روزنامه های تهران: اجلاس رهبران سه گانه در تهران و گرد و غبار در خوزستان

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۱۰ آبان در عنوان های اصلی خود از حضور پوتین رییس جمهور روسیه و علی اف همتای آذربایجانی وی در تهران خبر داده و درباره اهمیت این اجلاس سه گانه نوشته اند. تهدید آمریکا با اشاره به موشک های دوربرد توسط فرمانده کل سپاه پاسداران، همراه با مقالات حماسی روزنامه های تندرو که هر نوع گفتگو بر سر اقتدار نظامی کشور را محکوم دانسته اند، از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

گزارش هایی از گرد و غبار شدید خوزستان نیز با عکس هایی از منطقه در صفحات اول روزنامه آمده است.

حق نشر عکس جامعه فردا
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جامعه فردا

میهمان ناخوانده زود آمد

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته: میزان غلظت گرد‌و‌غبار در برخی شهرستان‌های خوزستان و مناطق غربی ایران به اندازه‌ای افزایش یافته است که در آبادان به بیش از ۳۰ برابر حد مجاز رسید. در این ارتباط شماری از مدارس و مراکز آموزشی در خوزستان، ایلام و کردستان نیز دیروز تعطیل شدند. به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان، میزان گرد‌و‌غبار در ساعت ۷ صبح دیروز در برخی شهرهای این استان «بالاتر از میزان هشدار» گزارش شد.

این روزنامه گزارش داده: میزان ذرات معلق گرد‌و‌غبار در آبادان در این ساعت ۴۲۰۰ میکروگرم بر مترمکعب، در شادگان ۱۷۸۵ میکروگرم و در سوسنگرد، مرکز شهرستان دشت آزادگان، ۱۲۴۵ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است. آلودگی هوا در اهواز نیز در ساعات اولیه دیروز ۲۳۹ میکروگرم بر مترمکعب بوده است.

به نوشته شهروند: این در حالی است که میزان نرمال ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب. مرکز ملی پایش و هشدار گرد‌و‌غبار هواشناسی خوزستان، کاهش شدید دید افقی در برخی مناطق این استان را به دلیل تاثیر گرد و خاک ورودی از عراق اعلام کرده است.

تهران کانون دیپلماسی منطقه

بهرام قاسمی در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به این که تهران این هفته به کانون دیپلماسی منطقه‌ای تبدیل می‌شود نوشته: نخستین اجلاس سه جانبه سران سه کشور مذکور اوایل سال ۱۳۹۵ در باکو برگزار شد و اینک اجلاس دوم در تهران. دنیای امروز و نظام بین‌الملل در حال تکوین و پیچیده کنونی، برخلاف قرن۱۸ و ۱۹ میلادی که عصر غلبه دیپلماسی و روابط دوجانبه بود؛ امروز به عصر دیپلماسی و سیاست خارجی چندجانبه و بین‌المللی تحول کیفی یافته است.

به نوشته این مقاله: هرچند کماکان بخش قابل توجهی از تعاملات و مراودات دیپلماتیک، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در قالب‌های دوجانبه میان کشورها انجام می‌گیرد و از ارج و اعتبار دیپلماسی و تبادلات دوجانبه کاسته نشده؛ معذالک الگوهای پیچیده‌تر و توسعه یافته تری (چند جانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی) رایج شده. چندجانبه گرایی، بخصوص درعرصه موضوعات اقتصادی و تجاری و مالی و بانکی، به الگوی غالب بدل شده و روز به روز بر وسعت و گستره تعاملات چندجانبه افزوده می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در مقاله ایران افزوده: با این همه به‌دلیل ساختار متفاوت و نبود پیش زمینه‌های لازم برای همگرایی منطقه‌ای و وجود بحران‌ها و تنش‌ها و چالش‌های متعدد سیاسی و امنیتی و از همه مهمتر نقش مخرب قدرت‌های فرامنطقه‌ای هژمونی طلب؛ باعث شده تا همگرایی و چندجانبه‌گرایی منطقه‌ای در منطقه غرب آسیا، چندان زمینه بروز و ظهور نیابد. و در چنین شرایط دشوار و پیچیده‌ایست که برگزاری نشست‌های سه جانبه میان دو قدرت مهم اوراسیا یعنی ایران و فدراسیون روسیه و بازیگر مهم حوزه قفقاز یعنی جمهوری آذربایجان؛ از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار می شود.

