دادستان تهران: یک نفر به اتهام جاسوسی برای موساد به اعدام محکوم شد

دولت آبادی

محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، خبر از صدور حکم اعدام برای یک نفر به اتهام جاسوسی و همکاری با موساد داده است.

به گزارش "میزان"، خبرگزاری قوه قضایی، آقای دولت آبادی در چهاردهمین نشست شورای معاونین دادستانی تهران با موضوع تحقیقات مقدماتی گفت: "یکی از اقدامات محکوم‌علیه، اعلام نشانی و برخی مشخصات سی نفر از افراد شاخص پروژه‌های تحقیقاتی، نظامی و هسته‌ای از جمله شهیدان شهریاری و علی‌محمدی به افسران اطلاعاتی موساد بوده که به ترور و شهادت آنان منتهی شده است".

مجید شهریاری و مسعود علی محمدی که آقای دولت آبادی از آنها نام برده هر دو در بمبگذاری هایی در نوامبر ۲۰۱۰ کشته شدند.

به گفته دادستان تهران این فرد مقیم سوئد بوده است اما او اسمی از این متهم نبرد.

یک روز پیشتر ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی پزشک و محقق ایرانی مقیم سوئد در گفتگو با بی‌بی‎سی فارسی تایید کرد همسرش در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شده است.

در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ حداقل چهار دانشمند برنامه هسته ای ایران کشته شدند. ایران در سال ۲۰۱۲ یک نفر را به جرم آن قتل ها و ارتباط با اسرائیل اعدام کرد.

آمریکا اتهام مداخله در قتل آن افراد را رد کرده و اسرائیل هم سیاستی دایر بر سکوت در برابر چنین ادعاهایی دارد.

آقای دولت آبادی گفت این متهم "چند ملاقات با موساد"، دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، داشت و در ازای دریافت پول و اقامت سوئد اطلاعاتی درباره برنامه اتمی ایران در اختیار آنها گذاشت.

عفو بین الملل پیشتر در بیانیه ای نوشته بود که در حکم آقای جلالی نوشته شده که او با دولت اسرائیل همکاری کرده و برای گرفتن اقامت سوئد از آن دولت کمک گرفته است.

عفو بین الملل گفت که حکم آقای جلالی پس از "شکنجه روانی، اعترافات ساختگی و یک محاکمه کاملا غیرمنصفانه" صادر شده است.

آقای جلالی که در زمینه پزشکی بحران تخصص دارد در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز برای برگزاری یک کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرد و دستگیر شد.

حدود دو ماه بعد از بازداشت، عفو بین‌الملل بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن آمده بود ماموران وزارت اطلاعات آقای جلالی را روز ۲۵ آوریل، سه روز پیش از ترک ایران به مقصد سوئد، بازداشت کرده‌اند.

سوئد حکم آقای جلالی را محکوم کرده و گفته مساله را با نمایندگان ایران در استکهلم و تهران در میان گذاشته است.

به گزارش رویترز مارگو والستروم وزیر خارجه سوئد در ای میلی گفت: "ما استفاده از مجازات اعدام در همه اشکال آن را محکوم می کنیم. مجازات اعدام تنبیهی غیرانسانی، بی رحمانه و غیرقابل جبران است که جایی در قوانین مدرن بشری ندارد."

به نوشته عفو بین الملل در یک رکورد صوتی که در روز ۲۲ اکتبر در یوتیوب منتشر شد صدای احمد رضا جلالی شنیده می شود که می گوید او در زمان حبس انفرادی وادار شد دو بار در برابر دوربین با خواندن بیانیه هایی که بازجوها از قبل آماده کرده بودند "اعتراف" کند.

بنابه این گزارش او می گوید که از طریق شکنجه روانی و تهدید به اعدام و بازداشت فرزندانش تحت فشار شدید قرار گرفت تا "اعتراف کند" که جاسوس یک "دولت متخاصم است."

همسر آقای جلالی می گوید شوهرش بی گناه است و ضمن ابراز نگرانی نسبت به سلامت او خواستار آزادی اش شده است.

خانم جلالی و دو فرزند آنها در سوئد زندگی می کنند.