تلویزیون ایران چگونه سخنرانی ترامپ را 'ترجمه همزمان' کرد؟

ترامپ در سازمان ملل حق نشر عکس Getty Images
Image caption در ترجمه همزمان شبکه خبر از سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل، ترجمه قسمت های مربوط به ایران به طرز گیج کننده ای با صحبت های واقعی دونالد ترامپ تفاوت داشت

برای من که ترجمه همزمان هم می کنم، به لحاظ حرفه ای جالب بود ببینم شبکه خبر چطور سخنرانی دونالد ترامپ را در مجمع عمومی سازمان ملل ترجمه همزمان کرده است.

کل ترجمه خوب بود. دقیق نبود ولی کمابیش منظور سخنران را می رساند. صدای مترجم هم قشنگ و دلنشین بود.

ولی وقتی به بخش مربوط به ایران رسید، ناگهان عبارت های ترجمه شده، به طرز گیج کننده ای با صحبت های واقعی دونالد ترامپ تفاوت داشتند.

بیشتر بخوانید:

حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ترجمه همزمان شبکه خبر از سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

این اولین بار نیست چنین اتفاقی می افتد، اما این بار نسبت به گذشته ماهرانه تر بود. موارد زیر، از جمله موارد آشکار تحریف بودند:

- ترامپ: وقتش رسیده که ملت های دنیا با یک حکومت بی پروای دیگر مقابله کنند./ شبکه خبر: ما با کشورهای دیگه هم مشکل داریم.

- ترامپ: این دولت یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگی غنی به یک کشور کشوری منزوی و به لحاظ اقتصادی تهی شده از سرمایه بدل کرده./ شبکه خبر: به تعبیر ما می تونه زندگی ایرانی ها بهتر باشه.

- ترامپ: این حکومت بعد از نیروی عظیم ارتش امریکا از مردم خودش می ترسد./ شبکه خبر:ارتش امریکا قوی است. مردم ایران هم قوی هستند.

- ترامپ: [حکومت ایران] دسترسی به اینترنت را محدود کرده، دیش‌های ماهواره‌ای را جمع‌آوری می‌کند، به سوی دانشجویان معترض اتش می گشاید و اصلاح طلبان را به زندان می اندازد./ شبکه خبر: بسیاری اتفاقات توی ایران می افته که از نظر ما غیرقابل قبوله.

گذشته از موارد تحریف، شبکه خبر ایران حدود یک سوم صحبت های رئیس جمهور آمریکا در مورد ایران را نیز به کلی ترجمه نکرد.

این موضوع، البته لزوما به معنی تحریف نیست و ممکن است نتیجه از قلم افتادن طبیعی بخش هایی از سخنرانی در ترجمه همزمان باشد.

با این حال، بازخوانی ترجمه متن واقعی صحبت های دونالد ترامپ و متنی که از صدا و سیما پخش شد، برای فهم دقیق تر میزان تغییر متن بی مناسبت نخواهد بود:

ترجمه واقعی سخنرانی ترامپ

وقتش رسیده که ملت‌های دنیا با یک حکومت بی پروای دیگر مقابله کنند. حکومتی که فقط از کشتارهای دستجمعی حرف میزند و وعده نابودی امریکا و اسراییل را میدهد ... و وعده دردسر و مشکلات دیگر برای خیلی از رهبران و ملت های دیگری که اینجا حضور دارند.

دولت ایران با سرپوش دروغین دمکراسی، بر چهره یک دیکتاتوری فاسد نقاب می زند. این دولت یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگی غنی به یک کشور کشوری منزوی و به لحاظ اقتصادی تهی شده از سرمایه بدل کرده که تنها صادراتش خشونت و خونریزی و هرج و مرج است.

قدیمی ترین قربانیان حکومت ایران مردم ایران هستند. این حکومت به جای بهره گیری از منابع خودش برای بهبود زندگی ایرانی ها، درآمدهای نفتی خود را صرف تامین حزب الله و تروریست های دیگری کرده که مسلمانان بی گناه را می کشند و به همسایگان صلح جوی عرب و اسرائیل خود حمله می کنند.

این ثروت که به حق متعلق به مردم ایران است برای کمک به دیکتاتوری بشار اسد و دامن زدن به جنگ یمن و تضعیف صلح در سراسر خاورمیانه بکار گرفته میشود. ما نمی توانیم اجازه بدهیم چنین رژیم جنایتکاری به چنین فعالیت های تنش زایی ادامه دهد و دست به ساخت موشک های خطرناک بزند. ما نمی توانیم به توافقی پایبند باشیم که نهایتا منجر به توسعه یک برنامه هسته ای بشود.

توافق هسته ای با ایران یکی از بدترین معاملاتی بود که ایالات متحده وارد آن شده. صریح بگویم: این توافق مایه شرمندگی امریکاست ولی این حکایت هنوز به پایان نرسیده. وقت ان فرا رسیده تا دنیا همصدا با ما از دولت ایران بخواهد که این گونه به دنبال مرگ و نابودی نرود.

وقت آن فرارسیده که حکومت ایران همه آمریکایی ها و شهروندان دیگری را آزاد کند که به ناحق زندانی کرده. اما مهم تر از همه، دولت ایران باید دست از حمایت از تروریست ها بردارد و به مردم خودش خدمت کند و به حق حاکمیت ملی همسایگانش احترام بگذارد.

دنیا این را می فهمد که مردم شریف ایران به دنبال تغییر هستند چرا که این حکومت بعد از نیروی عظیم ارتش امریکا از مردم خودش می ترسد. برای همین دسترسی به اینترنت را محدود کرده، دیش های ماهواره ای را جمع‌آوری می‌کند، به سوی دانشجویان معترض اتش می گشاید و اصلاح طلبان را به زندان می اندازد.

ترجمه شبکه خبر از سخنرانی ترامپ

ما با کشورهای دیگه هم مشکل داریم. ایران صحبت هایی میکنه برای از بین بردن اسراییل ... و به تعبیر ما می تونه زندگی ایرانی ها بهتر باشه.

از حزب الله دفاع می کنه و همنوعان خودش رو میکشه. این رای کاملا به ملت ها بستگی داره. به اعتقاد ما ایران توی یمن دست داره و جنگ رو نوعی هدایت میکنه. ما نمی تونیم اجازه بدیم چنین کارهایی ادامه پیدا بکنه و بخواد به ساخت موشک های خودش ادامه بده.

ما همچین قراردادی رو که بخواد برای این سرپوشی درست کنه بهش پایبند نخواهیم بود. برای اینکه بخواد سلاح های هسته ای درست بکنه. یکی از بدترین قراردادهایی که تا حالا دیدم قرارداد ایران بود. برجام. من فکر میکنم این یک خجالت بود. مایه شرم ایالات متحده بود.

هنوز آخرش رو نشنیدید. وقت اون فرا رسیده که دنیا با ما همراه بشن و بخوان از راهی که ایران در پیش گرفته جلوگیری بکنند و کنار امریکا باشند. از همه مهمتر اینه که ایران به تعبیر ما باید از حمایت از تروریست ها دست برداره و همینطور نسبت به همسایه هاش.

ارتش امریکا قوی است. مردم ایران هم قوی هستند. بسیاری اتفاقات توی ایران می افته که از نظر ما غیرقابل قبوله. ما فکر میکنیم تمام ملت ایران میتونند برگردند به دورانی که مرکز فرهنگ باشند. مرکز ثروت باشند. و این خلاف رفتاری است که ایران نشون میده که من در جنگ با تروریسم هستم.