ترامپ در دیدار با نتانیاهو: به زودی درباره توافق هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرم

دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو به رئیس جمهور آمریکا گفته: "تحت رهبری شما، اتحاد آمریکا و اسرائیل از هر زمان دیگر قوی تر است" (عکس آرشیوی)

به گزارش رسانه ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در جریان دیدار خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نیویورک، گفته به زودی در مورد توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی تصمیم خواهد گرفت.

خبری که امروز دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) از جملات ابتدایی این دو نفر پس از ملاقات منتشر شده، حکایت دارد آقای نتانیاهو در همان ابتدا به رئیس جمهور آمریکا گفته است: "تحت رهبری شما، اتحاد آمریکا و اسرائیل از هر زمان دیگر قوی تر است."

نخست وزیر اسرائیل در ادامه، بر اهمیت آنچه "عقب زدن تجاوزات فزاینده ایران در منطقه" نامیده تاکید کرده است.

دونالد ترامپ در ادامه دیدار، در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه "آیا شما قصد دارید توافق هسته ای با ایران را حفظ کنید؟" گفته: "به زودی خواهیم دید."

پیشتر، رسانه های اسرائیل نوشته بودند که بنیامین نتانیاهو با فهرستی از تغییرات پیشنهادی مد نظر خود در برجام به دیدار آقای ترامپ رفته، اما هنوز در مورد محتوای این پیشنهادها اطلاعی در دست نیست.

با وجود توافق جهانی بر سر ادامه اجرای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، رئیس‌جمهور آمریکا بارها با این توافق مخالفت کرده و گفته در ماه اکتبر همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.

آقای ترامپ هفته پیش و در جریان سفر به مناطق آسیب دیده فلوریدا در گفتگو با خبرنگاران توافق با ایران را "بدترین توافقی" توصیف کرد که تاکنون دیده و مدعی شد که ایران روح برجام را نقض کرده است.

______________________________________________________

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل

به نظر میرسد دونالد ترامپ در این نشست تا حدی بنیامین نتانیاهو را غافلگیر کرده باشد. آقای نتانیاهو احتمالا انتظار داشت که رییس جمهور آمریکا در برابر دوربین رسانه ها علیه 'توافق بد' برجام و 'استقرار نظامی ایران در سوریه' صحبت کند ولی دونالد ترامپ خیلی سریع موضوع نه چندان خوشایند روند صلح را پیش کشید و گفت که برخلاف آن چه تاریخ نشان داده صلح اسرائیل و فلسطینی ها امکان پذیر است و یک موفقیت شگفت انگیز خواهد بود - اظهاراتی که می تواند از شکاف بین اولویت های این دو رهبر حکایت داشته باشد.

______________________________________________________

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان در روز دوشنبه ریک پری وزیر انرژی آمریکا در یک نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از آقای ترامپ گفت که اگر نظارت بر برجام کافی نباشد آمریکا از آن خارج خواهد شد.

او در کنفرانس عمومی این سازمان در وین به نقل از رئیس جمهور آمریکا گفت که "ما یک توافق که با قوت اعمال نشده باشد یا نظارت بر آن کافی نباشد را قبول نمی کنیم."

در مقابل علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در همین نشست در اشاره به درخواست آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است "در مقابل چنین درخواست های غیرقابل قبولی مقاومت کند."

حدود سه هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرد.

"هزینه بسیار سنگین"

همزمان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مصاحبه با کریستن امانپور از شبکه سی ان ان گفته است که اگر آمریکا از برجام خارج شود هزینه سنگینی خواهد داد.

او گفت: "برجام یک تعهد چند جانبه بین المللی و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل است. خروج از این تعهد هزینه بسیار سنگینی برای آمریکا خواهد داشت. فکر نمی‌کنم آمریکایی‌ها این هزینه سنگین را تحمل بکنند، برای یک کاری که کاملاً برای آنها بی‌خاصیت خواهد بود. خروج آنها از برجام هیچ خاصیتی برای آنها ندارد اما در عین حال اعتماد جهانی را نسبت به آمریکا به طور کلی از بین خواهد برد."

آمریکا هفته پیش تعلیق تحریم های ایران براساس برجام را تمدید کرده بود.

آقای روحانی گفت که کشورش آماده است به خروج آمریکا واکنش نشان دهد.

او گفت: "از آنجایی که فعالیت‌ها و برنامه‌های آقای ترامپ تا حدی غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین ما هم برای آن شرایط پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده ایم."

"گزینه های مختلفی را در برابر این موضوع در اختیار خواهیم داشت. اگر آمریکا از برجام خارج شود. برای این کار برنامه‌ریزی و فکر شده که چه اقداماتی انجام خواهیم داد. بنابراین اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد به سرعت اقدامات ایران را دنیا شاهد خواهد بود. ایران اگر بخواهد برگردد به شرایط قبل از برجام، در عرض چند روز این کار انجام خواهد شد."

آینده درازمدت برجام

روز دوشنبه فرانسه با دفاع سرسخت از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، پیشنهاد مذاکراتی برای تقویت این توافق بعد از پایان دوره ده ساله آن در سال ۲۰۲۵ میلادی را داد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، امروز حفظ این توافق را برای جلوگیری از دستیابی سایر کشورهای منطقه به سلاح‌های هسته‌ای را ضروری خواند.

او گفت: "حفط این توافق برای جلوگیری از گسترش (تسلیحات هسته‌ای) ضروری است. در زمانی که ما شاهد تهدید کره شمالی هستیم، باید این روند را حفظ کنیم."

وزیر خارجه فرانسه گفت: "فرانسه سعی می‌کند تا دونالد ترامپ را به حفظ این انتخاب (توافق هسته‌ای) قانع کند؛ حتی اگر کارهایی برای تکمیل آن (بعد از سال ۲۰۲۵) انجام شود."

آقا لودریان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت شکست توافق هسته‌ای ایران به جنگ تسلیحاتی در منطقه منجر خواهد شد.