روزنامه‌های صبح تهران: تمجید از زیرکی پوتین

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

دیدار ولادیمیر پوتین در تهران با مقام‌های بلندپایه ایران در روزنامه‌های روز پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶، انعکاس وسیعی داشته و اغلب یادداشت‌هایی در مورد نشست سه‌جانبه تهران، باکو و روسیه منتشر کرده‌‌اند.

نشست سه‌جانبه در تهران

منبع تصویر، اطلاعات

ابوالقاسم قاسم‌زاده در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته که نشست سه‌جانبه در تهران را می‌توان به لحاظ روابط و تنظیم قراردادهای همکاری اقتصادی، نزدیک‌سازی دیدگاه در باره مسائل سیاسی به خصوص ارزیابی شرایط جدید در حوزه خاورمیانه و خلیج فارس، همچنین اقدام مشترک در برابر سیاست‌های تهدید و تحریم آمریکا ارزیابی کرد.

به نوشته مقاله اطلاعات، سیاست روسیه، ادامه همکاری در باره اجرای مطلوب معاهده بین‌المللی برجام است در حالی که ترامپ خواهان لغو آن و سخت‌گیری هرچه بیشتر کنگره علیه ایران در تنظیم روابط تجاری در صحنه بین‌المللی است. اما امروز حتی متحدان آمریکا در اروپا ضمن خطرناک نامیدن سیاست ترامپ آن را گشودن فصل دیگری از جنگ و تخریب می‌شمارند که بسیار با دیپلماسی و حل مشکلات از طریق گفت‌وگو و تبادل نظر فاصله گرفته است. به نظر آقای قاسم‌زاده، در چنین فضایی پوتین با زیرکی و به خوبی از قدرت جمهوری اسلامی ایران و مقبولیت آن در میان مردم مسلمان منطقه آگاهی دارد. هرچه روابط ایران و روسیه نزدیک‌تر می‌شود، آمریکا پیچیدگی سیاست در خاورمیانه برای خود را وسیع‌تر ارزیابی می‌کند.

ژئوپولیتیک نشست سه‌جانبه در تهران

منبع تصویر، ایران

دیاکو حسینی در روزنامه ایران نوشته که برگزاری نشست جانبه در تهران در تقارن زمانی با به اوج رسیدن مذاکرات صلح سوریه و ضرورت آغاز مرحله تازه‌ای از مبارزه با تروریسم بعد از شکست داعش در شامات، می‌تواند به منزله آغاز دوران تازه‌ای در ترتیبات منطقه‌ای محسوب شود.

در ادامه این مقاله آمده که ارزش واقعی در نبرد سوریه شکست داعش و حفظ دولت بشار اسد نیست بلکه در تعمیق اعتماد میان ایران و روسیه در راه ایجاد یک نظم بین‌المللی مبتنی بر مشارکت و رای جمعی است که می‌باید بزودی با شرکت دادن همه کشورهای منطقه، منطق بازی‌های ژئوپولیتیکی را میان دو قطب دولت‌های طرفدار غرب و دشمنان آن برهم بزند و در این مسیر به منطقه‌گرایی جدیدی دست یابد که آینده صلح و امنیت منطقه را به دور از خشونت و افراطی‌گری و مداخلات خارجی تعیین می‌کند.

۴ ماموریت پوتین در تهران

منبع تصویر، دنیای اقتصاد

روزنامه دنیای اقتصاد در بررسی وضعیت روابط ایران و روسیه نوشته که ولادیمیر پوتین دیروز برای سومین بار در دوران زمامداری‌اش وارد تهران شد. او پیش‌تر در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۵ به ایران آمده بود. در واقع اولین هدف این سفر، هماهنگی و همکاری برای تکمیل زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای در چارچوب طرح کریدور جنوب به شمال و پیگیری توافقات ترانزیتی پیشین میان سران سه کشور است. دومین هدف او حمایت از توافق هسته‌ای است آن هم در زمانی که ترامپ به دنبال کارشکنی و اخلال در روند برجام است و از این رو می‌تواند حائز اهمیت باشد. سومین هدف آقای پوتین بحران سوریه و بحث و بررسی در خصوص دوران پساداعش است. روس‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‎اند که تنها شریک قابل اعتمادشان در خاورمیانه، ایران است. چهارمین هدف پوتین به نظر روزنامه دنیای اقتصاد، توافق سیاسی در زمینه قیمت نفت در بازارهای جهان و ادامه مشارکت سه‌جانبه در چارچوب سازمان کشورهای صادرکننده گاز طبیعی است.

مواضع دوگانه فرانسه و منافع ایران

منبع تصویر، آرمان

داوود هرمیداس باوند، در روزنامه آرمان نوشته که سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه فرانسه به تهران و مذاکره در باره برنامه موشکی ایران و فعالیت در منطقه می‌تواند دو پیام داشته باشد؛ نخست آنکه فرانسه می‌خواهد یک حاشیه در برجام ایجاد کند و دیگر اینکه با آمریکا در مساله برنامه موشکی همصدا شود.

به نظر این کارشناس امور بین‌الملل، گرچه اتحادیه اروپا بر سر برجام، موضع یکسانی با ترامپ ندارد اما به هر روی اروپا با آمریکا تعاملات گسترده‌ای دارد و نمی‌خواهد منافع خود را در روابط با آمریکا از دست بدهد. اما ایران باید در جایگاه ارزیابی قرار بگیرد و موشکافی کند که این موضع‌گیری‌ها تا چه اندازه بر برجام تاثیر خواهد داشت.

نویسنده در پایان مقاله‌اش نوشته که حفظ برجام به نفع همه کشورهاست و ایران هم باید همه توان خود را برای حفظ برجام و گسترش روابط با جامعه جهانی به ویژه اتحادیه اروپا به کار ببرد.

سرشماری فراکسیون امید

منبع تصویر، جامعه فردا

در گزارش اول روزنامه جامعه فردا آمده که نتیجه بخشی از آرای مردم در هفتم اسفند ۹۴، فراکسیونی به نام امید شد. اکنون پس از ۱۸ ماه فعالیت و فراز و نشیب، سوال اصلی این است که تعداد اعضای فراکسیون امید چند نفر است؟ از همین رو این فراکسیون اقدام به پخش فرم در صحن علنی و میان نمایندگان کرده است.

به نوشته جامعه فردا، فراکسیون امید در ابتدای تشکیل، امیدهای زیادی را در میان بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان برانگیخت اما هرچه زمان گذشت، امیدها رو به ناامیدی گذاشت و انتقادها از آن سر به فلک کشید. اکنون گویی تعداد اعضای فراکسیون امید تبدیل به راز مگویی شده که اعضای اصلی و هیات رئیسه از گفتن آن ابا دارند، عددی که می‌تواند راز شکست‎های پی‌درپی فراکسیون امید را نیز برای افکار عمومی روشن کند و مشخص کننده این باشد که حامیان جریان اصلاحات در چه سطحی می‌توانند از این فراکسیون توقع تاثیرگذاری در مجلس را داشته باشند.

چوب تلویزیون لای چرخ فوتبال

منبع تصویر، شرق

روزنامه شرق در گزارشی به ماجرای مربوط به حاشیه دیدار تیم‌های استقلال و نفت تهران در ورزشگاه آزادی اشاره کرده که در جریان مسابقه دوربین‌های صدا و سیما با نصفه و نیمه کردن تصویر تلاش کردند تبلیغات کنار زمین را به تصویر نکشند. این اتفاق اقدام تلافی‌جویانه مسئولان فوتبالی را در پی داشت و روی یکی از تابلوهای تبلیغاتی بابت این نوع فیلم‌برداری از مردم شریف ایران عذرخواهی کردند.

شرق نوشته این همان داستان کهنه و خسته‌کننده حق پخش تلویزیونی است که بعد از جلسات زیاد بین مسئولان صداوسیما و مسئولان ورزش و فدراسیون فوتبال در نهایت قرار بر آن شد تا طرفین با هم به توافق برسند و مبلغی بابت حق پخش با سازوکارهای مشخص به فوتبال اختصاص داده شود، توافقی که فقط در مرحله حرف حاصل شد و هرگز عملی نشد.

شرق در پایان نوشته که مسئولان ذیربط وارد یک لجبازی شده‌اند که نه تنها مربوط به این عصر و دوره نیست بلکه به نظر می‌رسد عواقب بدتری هم برای فوتبال که فقط برچسب حرفه‌ای بودن را یدک می‌کشد، داشته باشد.