اسد پیروزی دیرالزور را 'به آیت‌الله خامنه‌ای تبریک گفت'

بشار اسد

منبع تصویر، EPA

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که مطابق آن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، پیروزی اخیر در دیرالزور را به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تبریک گفته است.

بشار اسد در این نامه "گرم‌ترین مراتب تبریک و تهنیت" خود را بابت پیروزی ارتش سوریه و همپیمانانش به آیت‌لله خامنه‌ای، دولت و مردم ایران تقدیم کرده است.

او گفته است که دولت سوریه مردم ایران را در پیروزی اخیر شریک می‌داند.

کمتر از دو هفته پیش، نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان عمدتا شیعه متحد آنها، با حمایت روسیه و ایران، توانستند محاصره سه ساله دیرالزور را بشکنند. استان دیرالزور، هم مرز با عراق، آخرین استانی در سوریه است که داعش در آن حضور گسترده دارد.

نامه‌ای که ایرنا منتشر کرده به زبان فارسی است و سربرگ سفارت سوریه در تهران را دارد و تاریخ امضای آن هم ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ است.

در این نامه آیت‌الله خامنه‌ای "حضرت امام" و "شخص کریم" خطاب شده است.

ایران از آغاز بحران سوریه و در طول جنگ داخلی حامی حکومت بشار اسد بوده است و علاوه بر اعزام نظامیان ایرانی، گروه‌هایی از شیعیان افغان، پاکستانی و عراقی را هم برای جنگیدن در سوریه سازمان داده است. گفته می‌شود که حکومت سوریه از حمایت گسترده مالی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

بنیاد شهید در ایران زمستان گذشته اعلام کرد ۲۱۰۰ "مدافع حرم" در جنگ سوریه کشته شده‌اند. مدافع حرم نامی است که مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی به نیروهای اعزامی از ایران برای کمک به ارتش سوریه داده‌اند.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

ایرنا تصویر نامه را منتشر کرده است

به گزارش انتخاب، علی سعیدی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه، روز چهارشنبه در یک سخنرانی گفته است که ایران در مواجهه با بحران سوریه چهار "خط قرمز" دارد، که "حفظ شخص بشار اسد" یکی از آنها است.

آقای سعیدی دفاع از مکان‌های مقدس شیعیان در سوریه، حفظ استقلال و تمامیت ارضی آن و همچنین "حفظ سوریه در محور مقاومت" را به عنوان دیگر خط قرمزهای ایران در این بحران معرفی کرده است.