نشست استراتژیک سه جانبه

افشار سلیمانی در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: نخستین نشست سه‌جانبه ایران، روسیه، آذربایجان سال گذشته در باکو برگزار شد و امسال با توجه به تغییرات منطقه با حساسیت بیشتری در تهران برپا می‌شود. در این نشست چند محور اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین آنها به موضوع حمل‌ونقل شمال به جنوب برمی‌گردد که از دو دهه قبل آغاز شده و تا امروز هنوز پایان نیافته است. با توجه به اینکه چند روز گذشته خط‌آهن آذربایجان- ترکیه افتتاح شد، این خط می‌تواند تکمیل‌کننده مسیر شرقی- غربی منطقه باشد. توسعه خطوط شمالی- جنوبی و شرقی- غربی نه‌تنها موجب توسعه حمل‌ونقل خواهد شد بلکه اقتصاد منطقه را نیز تقویت می‌کند.

به نوشته این مقاله: دومین محوری که به دلیل توافقات قبلی بررسی آن در این نشست اهمیت دارد، همکاری‌های اقتصادی و صنعتی سه‌جانبه است که تقویت آن موجب می‌شود روابط بین این سه کشور مستحکم شود و توسعه صنعتی بیش از پیش رونق گیرد. محور سوم اما به موضوع مبارزه با تروریسم می‌پردازد که ایران و روسیه بیشتر از آذربایجان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند که می‌تواند همکاری‌های مشترک در سوریه برای کنترل مسایل تروریسم را هم افزایش دهد.

مقاله جهان صنعت تاکید کرده: پیش از این پوتین با مطرح کردن گمرک منطقه‌ای راهکاری برای نزدیک‌تر شدن کشورهای منطقه به یکدیگر ارائه داد که البته ایران هنوز آن را نپذیرفته است. محور قفقاز نیز از جمله مباحثی است که پیش از این روسیه سعی داشت به تنهایی در حل مشکلات آن نقش‌آفرینی کند و اجازه ورود به ایران را نمی‌داد. امروز اما پوتین به این واقعیت واقف است که درباره مسایل قفقاز باید از ایران نیز کمک بگیرد.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون حسن کریم زاده. شهروند

مذاکره بر سر اقتدار

محمدجواد اخوان در سرمقاله جوان نوشته: در پرونده قطور تجربه چندين دهه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران با غرب چيزي كه بيش از همه نمايان است، تلاش غرب براي مهار و تغيير رفتار ايران از طريق مذاكره بوده و هميشه نقطه هدف در اين مذاكرات، حذف مولفه‌هاي اقتدار ملي ایران بوده است. البته غربي‌ها در مقابل اين انعطاف پذيري، امتيازاتي از جنس اقتصادي و تجاري را روي ميز نهادند. برجام نيز روزي قرار بود رفع تحريم‌ها و گشايش اقتصادي در روابط تجاري خارجي را به ارمغان آورد.

به نوشته این مقاله: غرب حفظ برجام را مشروط به محدودسازي ايران در موضوع نفوذ و قدرت منطقه‌اي، توانمندي موشكي و بازدارندگي دفاعي ايران مي‌نمايد. البته نباید منتظر ما به ازاي اقتصادي در برابر اين قربانيان آتي برجام بود، چراكه برجام در بهارش ثمري نداشت، چه رسد به موسم خزانش. حتي اگر بر فرض محال برجام‌هاي سريالي قرار بود «آب‌نبات»ي به همراه داشته باشد، بايد دانست كه چه مرواريدهايي را با آن معاوضه مي‌كنيم.

جوان در نهایت نوشته: توانمندي موشكي جمهوري اسلامي ايران از نوع متعارف است و خلاف هيچ معاهده بين‌المللي نيست و نبايد زيربار بدعت گفت‌وگو درباره آن رفت. حوزه ديگر چالش غرب با اقتدار ملي ايران، در حوزه قدرت منطقه‌اي و نفوذ ايران در عرصه غرب آسيا است. غربي‌ها امروز نمي‌توانند ايران را به عنوان بازيگر مهم و تعيين‌كننده منطقه‌اي ناديده بگيرند و ایران نيز نبايد بر سر اصل بازيگري و نيز راهبردها و تاكتيك‌هاي خود در محيط منطقه با كسي مذاكره كند.

آنچه شما کرده اید

یادداشت روز کیهان از چهار سال پیش به یاد آورده که رئیس‌جمهور روحانی در برنامه‌های تبلیغات انتخاباتی‌اش با حرارت و هیجان وعده داد: «آنچنان گشایش اقتصادی در کشور ایجاد کنم که اصلا مردم به این ۴۵ هزار تومان یارانه احتیاج نداشته باشند» تعامل با جهان که به ادعای دولتمردان، پیش از این وجود نداشت، در این دولت رخ داد. نتیجه آن چه شد؟

