گزارش‌ها از تشدید تدابیر امنیتی در مناطق کردنشین ایران

توضیح ویدئو،

تدابیر امنیتی در مناطق کردنشین ایران

تصاویر و گزارش‌های رسیده به بی‌بی‌سی فارسی حاکی از آن است که تدابیر امنیتی در مناطق کردنشین ایران تشدید شده است.

بنا به گفته شاهدان عینی در دو روز اخیر دسترسی به اینترنت در بعضی مناطق غربی ایران از جمله استان کردستان قطع یا سرعت آن کند شده بود. البته گفته می‌شود دسترسی به اینترنت از عصر چهارشنبه بهبود یافته است.

ویدئوهای رسیده به بی‌بی‌سی فارسی انتقال تجهیزات زرهی و تانک در مناطق کردنشین را نشان می‌دهد. همچنین نیروهای امنیتی و نفرات پلیس ضدشورش به برخی مناطق اعزام شده‌اند.

به دنبال برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، شهرهای کردنشین ایران هم صحنه جشن و شادی خیابانی شد. مأموران انتظامی در حاشیه این جشن‌ها حضور داشتند، اما در تصاویر منتشرشده از این شادی‌ها، برخورد جدی بین مأموران و مردم دیده نمی‌شود.

توضیح صدا،

رفراندوم در اربیل شادی در سنندج؛ مفهوم استقلال برای کردها چیست؟

البته به فعالان کرد و وبسایت‌های حقوق بشری ایرانی، چند نفر در شهرهای سنندج، مهاباد و مریوان بازداشت شده‌اند.

از جمله گفته می‌شود که مأموران امنیتی لباس شخصی، مظفر صالح نیا، عضو هئیت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران را در محل کارش بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی پیش از این مخالفت شدید خود را با برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق اعلام کرده بودند.

به گزارش تسنیم امروز سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، در نشست خبری با رئیس ستاد ارتش عراق گفته است: "جمهوری اسلامی عراق یکپارچه و واحد را به رسمیت می‌شناسد و هیچگونه حاکمیتی برای احزاب و گروه‌ها در شمال عراق قائل نیست."

با این حال پس از برگزاری همه‌پرسی، علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، گفته است: "نباید موضع سختی بگیریم و حساسیت نشان دهیم بلکه باید ببینیم در آینده چه پیش خواهد آمد و با مردم کرد صحبت کنیم و از آنها کمک بگیریم و آنها را قانع کنیم که این کار به صلاحشان نیست. اما از سویی اقدامات خشونت آمیز در این زمینه هم به مصلحت نیست."