مهوش ثابت از اعضای جامعه بهایی بعد از ۱۰ سال آزاد شد

مهوش ثابت
توضیح تصویر،

خانم ثابت حدود سه سال قبل پس از زمین خوردن در حیاط زندان، مدتی در بیمارستان پارس تهران بستری بود

گزارش ها حاکیست که مهوش ثابت که ده سال قبل به عنوان یکی از رهبران جامعه بهاییان ایران دستگیر و محاکمه شده بود بعد از تحمل ۱۰ سال حبس آزاد شده است.

خانم ثابت، ۶۴ ساله، اواسط اسفند ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده بود.

مدتی بعد در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ فریبا کمال آبادی، بهروز توکلی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی و وحید تیزفهم در تهران بازداشت شدند. آنها اعضای هیاتی به نام «یاران» بودند که اداره امور اقلیت بهایی را برعهده داشت.

هادی قائمی مدیر کمپین حقوق بشر در خبری که در وبسایت این گروه منتشر شد گفت: "همه این هفت نفر، از جمله مهوش ثابت، از همان ابتدا به صورتی ناعادلانه زندانی شدند و حتی نباید یک روز خود را هم در زندان سپری می کردند، چه برسد به ده سال. آزار واذیت جامعه بهاییان در ایران که نقض قوانین ایران و همچنین تعهدات بین المللی کشور است همچنان بی وقفه ادامه دارد."

این گروه اشاره می کند که "بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع شده و هیچ کس را نمی‌تواند به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد. اگر چه به اعتقاد فعالان جامعه بهایی، تعقیب قضایی و آزار واذیت بهاییان در طی دولت اول حسن روحانی افزایش پیدا کرده است."

بازداشت آن هفت نفر انعکاس گسترده ای داشت و با محکومیت های زیادی روبرو شد.

پس از حدود دو سال و نیم حبس انفرادی و بازجویی‌هایی که بدون حضور وکیل و مشاوره حقوقی در بند ۲۰۹ زندان اوین انجام شد، در مرداد ۱۳۸۹ قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برای هر یک از متهمان ۲۰ سال حبس تعیین کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد اقدام ایران را محکوم کردند اما ایران اعتراضات را رد کرد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت وقت، یک بار در واکنش گفته بود "تابلو کردن مقوله‌ای به نام بهائیت" سیاستی کهنه است. به گفته وی "این جریان، تشکیلاتی سازمان یافته‌ است که با بیگانگان مخصوصا صهیونیست‌ها مرتبط هستند."

عبدالفتاح سلطانی یکی از وکلای این گروه و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر از تابستان سال ۱۳۹۰ در اوین زندانی بوده است.

‌مهناز پراکند از دیگر وکلای آنها چند سال پیش از بیم دستگیری، ایران را ترک کرد و به نروژ پناهنده شد.

متهمان در دادگاه با اتهامات سنگینی از جمله «جاسوسی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «راه اندازی و گسترش تشکیلات غیرقانونی» روبرو بودند.

سایر اتهامات عبارت بود از: "همکاری با رژیم غاصب و اشغالگر قدس»، «مشارکت در جمع آوری اسناد طبقه بندی شده و ارائه آن به بیگانگان با هدف بر هم زدن امنیت کشور»، «تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور»، «تبانی و اجماع با هدف اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی ایران»، «مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران» و «افساد فی الارض".

بیشتر بخوانید: