روزنامه های تهران؛ برجام در نیویورک و انتظارات مردم

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۲۸ شهریور همزمان با دیدارهای حسن روحانی و وزیرخارجه ظریف در نیویورک به گمانه زنی درباره حاصل این گفتگوها در سرنوشت برجام پرداخته و از دولت خواسته در برابر آمریکا جدی تر باشد.

نگرانی هایی درباره مسایل اجتماعی کشور و انتظارات مردم از دولت از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

منبع تصویر، شرق

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول شرق

کیهان با تیتر بزرگ سوغات سفر وعده نباشد. با شیطان بزرگ اتمام حجت کنید نوشته: سفر رئیس‌جمهور به نیویورک فرصتی مناسب جهت بیان حقانیت جمهوری اسلامی و تشریح عهدشکنی و کینه توزی‌های شیطان بزرگ است. اظهاراتی همچون «آمریکا قول داد به وعده‌های قبلی خود عمل کند!» تنها و تنها به گستاخی بیشتر طرف مقابل منجر خواهد شد. رئیس‌جمهور محترم و اعضای دستگاه دیپلماسی این سفر را فرصتی برای اتمام حجت با شیطان بزرگ قرار دهند.

برجام کهنه می شود

بهار در سرمقاله خود برجـام را به یک فنـاورى و یا یک کالا با فـن آورى روز جهانى همچون گوشى تلفن همراه تشبیه کرد. این فناورى نوین که اکنون دو سال از عمرش مى گذرد. در موقع تولد مورد تحسـین و اقبال جهانى قرار گرفت و منتقدین سرسخت اش را تا حدى به حاشیه راند. ولى خصلت جدایى ناپذیر هر فناورى نوینى در دنیاى رو به تغییر امروزى، قدیمى شـدن و استحاله آن فناورى با گذر زمان و تغییر مؤلفه هاى جهانى است. شاید با سیاست هاى بسته در عرصه داخلى، همچون خودروهاى پراید و پیکان بتوان کماکان برجام را نیز به مردم فروخت، ولى مسـلما در عرصه جهانى برجام به مرور دیگر خریدارى نخواهد داشـت.

به نظر امید پورعزیز در این مقاله: رمـز مانـدگارى برجـام پویایـى آن اسـت و ایـن مهم جز بـا اتخاذ سیاسـتگذارى هوشـمندانه و خلاق حاصل نخواهد شد، به ویژه که رقباى ناراضى در عرصه جهانى نیز هم اکنون دست بالاترى نسبت به گذشته پیـدا کرده و عملا سـکان سیاسـتگذارى یکى از ابرقـدرت هاى جهانى را به دسـت گرفته اند. البته شـاید خطرى که این روزها برجام را تهدید مى کند چندان هم مهلک نباشـد، ولى عدم اتخاذ سیاسـت هاى بروزرسـانى شـده هوشمندانه مى تواند به صورت فرسایشى برجام را به محاق ببرد.

درست است کـه روحانى تا حدى سـعى مى کنـد که با کارت سیاسـت گذارى خارجى اعتدالـى اتحادیـه اروپا بازى کند، ولى باید در نظر داشـته باشـیم که بعضا مؤلفه هـاى جهانـى مـى تواند بسـیار پیچیده تر و غیرقابل پیش بینی تر از ژست های عقلانیت محور ظاهری اروپایی ها باشد.

ایران آزاری، استراتژی آمریکا

علی بیگدلی در مقاله ای در اعتماد اظهار عقیده کرده که به دليل شرايط حال حاضر در خاورميانه و رقابت بسيار شديدي كه ميان واشنگتن و مسكو براي تسلط اوضاع منطقه شكل گرفته است، به نظر نمي‌رسد كه امريكا عملا خواهان نقض برجام يا كناره‌گيري از اين توافق باشد، چرا كه عملا مشكل جديدي در منطقه براي خود درست مي‌كند. همين موضوع در مورد تغيير يا بازنگري در برجام هم وجود دارد. برجام به شكلي نوشته‌شده است كه اگر حتي يك جمله يا يك ماده از آن تغيير كند، كليت توافق دچار دگرگوني مي‌شود و زير سوال مي‌رود. در حال حاضر ايران نبايد هيچ نگراني در مورد اصل موجوديت برجام داشته‌باشد.

به نظر این استاد دانشگاه: امريكا با مشكلات متعددي در سطح جهان مواجه است و مساله كره شمالي در حال حاضر امريكا را در يك وضعيت اضطرار قرار داده است، به شكلي كه اولويت ايران تا حد زيادي براي واشنگتن كاهش پيدا كرده. آقاي تيلرسون ديروز در سخنان خود تاكيد كرد كه دولتش حاضر است با پيونگ يانگ وارد مذاكره شود. اين نشان مي‌دهد كه تمام حاشيه‌ها و تهديدها در مورد حمله نظامي و فروريختن خشم و آتش بر سر كره شمالي نهايتا به دعوت اين كشور براي مذاكره ختم مي‌شود.

نویسنده مقاله خوش بینانه اعتماد بر این باورست: از زمان اجراي برجام تاكنون به جز كشورهايي مانند چين و روسيه، اين كشورهاي اروپايي و به خصوص فرانسه بوده‌اند كه حجم مبادلات اقتصادي خود با ايران را به صورت چشمگيري افزايش داده‌اند و قطعا اروپايي‌ها در حفاظت از برجام، احساس منفعت مي‌كنند. اتحاديه اروپا به عنوان اصلي‌ترين پناهگاه و حافظ برجام، قطعا يكي از موانعي است كه ميان واشنگتن و تلاش براي نقض برجام قرار گرفته است.

نرمش جایز نیست

صبح نو در سرمقاله امروز خود سخنان حسن روحانی در آستانه سفر به نیویورک را به نقد کشیده و درباره آن قسمت که اعلام کرده است که اگر آنها اخلاق بدشان را کنار بگذارند، می‌توانند سرسفره برجام بنشینند و غذا بخورند نوشته: رئیس جمهور در برابر نقض عهدهای مکرر آمریکایی‌ها زبانی قاطع و صریح در دفاع از حقوق کشور و ملت داشته باشد.

به نظر این روزنامه متعلق به گروه نواصولگرا: رفتار آمریکایی‌ها به ویژه حاکمان جدید کاخ سفید به گونه‌ای است که در برابر منافعی که برجام نصیب آنان کرده و آنها را به اهداف و مقاصد خود رسانده، هرگز حاضر نیستند کمترین منفعتی نصیب ملت ایران شود و در ماه‌های اخیر، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا هم روح و هم جسم برجام را به نابودی بکشانند. لذا در برابر این جمله رییس جمهور باید گفت آمریکایی‌ها زیر میز برجام نزنند، سر سفره نشستن و غذا خوردنشان پیشکش!

صبح نو درباره آن بخش از سخنان رییس دولت که اشاره به مذاکره و برگزاری جلساتی برای توضیح برجام دارد، نوشته: معلوم نیست منظور از برگزاری این جلسات با چه کسی یا چه کشوری است!؟‌ اگر منظور اروپایی‌ها هستند که متاسفانه آن‌ها خود ضمن نقض برجام، با وجود مذاکرات مکرر وزیر امور خارجه کشورمان در برابر عهدشکنی آمریکایی‌ها کاری از پیش نبرده‌اند و بعید است که شرکای اروپایی برجام بیش از این مایه‌ای برای حفظ برجام بگذارند؛ اما اگر منظور از ارائه این توضیحات، امید بستن به مذاکره مجدد با آمریکایی‌هاست، قطعاً راهی است به خطاست

بارزانی در تله استقلال

جعفر بلوری در یادداشت روز کیهان به شدت از تصمیم دولت اقلیت کردستان عراق انتقاد دارد و معتقدست که همه پرسی استقلال کردستان بخشی از طرح اسراییل و آمریکاست و دلایل زیادی وجود دارد که می‌گوید این پروژه هم به در بسته خواهد خورد.

به نوشته این مقاله: جدیت عراق، ترکیه و ایران در برخورد با چنین طرحی از یک طرف، موقعیت جغرافیایی خاص کردستان عراق از طرف دیگر در کنار مخالفت شدید غالب کردها و ساکنان غیر کُرد این مناطق با برگزاری همه‌پرسی، همه و همه عملی شدن این پروژه را بسیار سخت می‌کند. فرض بگیریم چنین کشوری تشکیل شد. این کردستان نه از زمین و نه از آسمان و نه از دریا به جهان خارج هیچ راهی نخواهد داشت و از سوی کشورهای دوست که حالا به دشمن تبدیل شده‌اند، محاصره شده است.

کیهان در نهایت نوشته: بارزانی شاید نمی‌داند صاحبان داعش که از این قائله، طرفی نبسته‌اند، تصمیم دارند با سوءاستفاده از اکراد، این شکست را جبران کنند. برگزاری همه‌پرسی استقلال، کردستان را به سمت بحرانی تمام‌عیار خواهد برد، بحرانی که بارزانی این بار نخواهد توانست برای نجات از آن از سردار سلیمانی و ایران کمک بگیرد. این بحران، شرایط مساعدی هم که بسیاری از اکراد از آن بهره می‌برند از آنها خواهد گرفت. شرایط کردستان چیزی شبیه به رژیم صهیونیستی خواهد شد، رژیمی که شاید پول، اسلحه و حمایت‌های آمریکا را دارد اما امنیت ندارد.

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

کارتون جواد تکجو، اعتماد

انتظار رای دهندگان چه می شود؟

نادر کریمی‌جونی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته اگرچه حقوق شهروندی و منزلت ایرانیان در اولویت‌های عمومی دولت روحانی ذکر شده و حسن روحانی وزرا را به طور عمومی به رعایت این حقوق ملزم دانسته است اما در اولویت‌های تخصصی و ماموریت‌های راهبردی هریک از وزرا، وظایف و فعالیت‌های تخصصی‌ای که هر وزارتخانه برای دفاع از حقوق مدنی شهروندان ایرانی باید انجام دهد، ذکر نشده و مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

نویسنده به عنوان مثال اشاره کرده: در حوزه مخابرات و ارتباطات رادیویی سال‌هاست نسبت به پخش پارازیت که تاثیرهای منفی بر سلامت ایرانیان داشته، اعتراض می‌شود و علاوه بر آن، شهروندان ایرانی از کیفیت نازل اینترنت و قیمت گران آن شکایت می‌کنند. همچنین درباره معیارهای فیلترینگ و مسدود ساختن سلیقه‌ای سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی نارضایتی‌های زیادی وجود دارد. ایرانیان گاهی مسدود یا فیلتر بودن پایگاه اطلاع‌رسانی خبری بین‌المللی را مشاهده می‌کنند و نمی‌دانند که علت این رفتار سلیقه‌ای در حوزه ارتباطات مجازی کشور چیست و قرار است چه موقع کیفیت شبکه جهانی اینترنت بهبود و قیمت گزاف آن کاهش یابد.

مثال دیگر مقاله جهان صنعت آن جاست که: در دولت پیشین، روحانی وعده داد که زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور و تردد آسان ایرانیان مقیم کشورهای دیگر به وطن را فراهم آورد و تسهیل کند اما این وعده در دولت گذشته محقق نشد و در این دولت هم به طور کلی هموطنان‌مان مقیم خارج از مرزها فراموش شدند.

زنان فراجناحی باشند

زهرا چيذري در مقاله ای در روزنامه جوان نوشته: معصومه ابتكار، معاون جديد زنان و خانواده رئيس‌جمهور را همه به عنوان چهره‌اي سياسي مي‌شناسند؛ چهره‌اي كه حالا و در سمت تازه‌اش رويكردهاي متعادل‌تري را در پيش گرفته و اولويت‌هايش را از زن‌محوري به سمت خانواده‌محوري برده يا درباره موضوع فرعي و دست‌چندم حضور زنان در ورزشگاه‌ها با پذيرش اينكه اين مسئله اولويت زنان نيست نشان داده مي‌توان در چهار سال پيش‌رو به تغيير اساسي در معاونت زنان و خانواده رئيس‌جمهور اميدوار بود.

