کارگروه سازمان ملل: حبس سیامک و باقر نمازی، خلاف تعهدات بین‌المللی ایران است

سیامک نمازی (راست) و پدرش باقر نمازی

منبع تصویر، Personal Domain

توضیح تصویر،

سیامک نمازی (راست) و پدرش باقر نمازی

یک کارگروه حقوق‌بشری سازمان ملل متحد، بازداشت سیامک و باقر نمازی را 'نقض قوانین بین‌المللی' و تعهدات ایران توصیف کرده و از جمهوری اسلامی خواسته است که این دو شهروند ایرانی-آمریکایی را آزاد کند.

"کارگروه بازداشت‌های خودسرانه" این نظر خود را در روزهای گذشته و در نامه‌ای ۱۱ صفحه‌ای به دولت ایران و هم‌زمان به خانواده نمازی داده بود.

جارد گنزر، وکیل خانواده نمازی، این نامه را روز دوشنبه و در آستانه برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک منتشر کرده است.

"کارگروه بازداشت‌های خودسرانه" را شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تشکیل داده است و شامل پنج حقوق‌دان عرصه بین‌المللی است.

نظر اعلام‌شده آنها از نظر قانونی الزام‌آور نیست ولی انتشار این نامه در آستانه دیدارهای رئیس‌جمهوری ایران در نیویورک می‌تواند فشارها را بر جمهوری اسلامی درباره این دو ایرانی-آمریکایی افزایش دهد.

سیامک نمازی، مدیر برنامه‌ریزی‌های استراتژیک شرکت نفتی کرسنت، ابتدای پاییز دو سال پیش بازداشت شد. او که هم شهروند ایران است و هم شهروند آمریکا، در این سال‌ها برای بهبود روابط این دو کشور تلاش می‌کرده است.

حدود چهار ماه بعد از بازداشت او هم پدرش باقر نمازی که خانواده‌اش می‌گویند برای پی‌گیری وضعیت سیامک نمازی و ملاقات با او به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

هر دوی آنها به اتهام "همکاری با دولت متخاصم" که اشاره به آمریکاست، به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

کارگروه بازداشت‌های خودسرانه گفته است این دو در عمل از وکیل مدافع و حق دفاع از خود در دادگاه برخوردار نبوده‌اند.

این کارگروه سازمان ملل در عین حال نوشته است: "هیچ نشانه و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند آنها علیه منافع ملی جمهوری اسلامی ایران اقدام کرده‌اند".

این نهاد خواستار آزادی فوری این پدر و پسر و فراهم‌کردن بازگشت آنها به خانه شده است.

دولت ایالات متحده در ماه‌های گذشته بارها از ایران خواسته است که شهروندان آمریکایی زندانی را آزاد کند.

به جز سیامک و باقر نمازی، جمهوری اسلامی دست‌کم دو آمریکایی دیگر را هم الآن در زندان دارد.

ژیائو وانگ، دانش‌جوی دکترای دانشگاه پرینستون که دانشگاه و خانواده‌اش می‌گویند "برای تحقیقات درباره سلسله قاجار به ایران سفر کرده بود" و قوه قضاییه ایران او را به ده سال حبس محکوم کرده است. کارن وفاداری هم مرداد سال گذشته همراه همسرش آفرین نیاسری در ایران بازداشت شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا در قطع‌نامه‌ای از حکومت ایران خواست بدون قید و شرط، شهروندان آمریکایی را که زندانی کرده است آزاد کند. این قطع‌نامه غیرالزام‌آور هم‌چنین از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست آزادی این عده را در اولویت خود قرار دهد.

در قطع‌نامه شماره ۳۱۷ مجلس نمایندگان آمریکا، آنها خواستار شهروندان آمریکایی شدند که در ایران زندانی‌اند و همین‌طور دو نفر که اجازه اقامت دائمی آمریکا را دارند؛ یکی همسر کارن وفاداری و دیگری هم نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، که آخر تابستان دو سال پیش در سفری به دعوت دولت ایران، بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

خانواده نمازی و وکیل آنها جارد گنزر هم‌زمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل و سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، برای پی‌گیری درباره وضع سیامک و باقر نمازی در نیویورک هستند.

آقای گنزر ابراز امیدواری کرده است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در مجمع عمومی خواستار آزادی این دو شهروند ایرانی‌آمریکایی شود.

خانواده نمازی و وکیل آنها می‌گویند سیامک نمازی در طول یک دور اعتصاب غذا که در اعتراض به وضعیت حبس و دادکاهش داشته، حدود ۱۳ کیلو وزن کم کرده و خانواده‌اش به شدت نگران وضعیت سلامتی او هستند.

هم‌چنین باقر نمازی، ۸۰ ساله، بیماری قلبی دارد و به گفته خانواده‌اش در دوران بازداشت در ایران حداقل دو بار در بیمارستان بستری شده، ولی مأموران به او اجازه نداده‌اند که پزشک معالج خود را که قبلاً قلب او را عمل کرده است ببیند.

خانواده نمازی می‌گویند حکم حبس ده ساله برای باقر نمازی، عملا به معنی حکم مرگ در زندان است.

ایران و آمریکا در ژانویه ۲۰۱۵ و درست در آستانه اجرایی‌شدن برجام، بر سر آزادی تعدادی از زندانیان دو طرف و توقف پی‌گرد عده‌ای دیگر توافق کردند اما سیامک نمازی که در آن زمان در بازداشت بود، در این توافق نبود. پدر او باقر نمازی هم یک ماه پس از این توافق بازداشت شد.

توضیح ویدئو،

چندی پیش مجلس نمایندگان میزبان جلسه‌ای با خانواده چند نفر از آمریکایی‌های زندانی‌ در ایران بود.