در ادامه مقاله آمده: اکنون دولت بدون اینکه آن همه وعده را به یاد بیاورد، یگانه کارخانه پررونق کشور را راه‌اندازی کرده و مدام در حال تولید آمار است. آمار‌اشتغال مثبت، آمار رونق مثبت، آمار صادرات مثبت، آمار تورم پائین و خلاصه همه چیز را روی کاغذ گل و بلبل می‌کند. از آنها که همه مشکلات را دستاورد! قلمداد کرده و همه ناهنجاری‌ها را هنجار جلوه می‌دادند خبری نیست! تو گویی هرگز در این جهان نبوده‌اند و حرفی نزده‌اند که بخواهند مسئولیت‌اش را بپذیرند و اندکی شرمنده مردم باشند. حالا اگر دلار از مرز ۴ هزار تومان هم عبور کرد مهم نیست! هنوز باید به سر دولت قبل زد که در آن دوره هم دلار گران شد! اگر ‌اشتغال به نقطه‌ای رسید که از حداقل‌های پیش‌بینی شده هم عقب افتاد، مهم نیست! می‌شود با فتوشاپ جدول و نمودار آن را درست کرد!

حسین شمسیان در انتهای مقاله کیهان نوشته: حالا همه اهل مبارزه با آمریکا شده‌اند، اهل رجز خواندن، اهل تقویت قوای موشکی، اهل ایستادگی و مقاومت. اما نگرانی جدی هست که این جماعت اساسا به این سخنان معتقد و ملتزم نباشند و در اولین فرصت ممکن، باز همان راه نادرست سابق را بروند و کمترین عبرتی از گذشته نگرفته باشند، کما اینکه از گذشته دیگران - مثلا لیبی- عبرت نگرفتند.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون سلمان طاهری. شهروند

فقر و فوتبال رانتي

شهروند در مقدمه سرمقاله خود به تصاوير و اخبار و گزارش‌های شبكه‌هاي مجازي و مطبوعات اشاره کرده که چگونه ده‌ها و صدها ‌هزار كودك و نوجوان اين كشور از خدمات آموزشي يا بي‌بهره هستند يا بايد در كپرها و روي زمين و خاك آموزش ببينند و وضعيت اشتغال، مسكن، بهداشت و خوراك آنان را هم مي‌توان از اين وضع حدس زد كه چگونه است. اين مسئوليت همه ما و دولت و حكومت است كه به درمان اين وضعيت اسفبار اقدام کنند. اكنون كه وضع درآمدي كشور با بحران مواجه شده است، طبعا بايد در مصرف هر ريال بودجه دقت و وسواس بيشتري به خرج داد.

نویسنده مقاله سپس به تصمیم دولت برای اختصاص ۲۰۰ میلیارد دلار برای پرداخت بدهی های دو باشگاه ورزشی اشاره کرده و نوشته: تركيب اين دو خبر نشان مي‌دهد كه تخصيص پول مردم و بودجه دولت از يك منطق قابل ‌قبول تبعيت نمي‌كند. چرا؟ در شرايطي كه جامعه ما با مشكلات مهمي مواجه است و فقر به‌عنوان يكي از مهمترين آسيب‌هاي جامعه مطرح است، به چه حقي دولت دو باشگاه فوتبال را در مالكيت خود قرار داده و نه‌تنها از آن درآمدزايي ندارد، بلكه كلي ضرر و زيان نيز متحمل مي‌شود؟

شهروند پرسپولیس و استقلاب را باشگاه‌هايي توصیف کرده که كه با مديران رانتي و فاقد صلاحيت و با انواع و اقسام مسائل مالي و مالياتي و دستمزدهاي كلان و ناكارآمدي کار می‌کنند، و پرسیده: چرا بايد از بودجه دولت ده‌ها ميليارد تومان بگيرند تا بدهي خود را تسويه كنند؟ آيا اين امر پسنديده است كه براي مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي مثل حاشيه‌نشيني، فقر، اعتياد، طلاق و فساد در بهترين حالت ٤٠٠ميليارد بودجه اختصاص پيدا كند، و براي سرپا نگه‌داشتن دو تيمي كه بايد سودآور باشند، ده‌ها ميليارد تومان.

سووال از شورای نگهبان

محمدجواد حجتی کرمانی در ادامه مقالاتی درباره نظر شورای نگهبان پیرامون لغو عضویت سپنتا نیکنام در شورای اسلامی شهر یزد به حضور دو مربی خارجی بر سر دو تیم معتبر فوتبال کشور اشاره کرده و نوشته: شورای نگهبان طبق وظیفه و مسئولیت «شرعی» و «قانونی» خود باید اعلام کند که استخدام مربیان خارجی غیرمسلمان بر تیم‌های ورزشی مسلمانان، حرام و غیرشرعی است و تصریح کند که هرکس در برابر این حرف بایستد و حرف ما را قبول نکند، در برابر نظام ایستاده است.