با این مقدمه نویسنده روزنامه مخالف دولت گلایه کرده که: انتصابات اخير ابتكار در اين معاونت با ابقاي برخي نيروها همراه بوده است،‌ موضوعي كه مي‌تواند بيانگر ادامه سياست‌هاي انتقادبرانگيز گذشته در حوزه زنان باشد و تنها با جابه‌جايي مهره اصلي اين جريان از مولاوردي به ابتكار همراه بوده است. اين در حالي است كه مي‌طلبد معاونت‌هاي مهمي همچون معاونت راهبردي معاون زنان و خانواده همانگونه كه ابتكار در اظهاراتش تأكيد مي‌كند فردي فراجناحي باشد.

نویسنده برای اثبات مدعای خود از توران ولي‌مراد به عنوان یکی از فعالان امور زنان نقل کرده: يكي از اشكالات مهم دوران خانم مولاوردي بحث‌هايي مانند تهيه اطلس زنان بود و اين اطلس را كه چالش‌هاي حوزه زنان در تمام كشور بود روي سايت هم گذاشتند و به عنوان يكي از افتخارات از آن ياد شد، در حالي كه اين يكي از غلط‌ترين اقدامات بود. اگر كار اجرايي است، مراكز اجرايي و اگر پژوهشي است دانشگاه‌ها بايد اين كار را انجام دهند. از سوي ديگر گذاشتن چنين اطلاعاتي روي سايت اشتباهي بسيار بزرگ بود. اين يعني ما تمام آسيب‌هاي اجتماعي، ‌فرهنگي، ‌كمبودها و اشكالاتمان را احصا كنيم و با گذاشتن روي سايت يعني آن را به دنيا اعلام كرده‌ايم.

بلاک‌شدن بهتر از کباب‌شدن

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: دولت قول داده بود جوان‌گرایی کند و از زنان در مدیریت کلان کشور استفاده کند. الان مردم شاکی هستند پس چی شد؟ به نظر ما دولت به قولش عمل کرد؛ مثلا در جوان‌گرایی خیلی از جوانان ما الان سر کار هستند. چطوری؟ این‌طوری که الان سر کار هستند دیگر. آقای احمدی‌‌نژاد برای اینکه نمی‌توانست برای جوانان کار درست کند، به آنها وام ازدواج می‌داد که بروند سر کار و یادشان برود که کار ندارند.

به نوشته این طنزنویس: خوشبختانه الان وضعیت طوری است که جوانان نمی‌توانند با وام ازدواج هم بروند سر کار و همچنان سر کار هستند. پس متوجه شدیم آقای روحانی واقعا جوان‌گرا هستند، چون آنچه جوان در آینه بیند پیر در خشت خام بیند. الان جوانان ما روزی چهارساعت به آینه زل می‌‌زنند تا به مدل مناسبی برسند و عکس بگیرند و در اینستاگرام از خودشان منتشر کنند. خود ما با اینکه الان سی‌وپنج، شش سال بیشترمان نیست، با سیاست‌های دولتی طوری پیرمان درآمده که دیروز که رفتیم خواستگاری به ما گفتند آقازاده چه‌کاره‌اند؟ گفتم بابا من واسه خودم آمدم خواستگاری که گفتند شما با این سن‌وسال چه رویی داری؟ نکند شما هم نیاز به نگهداری دارید؟

بعد هم بزرگ‌ترین لطف را واقعا آقای روحانی در حق جوانان کرد که به آنان مسئولیت نداد. شما فکر کن این‌همه سال آدم‌های پیر و سن‌وسال‌دار وضعیت اقتصاد و جامعه را درست! کردند، بعد الان مسئولیتش را یک جوان برعهده بگیرد که همه اینها به اسم جوان‌ها تمام شود؟ جوانان معمولی امروزه می‌توانند با لایک‌کردن و کامنت‌گذاشتن در اینستاگرام مشارکت اجتماعی قابل‌قبول و تأثیرگذاری داشته باشند، طوری که امروزه خیلی از جوانان ما بلاک شده‌اند درحالی‌که قبلا کباب می‌‌شدند.

