یوکیا آمانو به ایران سفر کرده است

یوکیو آمانو، قرار است در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور دیدار کند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

یوکیا آمانو، قرار است در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور دیدار کند

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در راس هیاتی برای دیدار با مقام‌های ایرانی وارد تهران شده است.

اگر چه این دیدار بخشی از ملاقات و گفتگوهای دوره‌ای میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب توافق هسته‌ای میان گروه ۱+۵ و ایران محسوب می‌شود اما با توجه به موضع گیری‌های جدید دونالد ترامپ و کنگره آمریکا در برابر برجام، این دیدار اهمیت بیشتری گرفته است.

روز شنبه (ششم آبان - ۲۸ اکتبر) بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: "سفر آقای آمانو که در تمامی گزارش‌های رسمی خود به شورای حکام، پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود وفق برجام را تایید کرده است، در فضای کنونی که در اثر اظهارات بی پایه و غیرقابل قبول مقامات آمریکایی علیه برجام ایجاد شده، نشانه‌ای مستحکم مبنی بر حمایت قاطع این نهاد بین‌المللی از برجام محسوب می‌شود."

در همین حال، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی این کشور هم گفته با توجه به تایید هشت‌باره پای‌بندی ایران به برجام از سوی آژانس، این دیدار می‌تواند به "تقویت دوباره برجام" کمک کند.

آقای کمالوند همچنین در گفتگو با تلویزیون ملی ایران یک بار دیگر بر موضع ایران برای دسترسی به سایت‌های نظامی این کشور تاکید کرده و گفته است: "آژانس به همه سایت‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای ایران دسترسی دارد. طبیعی است که درخواست بازرسی از مراکزی که فعالیت هسته‌ای در آنها وجود ندارد، غیرقابل طرح است؛ چنین سایت‌هایی محدود به مراکز نظامی هم نیستند. وقتی فعالیت هسته‌ای در یک سایت وجود ندارد، به خودی خود درخواست بازرسی از آن هم بی‌معنا است."

آقای آمانو قرار است فردا (یکشنبه - هفتم آبان) با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه این کشور دیدار کند.

در تحولی دیگر، رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران از آغاز پروژه ساخت دومین و سومین نیروگاه هسته‌ای در نزدیکی شهر بوشهر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در ایران، اسداله قره‌خانی، نماینده مجلس ایران، گفته روز سه‌شنبه آینده (۳۱ اکتبر - ۹ آبان) طی مراسمی با حضور مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران، نمایندگان مجلس این کشور و مسئولان روسی ساخت این نیروگاه‌ها آغاز خواهد شد.

این در حالی است که برخی از رسانه های ایران پیش‌تر آغاز عملیات ساخت دومین نیروگاه هسته‌ای در نزدیکی شهر بوشهر را اواخر ماه سپتامبر سال گذشته اعلام کرده‌ بودند و خبر داده بودند بنابر تعهد پیمان‌کار روسی قرار است احداث دومین نیروگاه اتمی بوشهر تا سال ۲۰۲۴ (هفت سال دیگر) پایان یابد.

بیشتر بخوانید