نویسنده مقاله سپس به تجربه لبنان و حمایت حزب الله از رییس جمهوری مسیحی پرداخته و پرسیده: آیا طرفداری سیدحسن نصرالله و حزب‌الله لبنان از ریاست جمهوری میشل عون مسیحی خلاف شرع بوده و هست؟ صریحاً بفرمائید! شما که دیواری کوتاه‌تر از «سپنتا» پیدا نکرده‌اید در این مورد صریحاً توضیح دهید…

مقاله اطلاعات در ضمن به عضویت دولت در سازمان ملل و در تعهدهای بین المللی به عضویت در سازمان ملل و کمیسیون‌های گوناگون آن که اکثریت اعضای آن را غیرمسلمان تشکیل می‌دهند اشاره کرده و پرسیده: آیا این عضویت و این تعهدهای بین‌المللی که کم هم نیستند جملگی برخلاف شرعند و هرکس هم که گفت نه، در برابر نظام ایستاده است؟ در مورد مراجعات و شکایات دولت به مراجع قانونی بین‌المللی از قبیل دادگاه بین‌المللی لاهه و امثال آن که از ریشه برخلاف شرع است چون آنان که اکثراً غیرمسلمانند حکمی می‌دهند ـ له یا علیه ـ که ما ملزم به اجرای آن هستیم.

حجتی کرمانی در نهایت به شورای نگهبان پیشنهاد کرده: بفرمائید ما «معصوم» نیستیم و احتمال خطا در اعضای ما هست. عذرخواهی هم لازم نیست.

نمایشگاه، الگوی اقتصاد

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله ابتکار با اشاره به گذشت سه روز از برگزاری نمایشگاه مطبوعات نوشته:

بضاعت موجود رسانه های ایران که اکثریت آن در نمایشگاه در معرض نگاه شهروندان به نمایشگاه آمده قرار گرفت همین است که دیده مى شود. آنهایی که مى خواهند اقتصاد ایران را از نزدیک و به طور واقعى درک کنند این نمایشگاه مطبوعات آن را به خوبی نشان مى دهد. برگزار کننده نمایشگاه یک سازمان دولتی است لاجرم این نهاد دیکته مى کند کدام رسانه در کدام محل مستقر شود.

به نوشته این روزنامه نگار: نمایشگاه مى توانست مکانی برای نشان دادن سیمایی از رسانه ها ی نوپا باشد اما چنین نشد . درنمایشگاه مطبوعات مى توان به خوبی دید که چاق ترین رسانه ها در اختیار نهادهای دولتی و حکومتی اند و تبلیغات آنها محل بیرونى نمایشگاه را پر کرده است. رسانه های بخش خصوصى لاغر و کوچک مانده اند. روزنامه های دولت ، شهردارى و نهادهاى دیگر با شمارگان بالا و غرفه های بزرگ و تزیین شده در برابر روزنامه هاى لاغر بخش خصوصی کم تیراژ خودنمایی مى کنند.

حق نشر عکس ایران
Image caption کارتون هانی انصاری، ایران

در ادامه سرمقاله ابتکار آمده: در این نمایشگاه شمار اندکى از رسانه های خارجى حضور دارند و این بازتاب اقتصاد منزوى ایران، که چندی است در انزوا قرار دارد و سرمایه گذاران خارجی تمایل به حضور در آن را ندارند. مقایسه نمایشگاه امسال با نمایشگاه ۱۰ سال پیش به لحاظ شمار بازدید کنندگان دارای انگیزه بالا و کنجکاو نشان می دهد که تقاضا برای کالاهای ایرانی کاهش یافته است. تقاضای خرید روزنامه ها نیز با شتابی دهشتناک به سمت دره مرگ در می رود.

تزریق دانش

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: به همت متخصصان توانمند داخلی در نمایشگاهی در تهران، ما شاهد دستاورد عظیم و شگرفی بودیم که الحق و‌الانصاف جا دارد از آن به عنوان وزنه‌ای برای زدن به دهان غرب استفاده شود. ما در این نمایشگاه داشتیم برای خودمان سلانه سلانه راه می‌رفتیم که دیدیم، یک نشست رسانه‌ای در حال برگزاری است که در آن شش نفر سخنران و یک نفر مخاطب وجود دارد؛ امری که قطعا باید در شمار دستاوردهای بزرگ به حساب بیاید.

طنزنویس جهان صنعت افزوده: به جان شما که نباشد به جان خودم هر طور حساب کردیم، دیدیم به هر مخاطب شش سخنران می‌رسد و حتی بیشتر. در نتیجه با این شیوه آموزشی، مخاطب چه کیفی بکند از این همه دانش! به پیوست عکس این مراسم را هم تقدیم می‌کنیم که حکم شهروند خبرنگار را پیدا کنیم.

موضوعات مرتبط