منبع تصویر، شهروند

توضیح تصویر،

کارتون نعیم تدین، شهروند

بساط روحانی

آساره کیانی در زیر عکسی در همدلی نوشته: شاید اگر مظفر عباسی هم که در قم دستفروشی می‌کرد لباس روحانیت به تن داشت، موقع فروختن میوه پشت وانت سفید کوچکش، آن‌‌طور با ماموران سد معبر شهرداری قم، درگیر نمی‌شد تا تصویرش در روز 21 مرداد ۹۶، جهانی شود؛ در حالی‌که کنار خیابان افتاده. بعضی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی که تا حالا دل خوشی از روحانیت نداشته‌اند، زیر تصویر «یک روحانی دستفروش در شهر قم»، توضیح می‌دهند که روحانیون هم مثل بقیه اقشار خوب و بد دارند؛ این سایت‌ها تصمیم می‌گیرند که از این به بعد، منصف باشند.

به نوشته این گزارشگر: عده‌ای می‌گویند که یک واژه؛ (در این‌جا آخوند) لزوما نباید کلیتی یک‌دست را در ذهن، تداعی کند؛ آخوند هم عضوی از جامعه است و می‌تواند «دستفروش» هم باشد.

گزارش همدلی افزوده: عده‌ای هم می‌گویند احتمال دارد از سر نیاز باشد اما بیشتر به یک کار نمایشی تبلیغاتی می‌ماند آن هم درشهری مقدس، تا شاید اگر یک شهروند(بنا به دلایل متفاوت) فاصله‌ای میان خود و یک فرد ملبس به ردای آخوندی احساس می‌کند با دیدن این تصویر، متوجه اشتباهش شده و دریابد آخوند هم به همه آسیب‌های جامعه‌ای وصل‌شده که همگی، زیر سقف پردودش نفس می‌کشند.

رایانه‌ای که «یارانه» می‌داد

منبع تصویر، ایران

توضیح تصویر،

خیابانی در تهران- عکس علی محمدی. ایران

آیدین سیارسریع در ستون طنز روزنامه ایران با نقل جمله غلامعلی حداد عادل که گفته بود احمدی‌نژاد رایانه‌ای است که نرم افزارش را نمی‌دانیم نوشته: اصولاً چرا آدم عاقل باید به رایانه‌ای که نرم افزارش رو نمی‌دونه دست بزنه؟ حالا دست هم زد... دیگه روشنش که نمی‌کنه. حالا روشن هم کرد... دیگه اطلاعات خاص و عکس‌های خانوادگیش رو که باهاش باز نمی‌کنه. حالا عکس هم توش باز کرد... دیگه سیوش که نمی‌کنه.

به نوشته این طنزنویس: از رایانه تحت سیستم عامل داس انتظار «سرفیس پروی ۴» دارید همین میشه دیگه. می‌زنه همه رایانه‌ها رو ویروسی می‌کنه بعد زل می‌زنه تو دوربین و با خنده می‌گه من اینجا یه نیوفولدر بدون اسم دارم، بگم توش چیه؟ بگم؟ بعضی موقع‌ها هم دلش می‌خواد یازده روز سیستم رو داون کنه، هنگ کنه بشینه تو خونه. از دست هیچکی هم کاری برنمیاد. حتی خود بیل گیتس رو آوردن، رفت تو اتاق چند ساعت مشغول شد، با حال زار اومد بیرون گفت متأسفم.

ستون طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: هر چی ازش می‌پرسیدیم مشکلت چیه؟ می‌گفت من از شما می‌پرسم، مشکل شما چیه؟ بعدش هم در راستای مدیریت جهانی گفت: کل مایکروسافت با کارمنداش چند؟ از وسط راه هم که در مورد «فن»هاش دچار اشتباه محاسباتی شد. فکر می‌کرد اگه کسی بگه بالای چشمت ابروئه «فن»هاش از کیس می‌ریزن بیرون همه بدخواه‌ها رو لای خودشون چرخ می‌کنن ولی اینم نشد. رفت مادر چاوز رو در آغوش گرفت، کاری که اگه رایانه‌های قبلی می‌کردند فریاد وا کارت گرافیکای دوستان بلند می‌شد ولی باز اتفاقی نیفتاد. اصولگراها یه مدت خواستن یه چیزهایی روش نصب کنن ولی دائم ارور می‌داد. اصلاً چیزی روش نصب نمی‌شد، فقط عزل می‌شد.