مانور نیروهای ایرانی و عراقی در نزدیکی کردستان عراق

سنندج حق نشر عکس UGC
Image caption در یک هفته اخیر گزارش هایی از تشدید تدابیر امنیتی ایران در نزدیکی این مرز وجود داشه است

نیروهای ایرانی و عراقی روز دوشنبه مانوری نظامی در نزدیکی مرز اقلیم کردستان عراق برگزار کرده اند.

شوان ابوبکر مدیر گمرک کردستان عراق در ایستگاه مرزی باشماخ به خبرگزاری فرانسه گفت: "یگان های ارتش ایران و عراق تمرین های خود را در ساعت ۱۱:۰۰ صبح با تانک ها و توپخانه در ۲۵۰ متری مرز شروع کردند."

او گفت که "نیروهای عراقی لباس سیاه دارند و شمار بزرگی از نیروهای ایرانی هم حضور دارند". لباس سیاه می تواند نشانه نیروهای ضدتروریسم عراق باشد.

ارتش ایران هم از انجام مانور مشترکی با نیروهای عراقی خبر داده است.

این مانور در پی همه پرسی تنش آفرین در اقلیم کردستان عراق انجام می شود که در آن ۹۲.۷ درصد به نفع استقلال این منطقه رای دادند.

در پی این رای گیری دولت های عراق، ترکیه و ایران گام هایی در جهت انزوای کردستان عراق برداشته اند.

سربازان عراقی هفته پیش هم در یک مانور مشترک نظامی با نیروهای ترکیه در مرز عراق شرکت کردند.

همزمان یک مقام دولت اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران بیش از ده تانک با پشتیبانی توپخانه را در کنار مرز کردستان عراق مستقر کرده است.

او گفت که تانک ها از داخل کردستان دیده می شوند و این اقدام را "تشدید خطرناک تنش" توصیف کرد.

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که استقرار این تانک ها در گذرگاه مرزی "پرویز خان" در روز دوشنبه بخشی از همان تمرین های مشترک نیروهای ایرانی و عراقی است.

به گزارش خبرگزاری مهر ایران این مانور روز یکشنبه شروع شد.

دولت منطقه ای کردستان می گوید قصد دارد از نتایج همه پرسی به عنوان مجوزی برای مذاکره درباره جدایی صلح آمیز اقلیم کردستان از عراق استفاده کند.

مسعود بارزانی رئیس دولت کردستان دوشنبه گفت که برگزاری آن همه پرسی از جمله در شهر چندقومیتی کرکوک مشروع بوده است.

به گزارش رویترز او روز دوشنبه در جریان بازدیدی از کرکوک گفت: "کرکوک یک شهر کردستان است که باید سرمشق همزیستی ملل و مذاهب باشد."

بغداد مذاکره با کردستان بر سر استقلال را رد کرده و خواستار واگذاری کنترل گذرگانه های مرزی کردستان با ترکیه، ایران و سوریه شده است.

وزارت دفاع عراق روز جمعه گفته بود که مقام های این کشور قصد دارند کنترل مرزهای بیرونی ناحیه کردستان را در همکاری با ایران و ترکیه به دست گیرند.

بغداد همچنین خواستار تحویل گرفتن کنترل فرودگاه ها شده است.

با رد این درخواست از سوی اقلیم کردستان، دولت عراق پروازهای بین المللی از مبدا و به مقصد دو فرودگاه بین المللی این ناحیه را ممنوع کرد.

از سوی دیگر در روز دوشنبه در تهران رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، حلوصی آکار، دیدار کرد.

سرلشکر محمدباقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران که میزان همتای خود از ترکیه بود گفت "نیروهای مسلح ایران و ترکیه از این پس همکاری‌های گسترده‌ای خواهند داشت."

آقای باقری گفته با رئیس ستاد ارتش ترکیه "در مورد تهدیدات مشترک دو کشور و همچنین مسئله همه پرسی در اقلیم کردستان عراق با تاکید بر حفظ یکپارچگی عراق و عدم قبول همه پرسی مذاکره کردیم".