکو نیست. دو کشوری که چندی است مرز پانصدمین سال رابطه را هم پشت سر گذاشته‌اند، اکنون در موضوع برجام شرکای راهبردی به شمار می‌آیند.

به نوشته خانم اسماعیلی، در حالی که ساز ناکوک شکستن برجام از واشنگتن به گوش می‌رسد، مسکو با تهران در یک جبهه مشترک قرار دارد و به انجام تعهدات ایران در این توافق شهادت می‌دهد.

رونالدینیو‍!

منبع تصویر، وطن امروز

گزارش روزنامه وطن‌امروز از دیدار وزیر امور خارجه ایران با مقام‌های بلندپایه روسیه حاکیست که آقای ظریف دیروز به محض ورود به سوچی در باره اظهارات یوکیا آمانو گفت که بازرسی آژانس از مراکز نظامی ایران به معنای دستیابی به اسرار کشور نیست. اظهارنظر ظریف را نمی‌توان به معنای مخالفت او با اظهارات آمانو در باره امکان بازرسی از مراکز نظامی ایران تلقی کرد.

روزنامه وطن امروز به طعنه این حرکت آقای ظریف را یادآور آن حرکت معروف رونالدینیو، فوتبالیست برزیلی دانسته که به یک جهت نگاه می‌کرد اما توپ را به جهت مخالف می‌فرستاد.

گزارش این روزنامه با چند پرسش به پایان می‌رسد از جمله این که اساسا نامه ظریف به آمانو و رجزخوانی او و وزارت خارجه برای نیکی هیلی برای چه اتفاق افتاد؟ و اگر حق بازرسی به آژانس داده نشده، دلیل عقب‌نشینی ظریف و اظهارات متفاوتش در سوچی چیست؟

چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران

منبع تصویر، آرمان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فریدون مجلسی در سرمقاله روزنامه آرمان امروز نوشته که برجام قرارداد دوستی ایران و آمریکا نیست که آمریکا به استناد برجام با ایران همکاری کند. دشمنی آمریکا و ایران متصل است به مواضع ایران و تل‌آویو نسبت به هم و این موضوع قطعا راه حل دارد و ایران می‌تواند با جامعه جهانی ارتباط داشته باشد. در مورد ارتباط ایران و اروپا هم چالش مستمری وجود دارد که تحت تاثیر فشار آمریکایی‌ها قرار دارد و حتی آمریکا قرار است به زودی برنامه راهبردی علیه ایران را اعلام کند.

به نظر این کارشناس روابط بین‌الملل مشکل اصلی ایران بسته بودن راه‌های ارتباطی است. دولت قبلی آمریکا راه‌های ارتباطی را گشوده بود و جان کری به راحتی با ایران در مسائل بحرانی تماس می‌گرفت اما در حال حاضر این راه ارتباطی بسته شده زیرا ترامپ فردی نیست که بتوان با او وارد مذاکره برابر و محترمانه شد.

آقای مجلسی نوشته که باید از فرصت اجلاس سازمان ملل استفاده کرد و خواسته‌های ایران باید در پناه حقوق بین‌الملل اجرایی شود، چون ایران به وظایف خود عمل کرده است و حالا نوبت غربی‌هاست که به تعهدات خود پایبند باشند.

بازی بارزانی با خرگوش اسرائیلی

منبع تصویر، کیهان

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان نوشته که موضوع استقلال کردستان اگرچه جدید نیست اما برخی تحولات پرشتاب منطقه بار دیگر این سوژه قدیمی و کارت کهنه را مورد توجه محافل سیاسی قرار داده است.

به تعبیر کیهان، کردستان مستقل خرگوشی اسرائیلی است که قرار است از کلاه پساداعش خارج شود. این نمایش شاید در ابتدا برای شماری از مردم کرد عراق جذاب به نظر برسد اما زمان زیادی طول نمی‌کشد که متوجه می‌شوند چه کلاهی سرشان رفته و ابزار کدام بازی شده‌اند. نتیجه این بازی خطرناک، چیزی جز افزایش ناامنی و آشوب در منطقه نخواهد بود. برای صهیونیست‌ها چه بهتر از این! فلسطینی‌های فراموش شده را بیشتر می‌کشند و خانه‌هایشان را خراب می‌کنند و شهرک‌های جدید می‌سازند.

سرمقاله کیهان با این جمله به پایان رسیده که این نمایش اگرچه برای کردها آبی نخواهد داشت اما برای صهیونیست‌ها حسابی نان دارد، البته اگر نیروهای عظیم و مردمی مقاومت اجازه بدهند که نمی‌دهند.

به بانوان اعتماد کنیم

منبع تصویر، اعتماد

زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران در یادداشتی که در روزنامه اعتماد منتشر شده نوشته که حدود یک ماه از انتخاب وزرا و مدیران ارشد دستگاه‌ها و نهادها می‌گذرد ولی با این حال و با وجود تمام وعده‌هایی که برای انتخاب و استفاده از زنان در پست‌های مدیریتی داده شد، بازهم شاهد هستیم که تقریبا تمامی پست‌های مهم اجرایی ملی به مردان سپرده شده است. گویا با وجود گذشت حدود چهار دهه از انقلاب و شعارهایی از قبیل اهمیت حضور زنان در عرصه‌های مختلف، حفظ کرامت و حرمت بانوان و یا تساوی بین زنان و مردان، قرار نیست این شعارهای زیبا محقق شود و به زنان نیز یک بار برای همیشه، در عمل اعتماد شود.

خانم نوری تلویحا با انتقاد از اظهارات دیروز رئیس دفتر رئیس جمهوری مبنی بر این که بانوان برای تصدی پست‌های کلیدی باید توانمندی و تجربیاتشان را افزایش دهند، نوشته که سوال اینجاست که زنان چطور باید در حوزه‌های مدیریتی کلان تجربه کسب کنند آن هم در شرایطی که درصد بسیار کمی از زنان در جایگاه‌های کلیدی عهده‌دار مسوولیتند؟

اظهارات مسوولان بازار را آشفته می‌کند

منبع تصویر، جهان صنعت

امیرواعظی آشتیانی در روزنامه جهان صنعت نوشته که بازهم شاهد اظهارات جدید مدیران اقتصادی کشور هستیم. این بار سیف، رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین مصاحبه خود اعلام کرده است که بانک مرکزی تصمیم به ثبات نرخ ارز دارد و هدف اصلی آن برپایه ثبات است. اظهارنظری که براساس تغییرات بازار و پیش‌بینی‌های اقتصادی جای تامل دارد.

نویسنده مقاله معتقد است که بخشی از اقتصاد ایران حاصل بار روانی است و بیشتر مصاحبه‌های متعدد مسوولان در رابطه با سیاست‌های مالی کشور موجب آشفتگی ادراک این سیاست‌ها می‌شود، از همین رو توصیه جدی برای کنترل مسائل اقتصادی آن است که از بدنه دولت یک ماه شاهد هیچ مصاحبه‌ای نباشیم.

به نظر نویسنده، تلاش برای ثبات ارز نه تنها خوشایند نیست بلکه رفتاری اقتصادی است که در دوره قبل ریاست جمهوری هم شاهد آن بودیم و حاصل چنین روندی فقط رکود بود و هرگز نمی‌توان در چنین شرایطی انتظار رونق اقتصادی داشت.