ایران گذرگاه مرزی پرویز خان با عراق را بست

دروازه گذرگاه مرزی پرویز خان

فرامرز اکبری، فرماندار قصرشیرین، می‌گوید که گذرگاه مرزی "پرویز خان" با عراق بسته شده است. وی دلیل این اقدام را "مناقشات داخلی بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق" عنوان کرده است.

آقای اکبری به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که این گذرگاه مرزی موقتا تعطیل شده و مبادلات تجاری، صادرات، واردات و تردد مسافر و تجار از طریق این مرز صورت نمی‌گیرد.

به گفته فرماندار قصرشیرین در استان کرمانشاه، "احتمالا تا زمانی که نیروهای دولت مرکزی جایگزین نیروهای اقلیم کردستان و در این مرز مستقر شوند، اینجا موقتا تعطیل خواهد بود."

آقای اکبری تأکید کرده است که این اقدام "با درخواست دولت مرکزی عراق انجام شده است."

روز گذشته (یکشنبه ۱۵ اکتبر/۲۳ مهر) نیز ایران یکی دیگر از گذرگاهای مرزی خود با اقلیم کردستان را بست. مقامات ایران دیروز اعلام کردند که گذرگاه مرزی "باشماق" در مریوان که محل تردد به اقلیم کردستان عراق است "بسته شده و تردد از این محل انجام نمی‌گیرد".

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) و برغم مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و دولت‌های ایران و ترکیه برگزار شد و رأی دهندگان در آن به استقلال اقلیم کردستان از عراق رأی دادند.

توضیح تصویر،

فرماندار قصر شیرین دلیل بسته شدن گذرگاه مرزی پرویزخان با عراق را همه‌پرسی استقلال کردستان خوانده است

ایران پیشتر و در واکنش به برگزاری این همه‌پرسی از مسدود شدن مرز هوایی خود با اقلیم کردستان به درخواست دولت مرکزی عراق خبر داده بود. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود که درخواست دولت مرکزی عراق را در این رابطه روز یکشنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر) در جلسه فوق العاده خود بررسی کرده و تصمیم به بستن مرز هوایی ایران با کردستان عراق گرفته است.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که تنش‌ها بین نیروهای دولتی عراق و نیروهای کرد در کرکوک در شمال عراق ادامه دارد.

شهر کرکوک جزو اقلیم کردستان عراق نیست، اما بعد از حمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شمال عراق در سال ۲۰۱۴ و دفاع نیروهای پیشمرگ از این شهر، کنترل آن عملا به دست دولت خودگردان کردستان افتاد.

کرکوک در همه‌پرسی اخیر استقلال کردستان از عراق شرکت کرد و رأی به جدایی داد. اما دولت عراق که این همه‌پرسی را غیر قانونی می‌داند، عملیاتی را علیه نیروهای کرد آغاز کرده تا کنترل کرکوک را به دست بگیرد. دو طرف تا چندی پیش برای مقابله با داعش در این منطقه همکاری می‌کردند.