روحانی در سفر به نیویورک درباره برجام رایزنی می‌کند

حسن روحانی

منبع تصویر، isna

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تأکید کرده است که توافق نامه اتمی بین ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام "به نفع امنیت، ثبات و توسعه منطقه و جهان است".

براساس گزارش رسانه‌های ایران، آقای روحانی گفته است که در این سفر به موضوع برجام و رایزنی‌ در این زمینه با رهبران جهان خواهد پرداخت.

آقای روحانی این سخنان را در فرودگاه مهرآباد و پیش از سفر به نیویورک برای شرکت در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد.

رئیس جمهور ایران گفته است که "مخالفان برجام به دو-سه کشور و از جمله عده‌ای در آمریکا محدود می‌شوند که حال خودشان را مغبون می‌بینند و احساس می‌کنند سفره‌ای باز شده است و فکر می‌کنند در باز شدن این سفره، موقع خوردن غذا و استفاده از آن محروم هستند."

به نقل از رئیس جمهور ایران همچنین گزارش شده است که "در مسئله برجام نیاز به توضیحاتی است و جلساتی که در نیویورک درمورد برجام برگزار می‌شود بسیار مهم است."

آقای روحانی در سخنان خود همچنین گفته است که روابط دو جانبه، مسائل منطقه‌ای و موضوعات دیگری از جمله مسئله میانمار در دستور کار گفتگوهای وی قرار دارد.

مخالفت آمریکا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

موضوع برجام و تلاش‌های اخیر کاخ سفید در ارتباط با این توافق‌نامه در روزها و هفته‌های گذشته در صدر اخبار بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن تکرار مخالفت شدیدش با برجام به خبرنگاران گفته است که به زودی (در ماه اکتبر) همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه چهاردهم سپتامبر (۲۳ شهریور) در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری عازم مناطق آسیب دیده فلوریدا بودند یک بار دیگر توافق با ایران را "بدترین توافقی" توصیف کرد که "تاکنون دیده" و مدعی شد که ایران روح برجام را نقض کرده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی گفت که دولت آقای ترامپ در حال بررسی و تدوین سیاست جدیدی در قبال ایران است و در این سیاست تنها به قابلیت‌های هسته‌ای ایران نمی‌پردازد، بلکه "کل تهدیدهای ایران" را در نظر می‌گیرد.

آقای تیلرسون چند روز پیش در سفرش به لندن و در ملاقات با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به طور اجمالی درباره توافق هسته‌ای ایران با او صحبت کرد. دفتر نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که خانم می در صحبت‌های کوتاهی که درباره توافق هسته‌‌ای داشته، "اهمیت برجام در ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای" را به آقای تیلرسون یادآوری کرده است.