سرپرست وزارت علوم: قانون مبنای ثبت‌نام دانشجویان ستاره‌دار است

دانشجویان ستاره‌دار

منبع تصویر، ILNA

ضیاء هاشمی، سرپرست وزارت علوم در ایران، درباره وضعیت دانشجویان "ستاره‌دار" گفته است که مبنای تصمیم‌گیری درباره آنها قانون است و باید "از برخوردهای سلیقه‌ای جلوگیری شود."

آقای هاشمی به ایرنا گفته است: "هر دانشجویی که طبق ضوابط موجود، شرایط لازم را داشته، منع قانونی ندارد و قطعا ثبت نام می‌شود و اگر قرار بر منع ثبت نام باشد، باید براساس قانون بوده و اثبات شود که منع جدی وجود دارد که ما فکر می‌کنیم مصداق این موارد بسیار محدود است."

اصطلاح دانشجویان ستاره‌دار در ایران به دانشجویانی اطلاق می‌شود که به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی از ادامه تحصیل منع شده‌اند.

چند روز پیش محمد بیرانوندی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، در دفاع از عملکرد ضیاء هاشمی به عنوان سرپرست وزارت علوم گفت آقای هاشمی با "مجوز شخصی" امکان بازگشت "بخشی از دانشجویان ستاره‌دار" را فراهم کرده و تعدادی دیگر نیز در روزهای آینده ثبت نام خواهند شد.

آقای هاشمی یکی از چهره‌هایی است که به عنوان نامزدهای احتمالی وزارت علوم مطرح شده‌ است.

حسین سلیمی، یکی از دیگر از نامزدهای احتمالی وزارت علوم و رئیس دانشگاه علامه طباطبایی هم چند روز پیش گفت در چهار سال اخیر "تمامی دانشجویان ستاره‌دار" و "استادهای اخراجی، تعلیقی و بازنشسته پیش از موعد" به این دانشگاه بازگشته‌اند.

اظهارات آقایان هاشمی و سلیمی واکنش دانشجویانی را به دنبال داشت که می‌گفتند بسیاری از استادهای اخراجی به دانشگاه بازنگشتند و بسیاری از دانشجویان "ستاره‌دار" با وجود وعده‌های مقام‌های دولت حسن روحانی و در مواردی دستور وزیر علوم برای ثبت نام آنها، عملا نتوانسته‌اند تحصیل خود را از سر بگیرند.

اواسط دهه ۱۳۸۰ عده‌ای از فعالان دانشجویی که با چنین مشکلاتی روبرو بودند حرکتی به عنوان "دفاع از حق تحصیل" را شکل دادند. ضیا نبوی، سخنگوی آن تشکل، از سال ۱۳۸۸ تاکنون زندانی است.