تیلرسون و ترزا می 'درباره برجام صحبت کردند'

تیلرسون و جانسون

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در کنفرانس خبری مشترکی شرکت کردند

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که به لندن سفر کرده است، در ملاقات با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به طور اجمالی درباره توافق هسته‌ای ایران با او صحبت کرده است.

به گفته سخنگوی خانم می، نخست وزیر بریتانیا در صحبت‌های کوتاهی که درباره توافق هسته‌‌ای داشته، "اهمیت برجام در ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای" را به آقای تیلرسون یادآوری کرده است.

آقای تیلرسون هم نگرانی‌های آمریکا از "خطر ناشی از اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در یمن و سوریه" را با خانم می در میان گذاشته است.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای بریتانیایی‌اش گفت دولت دونالد ترامپ مشغول بازنگری سیاست خود درباره ایران است.

دونالد ترامپ منتقد توافق هسته‌ای با ایران بوده و دولت او سیاست سختگیرانه‌تری را در قبال ایران داشته است.

امروز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در توییتر خود گفت: "برجام قابل مذاکره (دوباره) نیست. یک توافق 'بهتر ' کاملا تخیلی است. وقت آن است که آمریکا دست از بازی لفظی دست بردارد و به تعهداتش عمل کند، همان کاری که ایران می‌کند."

رکس تیلرسون در لندن گفت: "دولت ترامپ سرگرم بررسی و تدوین سیاستش در قبال ایران است. هنوز تصمیمی گرفته نشده است."

"رئیس جمهور ترامپ این را روشن کرده که ما باید تهدیدهای ایران را در کلیت آنها در نظر بگیریم و نه فقط از جنبه قابلیت‌های هسته‌ای که فقط بخشی از موضع ما نسبت به ایران است."

آقای تیلرسون گفت ایران انتظارها را از توافق هسته‌ای برآورده نکرده است.

پیش از این آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای را تایید کرده است.

در عین حال خبرگزاری رویترز به نقل از "منابع آشنا با موضوع" گزارش داده است که آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند.

مقام‌های آمریکایی به طور دوره‌ای با بررسی پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای، اجرای بخشی از تحریم‌ها را معلق می‌کنند.